הויאגרה של הקפיטליזם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בתקשורת הישראלית דווח בשבוע שעבר על תופעה חדשה: גברים צעירים שאינם סובלים מאין-אונות לוקחים כמו וסיאליס, כדי להבטיח ש"יצטיינו" במיטה. גם בארצות הברית יש סקרים ולפיהם מעל 20% מהגברים מתחת לגיל 30 משתמשים בתרופות הללו מפעם לפעם בשביל "לשפר" את התפקוד המיני שלהם.

נניח לרגע בצד את השאלה אם זקפה היא הפרמטר הקובע את מידת הצטיינותו של גבר במיטה, ונראה כי חדר השינה אינו הזירה האולימפית היחידה. ה"ניו יורק טיימס" דיווח על עלייה במספר בני הנוער שאינם סובלים מהפרעות קשב וריכוז ומשתמשים בתרופות כמו ריטלין כדי לשפר את הישגיהם האקדמיים. מדובר בצעירים שחיים בסביבות שאפתניות ביותר ומתחרים על מספר מקומות מוגבל בקולג'ים היוקרתיים. כדור קטן אחד ברגע הנכון יכול להפוך תלמיד טוב שמתעייף בחצות הלילה לתלמיד-טורבו שיכול להישאר בפוקוס ולחרוש עד ארבע בבוקר. עוד כדור לפני המבחן יכול להעיף הצדה את כל הספקות העצמיים ולהעלות את הציון מ-90 ל-100.

אצלנו, זה למעלה משנה מותר לרופאי משפחה לרשום ריטלין למטופלים שאינם סובלים מהפרעות קשב וריכוז, אלא רק מעוניינים בדחיפה קטנה במעלה הגבעה - ובמובן זה אנחנו אפילו יותר מתקדמים מהאמריקאים.

בשימוש בתרופות רבות עוצמה בלא פיקוח רפואי הדוק טמונות סכנות בריאותיות ממשיות. תרופות נגד אין-אונות מעלות את לחץ הדם, ואמפטמינים עלולים להשפיע באופן הרסני על האיזון הרגשי של המשתמש. אבל מעבר לסכנות המוחשיות הללו שווה לשאול אם אנחנו מסתכנים גם באובדן קנה המידה האנושי.

אפשר כמובן לטעון שבני אדם תמיד חיפשו דרכים לשפר את הביצועים שלהם ולהרגיש טוב יותר לגבי עצמם. אינדיאנים בדרום אמריקה משתמשים עד היום בעלי קוקה כדי לעמעם תחושות של רעב, קור ועייפות. בהודו לועסים פאן, שיש בו חומרים מעוררים. וב"מד מן" מוזגים עוד כוס ויסקי בכל פעם שצריך להתמודד עם בשורות קשות. לכאורה, כמו שאמרה לילי טומלין, "המציאות היא משענתם של אלה שאינם יכולים להתמודד עם סמים".

אבל הפיכת מחזורי התפקוד הטבעיים לפתולוגיים היא מגמה שרבים השחקנים הגדולים המרוויחים ממנה. כל מערכת גדולה, המעסיקה למשל טייסים, חיילים, רופאים או נהגים, במשמרות לא אנושיות, תשמח להפיק מהם יותר שעות עבודה ולהקטין את הסכנות הנובעות מהפגם האנושי המעצבן הידוע - עייפות. ברור מאליו שיצרניות התרופות שמחות להתרחב לשווקים חדשים. אם אפשר לשווק ויאגרה לבחור בן 30 שאינו סובל מאימפוטנציה, וקונצרטה לנערה בת 15 שאינה סובלת מהפרעת קשב וריכוז, ונוגדי דיכאון לאשה בת 25 שסובלת מתסמונת קדם וסתית מטרידה - חברות הפארמה לא יתווכחו אתנו על זה.

התייחסות מנוכרת לעצמי כאל מכשיר שצריך לספק את התפוקה המקסימלית, בסקס, בלימודים או בעבודה, היא ביטוי נוסף לתפישת עולם קפיטליסטית דורסנית, ששואפת לתת לאדם את התנאים המינימליים על מנת שיגיע בכל בוקר לעבודה. שימוש נכון בתרופות יכול ללא ספק לשפר את איכות החיים, אבל כדאי שנוודא שאנחנו אלה ששולטים בצריכת התרופות, ואיננו נשלטים על ידי מישהו אחר באמצעותן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות