פעמוני האזעקה של הגזענות מהדהדים

אדר פרימור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדר פרימור

זה היה, כך אומרים, אירוע מצמרר: כאלף קיצונים, מהם רכובים על סוסים בגלימות מסורתיות וחרבות שלופות, אחרים גלוחי ראש על אופנועים כבדים, ועוד רבים שסתם צעדו בסך, במדים מנומרים או בתלבושות שחורות, נושאים דגלים של ארגונים לאומניים ומרעישים בכלי נשיפה.

המחזה הסוריאליסטי הזה התקיים לפני כעשרה ימים בכפר צ'וקאקו, ממערב לבודפשט, במסגרת חנוכת פסל של מיקלוש הורטי - שליט הונגריה, שבמלחמת העולם השנייה הורה על שילוח חצי מיליון יהודי המדינה לאושוויץ.

כמה ימים לאחר מכן החליט חתן פרס נובל אלי ויזל להשיב להונגריה עיטור כבוד שקיבל ב-2004. הוא לא יוכל לשאת אותו עוד, אמר, לנוכח העובדה ש"השלטונות ההונגריים מלבינים את פשעי המדינה ואת עברה הטראגי".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

פרשנים מיהרו לקבוע, כי הטקס בצ'וקאקו הוא עוד סימן לכך שהמשבר הכלכלי החריף מזין את הלאומנות הקיצונית. בעוד המרירות כלפי מפלגות הממסד גוברת, "יוביק" - מפלגת אופוזיציה גזענית, שב-2010 זכתה ב-16.7% מהקולות ורואה ביהודים "רוצחים מטונפים ומלאי כינים" - מנצלת את המצב לליבוי האנטישמיות וההומופוביה.

התופעה של מפלגות מחאה קטנות, קולניות, סהרוריות בחלקן וקיצוניות בחלקן האחר, ההולכות וגדלות ומזעזעות את המפלגות המסורתיות, הגדולות והממוסדות - מאפיינת בימים אלה את כל אירופה, מזרח כמערב, צפון כדרום.

באיטליה היתה התנועה של הקומיקאי בפה גרילו לסיפור החם בבחירות המקומיות, במאי; בגרמניה מאיימת מפלגת "הפיראטים" לזעזע את המדינה בבחירות הפדרליות, ב-2013; בסרביה נבחר נשיא לאומן, המכחיש כי בסרברניצה היה רצח-עם; ובצרפת, שבה 18% מהבוחרים רצו לראות את מרין לה פן באליזה, הצליחה "החזית הלאומית" להיכנס לפרלמנט - לראשונה זה רבע מאה.

כל אלה מתגמדים לנוכח המציאות ביוון, שבה מפלגת שמאל רדיקלית - "אנטי-ציונית", כפי שהיא מגדירה את עצמה - נעשית שנייה בגודלה ומתקרבת עד מרחק נגיעה מתפיסת השלטון עצמו; ומפלגה בעלת מאפיינים נאציים של ממש זוכה ב-7% מקולות הבוחרים.

אלא שהבעיה נעשית חריפה יותר כאשר הממסד - במקום להילחם בהקצנה - מחליט לשתף פעולה אתה. היא נעשית מטרידה הרבה יותר כאשר בכל פעם שממשלת ימין ניצבת מול הדילמה שבין איבוד השלטון לבין כינון ברית עם השטן הרדיקלי, היא בוחרת באופציה השנייה. בהונגריה "יוביק" נובחת, וראש הממשלה ויקטור אורבן מבצע. כך, בין היתר, נטען, יש להבין את הרהביליטציה של ראשי משטר הורטי ואת הטקסים לזכרם.

במערכת הבחירות בצרפת נקט הנשיא היוצא, ניקולא סרקוזי, רטוריקה לאומנית ודמגוגית, שנועדה לזכותו בקולות הימין הקיצוני. בזמן מערכת הבחירות לפרלמנט בחרו כמה מאנשי מפלגתו לשיר שירי הלל ל"ערכים המשותפים" שיש למפלגתם ולחזית הלאומית, לשבח את "כישרונה הרב של מרין לה פן", ואף לייחל בפומבי שתזכה במחוז הבחירה שלה.

ביוון הצהיר באחרונה אחד מראשי מפלגת השלטון השמרנית, שמפלגתו ו"השחר הזהוב" הניאו-נאצית הן "מפלגות אחיות". ההתקפה האלימה, בשידור טלוויזיה, של דובר הניאו-נאצים על שתי חברות פרלמנט מהשמאל זכתה לשבחים של רבים בימין, המתון כביכול. ראש הממשלה הנכנס, אנטוניס סמאראס, מינה את מקורבו מאקיס וורידיס - שנודע בעבר כפשיסט הנוהג לצייר צלבי קרס על קירות - לנציגו בפרלמנט.

פעמוני האזעקה מהדהדים בעוצמה. ההיסטוריה מזמנת שלל דוגמאות למצבים שבהם משבר כלכלי הוביל להקצנה פוליטית, וממנה גם לתוצאות הרות אסון. היהודים יודעים זאת טוב מכולם. מדינתם היתה צריכה לשמש דוגמה ולהתריע בשער. אלא שישראל-2012 היא בית זכוכית. בית הגזענות. מי ישמע את זעקותיה. מי יאזין להטפותיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ