הנשק החדש של הדת והבורות

קובי ניב
קובי ניב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קובי ניב
קובי ניב

מורה לכיתת בנות דתיות נצפתה בתחילת סיור במוזיאון למדע בחיפה אומרת לתלמידותיה כך: "קרוב לוודאי שיגידו לכן פה כל מיני דברים על בריאת העולם בניגוד למה שלמדנו בבית ספר ולמה שאתן יודעות. אז בבקשה אל תלכו שולל אחרי דברי הבל שכאלו. תזכרו, כמו שלמדנו, להטיל ספק בכל מה שאומרים לכן, תמיד להטיל ספק".

ובכן, גבירותי ורבותי - מהפך. אם עד עכשיו הטלת הספק היתה יסוד מוסד של המדע והדעת במלחמת הנצח שלהם בבורות ובדת, הרי שמעכשיו מתהפכת לה השפה והטלת הספק במדע ובדעת היא נשקן החדש של הדת והבורות. יפה, לא?

החרה-החזיק אחרי המורה האלמונית פרשן הכדורגל אבי רצון, שיצא בעיתונו במתקפה נגד כדורגלן העבר הצרפתי אריק קאנטונה, על שהלז דרש מישראל לשחרר כדורגלן פלסטיני ממעצר מינהלי. הפרשן הפטריוט לא הסתפק בכך שביטל בדיעבד ובמחי-יד את איכות משחקו של קאנטונה, אלא גם הגדיר אותו כשחקן אלים במיוחד. והא-ראיה - קאנטונה בעט פעם באוהד כדורגל "רק כי זה התרעם" עליו.

אלא שאוהד הכדורגל במקרה המפורסם ההוא לא בדיוק התרעם, אלא יותר המטיר על קאנטונה שלל קללות גזעניות. לפי זה, גם כשאוהדי לאציו מצדיעים במועל יד ואוהדי בית"ר שרים "מוות לערבים" הם "רק מתרעמים", לא ככה?

בטח ככה. שהנה נולדת לנו שפה חדשה, שפה פהוכה.

יהודי כותב לך בפייסבוק "שימותו כל הסודנים והערבים וגם אתם הסמולנים". בתגובה אתה מוחה ואולי גם מוחק את הגזען המחורבן מרשימת "החברים" שלך. אבל אז הוא מוחה נמרצות בחזרה. "תראו תראו את הסמולנים האלו", הוא מתריע בפני כל הרשת ובנותיה, "מדברים גבוהה גבוהה על חופש הביטוי, אבל לא מסוגלים לשמוע דעה שונה וסותמים את הפה לכל מי שלא חושב כמוהם".

כי ככה זה בשפה הפהוכה. אם הוא חושב וכותב שצריך להרוג אותך, ואתה לעומת זאת לא רוצה ולא מסכים למות, אז זה לא שהוא רוצה לרצוח אותך, אלא שיש ביניכם חילוקי דעות באשר למשך חייך ומועד מותך. אז איך זה אתה מעז לסתום לו את הפה רק בגלל שיש לו דעה שונה משלך, הא?

אבל מה לנו כי נלין על מגיבים בפייסבוק, אם אלה הם גם הגיונו ולשונו גם של פרופסור לתקשורת?

"ההומוסקסואלים מנסים להשתיק הומופובים" - מתרעם הפרופסור אמיר חצרוני במאמר תלונה שפירסם על ההומואים היוצאים חוצץ נגד הצהרות הומופוביות, ומזהיר ש"הדמוקרטיה הליברלית הולכת ונעלמת לטובת פחד וסתימת פיות".

אתה צודק, פרופסור. ההומואים האלו סותמים פיות ומשליטים פה טרור. כי מה? בסך הכל אנשים מביעים את דעתם שההומואים הם סוטים שצריך לכלוא ולהרוג, והחארות האלו, ההומואים, במקום להקשיב, כמו ליברלים דמוקרטיים אמיתיים, לדעה שונה משלהם, מנסים להשתיק את האנשים הללו שרוצים לכלוא ולהרוג אותם. בושה לאן שהגענו. סכנה לדמוקרטיה.

ואין. אין מה לעשות. צריך לעצור את הסכנה הזאת בעודה באיבה. ואם לא צריך להרוג אותם בגלל מה שהם - הומואים - אז צריך להרוג אותם בגלל מה שהם לא, והם לא דמוקרטים.

תגובות