החרדים ניכסו את ירושלים

רחל נאמן
רחל נאמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רחל נאמן
רחל נאמן

השחתת שלטי חוצות שמפרסמים את פסטיבל הסרטים הבינלאומי בירושלים, שבהן נראית אשה בשמלה רכובה על אופניים, ושומו שמים, רגליה חשופות ופשוקות, היא עוד אקט במלחמת התרבות בין הרוב החילוני למיעוט החרדי. האקט הזה נראה פחות קיצוני מאשר סילוק נשים לאחורי האוטובוסים או דחיפתן לצד השני של הכביש, כפי שאירע בבית שמש. ובכל זאת, זהו אקט סמלי שאסור לעבור עליו לסדר היום.

בין הרבנים יש מחלוקת אם קול באשה ערווה הוא מדאורייתא או מדרבנן, אבל ברור שמחיקת דמותה של אשה מכרזה אינו אלא מעשה פרטיזני של גדודי הצניעות הרודפים כל איבר חשוף של אשה ואף את האשה עצמה כולה. הדרת נשים בצורות שונות היא עניין עקרוני בתרבות החרדית - נשים צריכות להישאר בבית ולא להיראות בראש חוצות; אשה היא רכוש בעלה, ולפני כן רכוש אביה, ואין לה קיום עצמאי.

הצניעות הנדרשת מאשה פירושה הצנעת קיומה, היא צל ההולך אחרי בעלה. אמנם הוא יניח לה לפרנסו, במקומות עבודה שמקדשים את צניעותה, יניח לה לגדל את ילדיו ולדאוג לכל צורכי הבית בשעה שהוא רכון על ספרי הקודש, אבל אל לה להראות עצמה בציבור. בבית הכנסת היא מוסתרת בעזרת הנשים, מופרדת מהגברים, וכך גם במסיבות חתונה, בריתות ובר מצוה. הנשים מופרדות לעד. מופרדות ומודרות, כדי לא להזין את מבטי הגברים, את הפנטזיות שלהם, לא לעורר את היצר הרע.

כן, הגענו, בסופו של דבר, ליצר הרע, זה שעומד בבסיס ההדרה של הנשים בחברה החרדית. הוא זה שמונע שוויון וניראות של הנשים. אבל מדוע השתלט היצר הרע הזה על העדה הזאת? אין מנוס אלא להסיק כי החברה החרדית היא חברה מודחקת ומדחיקה, שמקיימת בקרבה הפרדה בין גברים ונשים כדי לשמור על הפרדה מהעולם. הדחקת היצר המיני היא צו עקרוני בחברה הזאת, כי שחרורו ישחרר דברים נוספים שאם ישחררו אותם, כל העקרונות של החרדים יקרסו. את לילית, זאת שנבראה עם אדם בשוויון מלא, דחו, ובמקומה קיבלו את חוה, שנבראה מצלעו ותלויה בו. אשה בראש חוצות, בין אם זאת רוכבת אופנים (גם בכרזה), או רבנית רפורמית בכותל, או פוליטיקאית, או שחקנית, פירושה התרת הרסן ופתיחת דלת לתרבות שוויונית, פמיניסטית, חופשית בהבעת מיניותה, שרובנו חיים אותה כדבר מובן מאליו.

עד שלא תופרד הדת מהמדינה, והחרדים יבינו שהם אינם רשאים לפגוע בזכותו של הרוב לחיות את חייו באופן חופשי ואין להם זכות להתנכל לא לכרזות של נשים בחוצות ולא לנשים עצמן באוטובוסים או ברחובות, לא יהיה פתרון לתופעות הללו. החרדים ניכסו את ירושלים ועושים הכל כדי לבער ממנה תופעות שמנוגדות לאורח חייהם. אבל ירושלים אינה שייכת לחרדים, זו בירת ישראל, מדינה חילונית ומודרנית, שאינה מחכה לבוא המשיח ואסור שתיכנע לאיסורים ולהגבלות של עדה מסוגרת וחשוכה. צריך לומר זאת בקול רם - החברה החרדית היא חברה ריאקציונרית ולהלכות שלה אין מקום במרחב הציבורי של החברה הישראלית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ