פרימט רוט

לפני שבוע שלחה ממשלת ישראל לאחלם אל-תמימי, הרוצחת של בתי, מתנת חתונה.

אל-תמימי, האשה שתיכננה את הפיגוע במסעדת סבארו בירושלים ב-2001, שוחררה באוקטובר 2011 עם 1,027 מחבלים נוספים על מנת לאפשר את שיבת גלעד שליט. מאז, היא מופיעה ברחבי העולם הערבי ומעודדת את שומעיה לבצע פעולות טרור.

ב-7 ביוני בחרה ממשלת ישראל לשלוח אליה את האיש, שאתו התארסה באמצעות שליחים בעודה בכלא. בדומה לאל-תמימי, הארוס שלה ניזאר אל-תמימי, בן דודה, ריצה מאסר עולם בכלא הישראלי וגם הוא שוחרר בעסקת שליט.

הבת שלי, מלכי, בת 15 במותה, היתה בין קורבנות הפיגוע בסבארו. במשך השנים, ביודענו שהחמאס לוחץ לשחרורה של אל-תמימי, בעלי ארנולד ואני ניצלנו כל הזדמנות כדי להתריע מפני הסכנות וחוסר הצדק הטמונים בשחרורה. התקשינו אפילו להבין, כיצד היתה ממשלת בנימין נתניהו מסוגלת להכניס אותה לרשימת המוחלפים.

צילום: מתוך הטלוויזיה

בימים שלאחר השחרור התברר, שהיו חלופות אפשריות להצלת שליט, שמנהיגינו בחרו שלא להשתמש בהן. גילויים אלה העמיקו את הצער שלנו. עכשיו אנחנו נסערים מהזעם שעוררו בנו החדשות האחרונות.

תנאי השחרור של אל-תמימי באוקטובר 2011 קבעו, כי עליו להישאר בתחומי הרשות הפלסטינית וכי כל ניסיון לצאת ממנה יהווה הפרה, שתגרור ריצוי מלוא העונש המקורי. לפני שלושה שבועות דיווחה התקשורת הערבית, כי אל-תמימי התייצב בגשר אלנבי, ביקש להיכנס לירדן ונדחה. אחלאם אל-תמימי טענה, כי הישראלים הסכימו לאפשר לארוסה להצטרף אליה ואחר כך חזרו בהם.

הסיפור לא התפרסם בעיתונות הישראלית. לכן ב-22 במאי יצרנו קשר עם השב"כ. ניסינו לברר, אם טענתה של אל-תמימי מדויקת. רק ב-6 ביוני הגיעה התגובה מלשכת ראש הממשלה. נמסר, כי ניתנה לאל-תמימי רשות לנסוע לחו"ל בכפוף להתחייבות שלו להישאר שם במשך חמש שנים. עוד נכתב, כי הוא עדיין לא עזב.

פנינו מיד לעורך דין, שיעתור לבג"ץ נגד ההחלטה. שלחנו את כל המסמכים לבג"ץ ואת התצהירים למשרד ראש הממשלה ומשרד המשפטים. בנוסף, שלחנו מכתב אישי לנתניהו, שבו הפצרנו בו לשקול מחדש את ההחלטה. ביקשנו מנציג הממשלה, שהמדינה תסגור את הגבול בפני ניזאר אל-תמימי עד לתום הדיון בבג"ץ. לא תיארנו לעצמנו עד כמה מגוחכת היתה בקשתנו. למחרת קיבלנו תשובה: ניזאר אל-תמימי הורשה לעבור לירדן שלושה ימים קודם לכן.

הבוז שגילו נציגי הממשלה כלפי נפגעי הטרור לא היה צריך להפתיע אותנו. נתניהו עצמו לא הפגין פחות בוז כלפי נפגעי טרור כמונו לפני עסקת שליט, במהלכה ואחריה. הוא התעלם משתי בקשותינו הנואשות להסיר את שמה של אחלאם אל-תמימי מרשימת האסירים שישוחררו בעסקת שליט. אחת מהן נמסרה לידיו אישית קודם שנכנע לדרישות החמאס. המכתב השני פורסם ב"הארץ" כמה ימים לפני השחרור. אף לא אחת משתיהן לא עוררה שום תגובה.

ביססנו את פנייתנו על עקרונות הצדק ועל הטענה, שלפיה לכל הישראלים יש זכות לביטחון. לפוליטיקה אין כאן שום תפקיד. אולי משום כך לא הואיל נתניהו לענות לנו. ייתכן שאין לו זמן לאזרחים שאינם יכולים לקדם את הקריירה שלו.

נתניהו הוא אדם עסוק מאוד, והאיום האיראני נמצא בלא ספק בראש מעייניו. ובכל זאת הוא מוצא זמן גם לכמה עניינים אחרים, כמו שיחה עם הגולשת לי קורזיץ, אירוח שחקני עירוני קרית שמונה, שיחת טלפון עם השחיין יהונתן קופלב, דברי קילוסין לרב האמן השחמטאי בוריס גלפנד ועוד ועוד.

אנו דורשים לדעת, מדוע ביטלה הממשלה במחשכים את התנאי לשחרור של ניזר אל-תמימי? התנאי היה מקובל על החמאס והיה השריד היחיד של ענישה שהופעלה על שתי חיות אדם אלה. בניגוד לעסקת שליט, הנדיבות הזאת לא תשיב לישראל חיילים חטופים כלשהם ולא תועיל לה בשום צורה אחרת. היא רק תחזק את המחבלים בכל מקום. אל-תמימי תדאג לכך.

מאז השלמת עסקת שליט, אל-תמימי טיילה בחופשיות בעולם מבסיסה בירדן. בביקוריה בלבנון, לוב, תוניסיה וקטאר הסיתה את המוני אוהדיה ללכת בדרכיה. היא נהפכה לכוכבת טלוויזיה ומנחה תוכנית אירוח בשישי בערב בטלוויזיה של החמאס.

רבים מכירים את אל-תמימי ככוכבת של קליפ ויראלי ביו-טיוב, שבו היא מחייכת בעליצות כשנאמר לה שעם 15 ההרוגים בפיגוע סבארו נמנו שמונה ילדים. היא חשבה שהיו רק שלושה.

זוהי האשה שמנהיגינו, משום מה, בחרו לתגמל.

ממלכי המתוקה נלקחה הזכות לחיים, להקמת משפחה, ואנו נאלצים כעת לצפות באל-תמימי, הרוע בהתגלמותו, חיה חיים שלמים ומלאים. הכל בזכות הנדיבות הבלתי מוסברת של ממשלתנו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ