גם שטייניץ אחראי לאסון הכרמל

רביב דרוקר
רביב דרוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רביב דרוקר
רביב דרוקר

הטלפון הנייד מצלצל. קידומת 02. איזה מזל שיש "התעלם" באייפון, אחרת היתה הולכת לי עוד חצי שעה. רגע, שוב הנייד. הפעם מספר חסום. האם זו שוב סיוון מלשכת שר האוצר? היא עושה לי תרגיל? "שלום, זו סיוון מלשכת שר האוצר. השר רוצה לדבר אתך". "רגע, רגע, סיוון, אני עסוק, בבקשה, לא עוד חצי שעה של שטייניץ נגד דו"ח המבקר. הוא כבר אכל לי את הראש בפגישה ועוד אחת ובכנסת ובטלפון".

בכלי התקשורת דווח ש-21 פרופסורים וכלכלנים חתמו על מכתב למען שטייניץ. ממתי יוסי קוצ'יק פרופסור? אה, הוא בטח שייך ל"כלכלנים". למה לא מיתגו את המכתב כ"בכירי האוצר לשעבר בעד שטייניץ"? נכון, יש בין החותמים גם אנשים שלא היו באוצר, אבל הגרעין הדומיננטי הוא בכירי האוצר שיצאו להגן על יורשיהם, על הנורמות שהם מכירים, על איכות החיים שלהם. הם מעדיפים שיקראו להם פרופסורים. לפרופסורים יש ניחוח אקדמי כזה.

ההמצאה של המבקר, מוסד ה"אחריות המיוחדת", חסרת משמעות. אבל המסר חשוב: לא הגיוני שתסתובב פה קבוצה של אנשים, איכותיים ככל שיהיו, שינהלו את המדינה ללא שום אחריות. לא משנה מה החליט סגן הממונה על התקציבים ובאיזה נושא, לעולם הוא לא ישלם מחיר אישי על החלטתו. הסיירת של אגף התקציבים, החשב הכללי, הממונה על השכר - "בכירי משרד האוצר" - התרגלו לקבל את כל ההחלטות ולעולם לא לשאת באחריות. וכשהמבקר מבקש מהם לשאת באחריות, הם מתקוממים. התקציב ייפרץ, לא נוכל לנהל אותו, השמים ייפלו. אתם לא אלו שהטפתם לכולנו לנהל סיכונים? אז תנהלו גם אתם סיכונים.

האם לדעתם גם שטייניץ אחראי לאסון? דברו על זה בפייסבוק

הנה שאלה לבכירי האוצר מתוך הקורס הדמיוני לניהול סיכונים: מה אמור לעשות שר אוצר שהשתתף בישיבה שבה היתה הסכמה כללית שמצב מערך הכיבוי קטסטרופלי, שהאסון בפתח, והישיבה הסתיימה במבוי סתום מכיוון ששר האוצר חסם בגופו כל אפשרות של פתרון:

א. לזמן דיון עם שר הפנים ולבדוק אתו איך אפשר בכל זאת לגייס תקציב זמני לטיפול בדברים הכי בוערים.

ב. לזמן דיון עם אנשי אגף תקציבים הרלוונטיים ולחפש פתרון.

ג. לא לעשות דבר.

האם המכובדים שחתמו על המכתב חושבים ש-ג' היא התשובה הנכונה? ואם לא, האם השר לא צריך לשלם מחיר על החלטות מוטעות בנושא חיי אדם? בצמרת האוצר נהוג שנים לקיים קורס אילוף בלתי רשמי לשרי אוצר. בכיר אחד מעביר את המקל לבכיר חדש, אב לבנו. מטרת הקורס היא להוציא שרים ממושמעים, כאלו שלא מתווכחים עם "אנשי המקצוע", לא מתערבים, לא מקבלים חלילה החלטות. שטייניץ הוא אחד מהמאולפים שבשרי האוצר.

21 האישים שחתמו על המכתב הם אנשים ראויים, הם מאמינים בכל לבם שהם מגינים על המבצר האחרון של ממלכתיות וענייניות בישראל. הם לא טועים בהרבה, אבל גם במבצר הזה, אנשים צריכים לשאת באחריות לפעולותיהם.

שאלה אחרונה: האם המכובדים קראו את דו"ח המבקר לפני שחתמו על המכתב? האם העיתונאים שכותבים עכשיו בעד שטייניץ קראו? או-קיי, שטייניץ אכל לכולנו את הראש. הוא נשמע מאוד משכנע, רודף אחריך עד הדלת. לגיטימי, נלחם על חייו הפוליטיים. והוא צודק ששר אוצר לא יכול להיות אחראי לכל אסון שקורה פה. אבל כן, במקרים קיצוניים של פסיביות ושטחיות ראוי להטיל גם עליו קצת אחריות.

Read this article in English: Steinitz is also responsible

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ