סוף עונת הבג"צים

ישראל הראל
ישראל הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל הראל
ישראל הראל

בעל סמכויות, בוודאי אם שמו אהוד ברק, אינו מסכים שאלה יינטלו ממנו. חלק אכן נלקחו כשמונתה, בניגוד לדעתו, ועדת שרים לענייני התיישבות. אך ברק צריך להלין בעיקר על עצמו: הליכוד ושאר מרכיבי הקואליציה - וגם תנועת ההתנחלות שכוחה עדיין במותניה - לא יכלו עוד לשאת את פגיעותיו בהתיישבות. ובנימין נתניהו, למרות התלות הרבה שפיתח בברק - נאלץ להקים את הוועדה. בישיבתה הראשונה . הווה אומר: בניית 300 יחידות דיור חדשות בבית אל.

ועדת שרים לענייני התיישבות - בהשתתפות שרי העבודה - פעלה בעבר. החלטותיה הביאו להקמת עשרות רבות של יישובים, שמתגוררים בהם מאות אלפים. נתניהו, שבצד ההכרזה על שתי מדינות התחייב בפני האמריקאים שיקפיא את הבנייה בהתנחלויות, לא הקים ועדה כזאת, ואת סמכויותיה נטל לעצמו ברק.

"שלום עכשיו", מעודד מההקפאה, החליט להילחם - באמצעות בג"ץ - גם בקיים. ברק, שחיפש נישה פוליטית לעצמו ולשארית נאמניו, נתן אור ירוק ל"מדינה", היינו לפרקליטות, להצדיק בפני בג"ץ את עתירות שלום עכשיו שתבעו להרוס יישובים ולעקור את תושביהם. עד שנגדשה הסאה.

נתניהו הכריז, שעל כל בית שבג"ץ ציווה להרוס - ולא רק בבית אל - יוקמו עשרה חדשים. היורה הרותחת והמתמרדת של הליכוד, בצד האינטרסים הפוליטיים של השותפים לקואליציה, יאלצו אותו לקיים את הבטחתו. והוועדה תתכנס לעתים מזומנות. ואז, כשיהיה בעל בית, "המדינה" לא תמשיך להודיע לבג"ץ שהיא מתחייבת לפעול על פי שיגיונות שלום עכשיו. ובג"ץ לא יוכל לרחוץ עוד בניקיון כפיו ולתרץ את צווי העקירות בטענה ש"זה היה רצונה של המדינה".

זאת ועוד: סביר להניח, שהוועדה, בשל הרכבה האישי והאידיאולוגי, לא תסתפק ב"סור מרע". היא תשאף ל"עשה טוב", והדבר יתבטא, קרוב לוודאי, בהפשרת יוזמות התיישבות שהיו מוקפאות בשלוש השנים האחרונות.

תנועות בעלות מסרים אידיאולוגיים חדים נוטות לפעולות הנותנות סיפוקים מיידיים. כך תנועת ה"עכשיו" הישראלית, במיוחד בגלגולה הנוכחי, שכולו דסטרוקטיבי. חמשת בתי האולפנה ייעתקו. אך סיכום אמיתי, לא מוטה, של גיוס בג"ץ לצורכי הרס יישובים מוכיח - גם למערכת המשפט - את נכונות האמרה "עוד ניצחון כזה ואבדנו". בשלב זה, המפלה מתבטאת בבניין 300 יחידות דיור בבית אל ובהקמת ועדת שרים לענייני התיישבות. וזאת עשויה לאשר בנייה של אלפי בתים ביישובים קיימים והענקת סטטוס של יישובי קבע למאחזים.

ואם יימשך מבול העתירות (שבג"ץ יכול לדחותן על הסף בשל היותן פוליטיות), חוק ההסדרה, שנפל רק בשל המשמעת הרודנית שהטיל נתניהו על השרים, ישוב למליאת הכנסת. ונתניהו לא יוכל עוד - אולי גם לא ירצה - לאסור על השרים להצביע בעדו.

זה אמור להיות אפוא הלקח העיקרי של "שלום עכשיו" מניצחונותיו בבג"ץ: שלטון שיש לו תמיכה נרחבת בציבור לא יסכים לאורך זמן לכך שמדיניותו - ובתחום הרגיש ביותר באידיאולוגיה שלו - תוכתב על ידי ארגון רדיקלי באמצעות בית המשפט העליון. וכשהלחץ של שני אלה על השלטון מגיע לנקודת פיצוץ - השלטון תמיד ימצא דרך להעמיד אותם במקומם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות