שקר הדמוקרטיה היחידה במזה"ת

איתמר הנדלמן סמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתמר הנדלמן סמית

ישראל מעולם לא היתה דמוקרטיה. לא באמת. שאלו את אזרחיה הערבים (כיבוש, גירוש, ממשל צבאי), או את הפליטים האפריקאים (רדיפה, מחנות מעצר, גירוש). אבל הבעיה הגדולה אינה העדר הדמוקרטיה הישראלית. הבעיה הגדולה היא הצביעות הישראלית. העמדת הפנים ("הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון") היא פשע גדול יותר מהעדר דמוקרטיה.

משטר העריצות של אסד הכריז מלחמה על אזרחי סוריה והודה, קבל עם ועדה, בהכרזת המלחמה הזאת. המשטר הישראלי הכריז מלחמה על אזרחי ישראל, אבל מבקש להציג את עצמו כמשטר דמוקרטי שזכויות אזרח בסיסיות כמו זכות הדיבור, הזכות להפגין והזכות לגישה חופשית למידע הן נכסי צאן ברזל שלו. המשטר בישראל עושה מעשה זמרי ומבקש שכר כפנחס.

מהי צביעות? צביעות היא צביעת המציאות בצבעים אחרים, כאלו המסברים את העין. צביעות היא להגיד שזו מדינה דמוקרטית אבל לשלוח את כוחות הביטחון להכות באלימות חסרת פרופורציה מפגינים לא אלימים. יהודים ידעו לזהות צביעות מקדמת דנא. "נאמנים פצעי אוהב ונעתרות נשיקות שונא" (משלי כז, ו'). אבל בישראל, קיץ 2012, הרוב היהודי הדומם עומד מהצד ומתבונן, כמו איזה גולם, בצביעות השלטונית.

איך זה קרה? איך נהפכו היהודים הישראלים לחבורה של גלמים?  איך? תעמולה. מכבש הפרופגנדה הישראלי עובד שעות נוספות, בחינם. המחאה? שמאלנית. המוחים? חוליגנים-מפונקים-פורעי חוק. הבעיה החברתית? אין חיה כזאת, המצב הכלכלי אחלה. כיבוש? אין כיבוש. פלסטינים? אין דבר כזה. מבקשי מקלט אפריקאים? מהגרי עבודה. פעילי זכויות אדם? בוגדים. וכיו"ב. אין לזה סוף. מערכת השקרים הסבוכה של חרושת התעמולה הישראלית מסתבכת לפעמים בתוך עצמה. זרוע אחת של השלטון שוכחת את השקר שזרוע אחרת הפיצה לפני רגע. השקר כנורמה, כדרך חיים.

אם העם הישראלי יבין ששקר שלטוני אחד מכסה על שקר שלטוני אחר, משהו אולי יזוז כאן. אם הישראלים יבינו שמבקשי המקלט האפריקאים אינם "סרטן בגוף המדינה" ושהאיום היחיד על "צביונה היהודי של המדינה" (יהא זה אשר יהא) אינו אלא הכיבוש הלא חוקי של השטחים הפלסטינים (המקרב את חזון המדינה הדו-לאומית יותר מכל פתרון מדיני אחר) - אם וכאשר הישראלים יבינו את האמיתות הפשוטות הללו, אולי עוד תהיה לישראלים תקנה. אם הישראלים יבינו שאותו השקר שמכסה על האלימות שסא"ל שלום אייזנר הפעיל על פעילי שלום זרים בבקעת הירדן, מכסה גם על האלימות שהפעיל סנ"צ דני לוי על פעיל חברתי בתל אביב - אולי אז יתחולל כאן שינוי אמיתי.

אחד השקרים הנפוצים בישראל הוא שקר ה"תקשורת שמאלנית". פרט לעיתון "הארץ" ולאי אלו מתי מעט עיתונאים אמיצים בעיתונים השונים, התקשורת הישראלית היא משת"פית של המשטר. עשרת אלפים מפגינים ברחובות תל אביב הופכים לאלפיים. עשרות עדויות מצולמות של אלימות המשטרה מול טענות ריקות, חסרות תיעוד, על תקיפת שוטרים ב"סלעים ואבנים". דיווחים חוזרים ונשנים בעיתונות על עלייה בשיעור הפשיעה של הזרים אינם עומדים בקנה אחד עם הנתונים שמביאה המשטרה עצמה. וכן הלאה. הווה אומר, אין לישראלים על מי לסמוך אלא על עצמם. הישראלים לא יכולים להישאר אדישים לתמונות של עשרות שוטרים עוצרים את דפני ליף בהפגנה בשדרות רוטשילד בשישי שעבר, תוך שימוש באלימות קשה.

העם הישראלי חייב להתעורר מהסיוט הזה שנקרא "הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון". אם המשטר הישראלי יפסיק להעמיד פנים, יוריד את המסיכה ויודה בהיותו משטר לאומני-גזעני-חשוך-אולטרה קפיטליסטי-אנטי דמוקרטי - או אז יוכל הציבור הישראלי לבחור אם הוא מעוניין להמשיך ולחיות תחת משטר כזה או לא. אני ושכמותי רוצים להאמין שישראל תשתחרר יום אחד מעצמה ותהפוך לדמוקרטיה אמיתית. דפני ליף וחבריה עשויים להיות האנשים שיגרמו לזה לקרות אם יורידו גם הם מסיכת ה"מחאה החברתית" ושאר השמות המכובסים, ויודו שמדובר במלחמת קיום של ממש. מלחמה על הדמוקרטיה הישראלית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ