בלי פוליטיקה, אין טעם לגור באוהלים

יורם קניוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יורם קניוק

אשים נפשי בכפי ואומר שהמהפכה בקיץ שעבר נכשלה דווקא בגלל שדפני ליף היפה יחד עם אוהדיה דיברו על צדק חופשי ולא מצאו עם. כי לא צעקו פוליטית שום דבר. מפני שאחרי שבועיים ביבי מינה ועדה והלך לישון. למהפכה נחוצה מטרה. מטרה של מהפכה היא עשייה פוליטית. בלי פוליטיקה (זה עצוב אבל ככה זה) אין טעם לגור בקיץ באוהלים ולהפריע את מנוחת השכנים. ליף רוצה רעש. כשחם קל לרעוש. אבל לא תהיה מהפכה ישראלית בלי לעשות משהו, לשנות, ורק לבכות, לילל, להציג לראווה מכות שליף חטפה בחוסר תבונה בעליל ובעודף אלימות שאינה מלה זרה בארץ ישראלית, הכל - רק לא לומר שהכיבוש לוקח את הכסף ואת הנשמה. אי צדק איננו משהו שצועקים עליו, אלא נכנסים בממשלה בגרון.

מה יועילו ההפגנות היפות מדי אם אינן מתחברות למשהו הלא נעים הזה, המכוער הזה, הנקרא פוליטיקה מול החרדים, מול השטחים, מול ההבל הכללי. לצעוק צודקים ברחוב זה סקסי ויפה יותר מאשר לעבוד קשה כדי לשכנע אנשים שאולי יהיו העם שהמהפכה מחפשת, אבל זו רק ריאליטי, שכל מה שיש בה זה הסיסמה שצריך לשנות. לשנות מה? איך משנים בלי עשייה?

אז היו ההפגנות בקיץ שעבר. זה הצטלם טוב בכל העולם, אבל יצא מזה א-פייג. ממשלה שמכה ערבים שמתנחלים מתעללים בהם, אוהבת לראות את דפני ליף, נערת הזוהר העצובה שרוצה שמהעצים היפים של השדרה תבוא ישועה, כי זה נשמע כל כך יפה. בקיץ שעבר דיברתי על שינוי המאבק לפוליטיקה, ולא רצו. בסוף באמת באו להפגנה חצי מיליון איש ואשה, אבל רובם באו לשמוע את שלמה ארצי חינם אין כסף. לא זה יביא פדות למצבה העגום של ישראל. גם לא כל המתלהבים בעיתונות, שכועסים על הפוגעים בחופש ההפגנה. מדי יום נערכות הפגנות נגד הכיבוש, להצלת הרפואה הציבורית הנשחטת על ידי השלטון, להצלת החינוך, או בעד ממשלה טובה יותר, שתגיע רק אם כל האנרגיה הזאת תהפוך למעשה, בלי הצגות בשדרה.

מעשה זה מפלגות. זה כנסת. ככה זה. הלוואי שהיה אפשר לשנות שלטון בכוח, אבל אם היה כן, היינו עוד דיקטטורה קטנה שלחייליה אותם אהובי השלטון בשטחים קוראים "נאצים" אך אינם מוכים כמו ליף. מפני שהם מה שליף היתה צריכה להפגין נגדו, להצטרף למי שאולי יכול להקים גוש חוסם לפשיזם של נפתלי בנט ועוד איזו יפהפייה מסוכנת שעדיין לא הגיעה לרמה של מירי רגב. בשביל מירי רגב ויריב לוין וחלולים אחרים, הקמנו פה מדינה? צריך לתקן אותה. היא ישנה. לצד יהודה ההררית והמסוכנת. צריך להרים רגליים ולעשות ולא לבכות מול מצלמות.

קשה לי להישמע כזה. הייתי פעם נער שעשה. היום אני זקן מר נפש שרואה את המדינה שהיה מהלוחמים להקמתה, מתחתנת עם הגידול החולני הכי גרוע שחי פה אי פעם. לו ליף היתה צועקת שצריך להקדים בחירות, לו הצטרפה לאיזו מפלגה גדולה יותר מציפורן שיכולה לחולל פה שינוי, היא היתה יכולה להכות בלי לשבור את היד. אנחנו זקוקים לשכל של סתיו שפיר, שחוללה יחד עם ליף את המהפכה בשנה שעברה. כי שפיר (כך נדמה לי) מבינה שמלים עושות רעש אבל נשק אנטי-טנקי בצורת פוליטיקה יכול אולי להחזיר את החוגה למקומה. למי שלא זוכר, היו פעם טלפונים עם חוגות. פעם חייגתי. החוגה נתקעה. כל חור היה על המספר הלא נכון. נתתי מכה. החוגה חזרה. ככה זה.

Read this article in English: The road to revolution is not paved with silk

המחאה החברתית מתחדשת - סיקור נרחב | שמולי גייס תרומות מדנקנר שיחטפו קצת מכות, לא נורא (קרני אלדד) | | התמונות שאסור לשכוח: כך תעשה המשטרה למובילי המחאה החברתית (אור קשתי) | במשטרה מודים: אולי לא נערכנו כראוי | אלימות בחסות המדינה (מאמר המערכת) | לעצור את המשטרה (גדעון לוי) | למה דפני ליף מעוררת בי אנטגוניזם (רפאל בלולו) | נתניהו משתמש בכוח לפני שהמחאה תספיק להתחזק (רותם שטרקמן) |

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ