הנקודה החלשה של בשאר אסד

משה ארנס
משה ארנס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה ארנס
משה ארנס

איך אפשר לעצור את הטבח המתחולל בסוריה? שום גורם - נאט"ו, ארצות הברית, טורקיה, וכולן ביחד - אינו מעוניין בעימות עם הצבא הסורי, שהוא עדיין צבא חזק על פי כל קנה מידה, והתערבות ישראלית רק תזיק. בנוסף, מי יתפוס את השלטון בסוריה אם הצבא של בשאר אסד יובס? לנוכח חוסר הוודאות הזה, העולם עומד מנגד בשעה שמאות בני אדם נרצחים בכל שבוע. האם באמת אין מה לעשות חוץ מאשר להתלונן ולגנות?

אסד אינו בודד. יש לו ידידים רבי עוצמה, ובראש ובראשונה איראן, הרואה בו בעל ברית ובסוריה קו הגנה ראשון ותומכת בו. איראן, המפתחת תוכנית לנשק גרעיני, מעסיקה את המערב במשא ומתן אינסופי, והסנקציות הכלכליות נגדה אינן מפריעות לה לסייע לאסד. כמו כן סין ורוסיה, חברות קבועות במועצת הביטחון של האו"ם, חוסמות כל צעד העשוי לפגוע באסד. שתי מדינות אלה מעדיפות אינטרסים, שחשיבותם מבחינתן גדולה יותר.

לכן, איפה אפשר לפגוע בקצב מדמשק כדי שהפגיעה תכאיב? האם יש לו נקודה חלשה? כן, יש לו - אך היא אינה בסוריה, אלא בלבנון. בלבנון נמצא החיזבאללה, ארגון טרור שיש לו יחידות צבאיות גדולות. למעשה, זה צבא חזק בהרבה מצבא לבנון, שבשטחה הוא פועל. לחיזבאללה מחסן נשק שלא היה מבייש צבאות לגיטימיים בני זמננו. צבא זה, שחומש ואומן בידי איראן, הוא בעל ברית של הרודן הסורי. לוחמיו משתתפים בטבח המתבצע בסוריה בחודשים האחרונים ופוגעים בלבנונים המפגינים נגד מה שמתרחש בסוריה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

צבא החיזבאללה משולל לגיטימיות. מציאותו מנוגדת לחוק הבינלאומי, הוא מפר את ריבונות לבנון ומסרב להיכנע לסמכות צבאה. תוכניותיו לתקוף את ישראל בטיליו מאיימות על המזרח התיכון. הארגון הוא מטרה לגיטימית למי ששואפים להחזיר נורמליות כלשהי למזרח התיכון. הוא הנקודה החלשה של אסד. אם יפורק צבא החיזבאללה, סוריה תיחלש במידה משמעותית.

אלא שהקהילה הבינלאומית מתעלמת למעשה בשנים האחרונות מארגון הטרור הזה, המקושר לאיראן ולסוריה, מאיים על ישראל ומסכן את לבנון. החלטת מועצת הביטחון 1701, שהתקבלה פה אחד באוגוסט 2006, קראה לפירוק נשקם של כל הארגונים החמושים בלבנון. מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, שביקר באחרונה בביירות, התייחס לחיזבאללה כשאמר כי "כל הנשק שאינו בשליטת המדינה אינו מקובל עלינו". החיזבאללה התעלם מהקריאות האלה, ובשנים האחרונות אף הגדיל את מאגר הנשק שלו, בעזרת איראן וסוריה, וכעת הוא מסייע לאסד לבצע הרג המוני בבני עמו.

הגיעה השעה ליזום צעדים דיפלומטיים לפירוק החיזבאללה מנשקו. צעדים כאלה יהיו מוצדקים בהתאם לחוק הבינלאומי. מועצת הביטחון של האו"ם אמורה להעלות על סדר היום את הפרת החלטה 1701 בידי החיזבאללה. רוסיה וסין, המודאגות כל כך מפגיעה בריבונות של מדינה כלשהי - למרות אופיה או פעולותיה - אולי יסכימו לתמוך בצעד כזה, שיסייע לשמירת הריבונות של לבנון.

יש לפנות במחאה לממשלת לבנון. יש להבהיר - באותו אופן שבו פועלים נגד תוכנית הגרעין של איראן - כי אם הדיפלומטיה לא תוכתר בהצלחה, אופציות אחרות "מונחות על השולחן". צעד כזה אולי יביא לשינוי המצב בסוריה ולסיום שפיכות הדמים שם. אין כל ספק שהוא יזכה לתשומת לבו של אסד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ