טלפון חכם – אדם בודד

יובל דרור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יובל דרור

בשנה שעברה פירסמה הפסיכולוגית וחוקרת האינטרנט שרי טירקל ספר שכותרתו "לבד ביחד" ("Alone Together"). התזה של טירקל פשוטה: באמצעות הטלפונים הסלולריים אנחנו חשים שאנחנו כל הזמן מחוברים, כל הזמן נמצאים בקשר, כל הזמן "ביחד". בפועל, ההיפך הוא הנכון. הטלפונים הסלולריים מבודדים אותנו מהסביבה. הם מאפשרים לנו להיות במקום מרוחק במקום להיות במקום שבו אנחנו נמצאים. אין זה נדיר לראות משפחה שמתכנסת לארוחת הערב ובשעה שההורים שקועים במכשיר הבלקברי שלהם (בודקים הודעות דואר אלקטרוני) הילדים מקלידים במרץ בטלפונים הסלולריים שלהם (שולחים הודעות טקסט לחברים, מעדכנים סטטוס בפייסבוק, מעלים תמונה לאינסטגרם). לכאורה, כולם ביחד; בפועל הם לבד.

על פניו נדמה שאנו, כחברה, צריכים להילחם בתמונת העולם שמציירת טירקל. ואולם, בחודשים האחרונים הופיעו כמה אפליקציות לטלפונים סלולריים, בהן "פייר" (Pair) ו"אבוקדו" (Avocado), שלא רק שלא נלחמות בבעיה, אלא מאמצות אותה בחום.

שתי האפליקציות האלו נועדו להתמודד עם אותה המצוקה: יותר ויותר זוגות כמעט ולא נמצאים האחד עם השני מכיוון שהם עובדים שעות ארוכות. מצד שני, הם ממש רוצים להיות בקשר. האפליקציות הללו מציעות לבני הזוג להקים רשת חברתית המורכבת רק מהם - רשת חברתית לשניים. לאחר שהקימו את הרשת החברתית הזוגית, הם מוזמנים להשתמש בשורה של כלים שיאפשרו להם לתקשר זה עם זה: לשלוח פתקים, לפרסם תמונות, לעדכן משימות, לשגר פרצופונים ועוד.

אף אחד לא יכול להצטרף לרשת החברתית הזאת - היא עולמם הסגור של שני אנשים שלא מוצאים את הזמן לתקשר האחד עם השני, כדי לומר "תיקח בבקשה את הילד מהגן" ולכן הם מעדכנים את לוח המשימות המשותף שלהם. אחת האפליקציות אף מציגה בפניך חיווי כאשר בן/בת הזוג שלך נוגע/ת בטלפון עם האגודל. אתה, מצדך, יכול להגיב בנגיעה, מה שמייצר "נשיקת אגודלים". בלי צחוק - יש דברים שאפילו אני לא יכול להמציא.

ריבוי האפליקציות מהסוג הזה עשוי לרמז כי לפנינו צורך ורצון אמיתי - לשמור על קשר. עובדה זו הופכת לאירונית במיוחד לנוכח העובדה, שאנו חיים בעידן שבו כולנו מאיימים לטבוע תחת ערימות הכלים, התוכנות, השירותים, האפליקציות והמכשירים שכל תפקידם לסייע לנו לשמור על קשר. פייסבוק, טוויטר, אינסטגרם, תוכנות למסרים מיידיים, סקייפ, הודעות טקסט, הודעות תמונה - זו רק רשימה קצרה וחלקית של הכלים שנמצאים ברשותו של כמעט כל אחד ומזנקים לפעולה בלחיצת כפתור.

כדי להשתמש באפליקציות האלו מאמצים המשתמשים את הרציונל הפילוסופי-טכנולוגי של "הרשתות החברתיות"; הקשר לא הופך קרוב יותר - הוא הופך יעיל יותר. הוא לא הופך חם ואוהב יותר - הוא הופך מסודר יותר. "פייר" ו"אבוקדו" לא פותרות בעיה, שכן הן חלק ממנה; הן מוכרות את הרעיון, שהבעיה שהמשתמשים סובלים ממנה היא עניין טכני ולכן בטכנולוגיה הם ימצאו את הישועה.

ד"ר דרור הוא ראש המסלול לתקשורת דיגיטלית בבית הספר לתקשורת של המכללה למינהל

תגובות