הגיע הזמן להשיב מלחמה

אם החילונים הליברלים לא יגנו כעת על ערכיהם, ובהם הפרדת הדת מהמדינה, לא ירחק היום שבו יאבדו את זכותם לתת להם ביטוי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ישראלים רבים מודאגים מהעלייה של משטרים איסלאמיים באזורנו. עלינו לחשוש לא פחות מהתחזקות הנטיות התיאוקרטיות בחברה שלנו. מנהיגים רבי השפעה מהמחנה הדתי-הלאומי, כמו בני קצובר והרב אליקים לבנון, מצהירים בגלוי כי על הדמוקרטיה הישראלית לפנות את מקומה לחוקי היהדות.

התרגלנו לראות פוליטיקאים חילונים מתרפסים בפני הממסד הדתי רק כדי לקבל את קולות הדתיים בקלפי. שורשי תופעה זו נעוצים בחטא הקדמון של הפוליטיקה הישראלית: העדר הפרדה בין דת ומדינה. כתוצאה מכך הפסיקו קבוצות מסוימות במחנה הדתי לכבד אותנו.

בפגישות ושיחות עם גורמים בציבור החרדי והדתי-הלאומי, פעם אחר פעם אני נוכח כי רבים מהם מחזיקים בדעה שליברליזם אינו אלא ניסיון רכרוכי להצדיק חיי נהנתנות בלא מחויבות לערכים נעלים. אין פלא שכמה מהם משוכנעים שהחזרה למשטר של מונרכיה תיאוקרטית היא אפשרות בת מימוש. אני שומע התבטאויות כגון "לכם רק אכפת מהאספרסו שלכם", או "מפתיע לגלות שיש לכם ערכים. האין כולכם בעלי תפישה רלטיביסטית ודבר אינו קדוש בעיניכם?"

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות לפייסבוק שלכם

הם מאמינים שאין לנו את האומץ ועמוד השדרה המוסרי הדרושים כדי להגן על ערכינו ואמונותינו. התוצאה היא זלזול גלוי בעקרונות הדמוקרטיה הליברלית הנפוץ בחלקים מסוימים של הציבור.

כיצד התפתח המצב הזה? בחלקו הוא נובע ממסורות דתיות מהמאה שעברה. לרבים זכורים דברים שאמר לדוד בן גוריון החזון איש, שנחשב לסמכות חרדית חשובה בתקופת הקמת המדינה, ולפיהם התרבות היהודית החילונית אינה אלא "עגלה ריקה" שעליה לפנות מקום ל"עגלה המלאה" של היהדות המסורתית. ולרב קוק מיוחסת האמרה, שהציונות החילונית היא רק חמורו של המשיח.

האשמה נעוצה בחלקה גם בתרבות החילונית. בעשורים שאחרי שנות ה-60 היתה תרבות המערב נתונה למתקפות בלתי פוסקות של אינטלקטואלים פוסט-מודרניסטים, שהאשימו אותה בעוולות הקפיטליזם והאימפריאליזם. מכאן קצרה הדרך להתפתחות גישת הפוליטיקלי קורקט. גם כיום ליברלים רבים סבורים שעליהם לכבד את כל האמונות של בני כל התרבויות, גם כאלה שאינן מוסריות או רציונליות, וכי אל להם להגן על השקפותיהם בתקיפות.

מצב זה השתנה בעשור האחרון. אנשי אקדמיה כמו ריצ'ארד דוקינס, ופולמוסנים כמו כריסטופר היצ'נס המנוח, יצאו במתקפה נגד היבטים רבים של הדת בספרים שכתבו, כמו "יש אלוהים?" ו"אלוהים אינו גדול: איך הדת מרעילה את העולם".

אני מאמין שהגיעה שעתם של החילונים הליברלים בישראל ללמוד מדוקינס ומהיצ'נס, להשיב מלחמה שערה ולהראות שעמדתנו עדיפה - מוסרית ואינטלקטואלית - על עמדתם של התיאוקרטים בני זמננו. עלינו להוכיח שהמדע המודרני עדיף על פני כל ניסיון אחר להבנת היקום. עלינו להכריז בלא חשש קבל עם ועדה שהארכיאולוגיה מעידה כי ממלכת דוד ושלמה לא היתה אלא מדינה שבטית קטנה, שאין בינה ובין ניהול מדינה מודרנית דבר וחצי דבר.

עלינו להחליף את גישת הפוליטיקלי קורקט בגישה של בוז מתורבת ולחשוף את הסתירה הפנימית הטמונה בעצם הרעיון של מדינה תיאוקרטית מודרנית. עלינו להראות שהליברליזם היה מאז ומעולם תנאי לכל חדשנות מדעית, טכנולוגית וחברתית, ולהבהיר שכל המשטרים התיאוקרטיים בעידן המודרני הם נחשלים ופרימיטיביים, ולא משנה באיזו דת מדובר. עלינו לחשוף את בורותם של התיאוקרטים בכל הקשור לפילוסופיה הפוליטית המודרנית - החל בהגות של שפינוזה, הובס ולוק וכלה בהגות של קאנט וג'ון סטיוארט מיל - שהיא הבסיס לדמוקרטיה הליברלית. עלינו להראות שהדמוקרטיה הליברלית היא המסגרת היחידה המאפשרת דו קיום בשלום בין בני אמונות שונות, וכי למרות חסרונותיה היא עדיפה על פני כל צורת משטר אחרת שנוסתה עד כה.

אם הם יטענו שרוב הפילוסופים הפוליטיים המודרנים אינם יהודים, עלינו להשיב להם שהם חושבים במונחים שבטיים אנכרוניסטיים לחלוטין. עלינו להשיב, שאנחנו גאים בתרומה העצומה של יהודים לתרבות העולמית בתחומי המדע, האמנות והטכנולוגיה. ואולם אנחנו סבורים שעל ילדינו ותלמידינו להיחשף למיטב ההגות האנושית מכל רחבי העולם, וכי הפתיחות שלנו, לא רק שאינה מרוקנת את עגלתנו, היא הופכת אותה לעמוסה בכל טוב - הרבה יותר מעגלתם שלהם.

אם לא נגן כעת בתקיפות על הערכים הליברליים, ובהם הפרדת הדת מהמדינה, לא ירחק היום שבו נאבד את זכותנו לתת להם ביטוי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ