בטראומה תלדי בנים

עמליה רוזנבלום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמליה רוזנבלום

חוקרים ישראלים ביצעו באחרונה מחקר מקומי בקרב נשים שילדו לא מכבר, ומצאו כי כשליש מהנבדקות סבלו מתסמינים פוסט-טראומתיים, כנראה בעקבות הלידה. אמנם מדובר במחקר לא גדול (כ-89 נבדקות בלבד), שזיהה סימנים פוסט-טראומתיים תקופה קצרה לאחר הלידה - מה שאומר שלא מעט מן הנשים הללו צפויות להיפרד בשמחה מהתסמונת בתוך פחות מחצי שנה – אך עדיין מדובר במחקר בעל חשיבות מהבחינה הפמיניסטית.

לכאורה, מדובר במחקר שלא מחדש דבר – שהרי "בעצב תלדי בנים". אבל בעוד שניתן היה לשער, כי החברה תתייחס ללידה כאל חוויה טראומטית בפוטנציאל, בדרך כלל הסביבה לוחצת על היולדת הטרייה להדחיק את הכאב שחוותה בלידה. כל מי שילדה וניסתה לחלוק את הסבל שעברה זכתה בתגובה הממשטרת: "עד הלידה הבאה תשכחי הכל".

ייחודו של המחקר החדש הוא בכך שהוא מעז להציג את תהליך הלידה במושגים שאינם "קסומים", ולפקפק בהדחקת האספקט הטראומתי שלו. מתחת לפני השטח מבעבעת השקפת עולם שהיא לא פחות מחתרנית, במיוחד במדינה כמו ישראל, שמקדשת את הרבייה.

גם אם החוקרים אינם פמיניסטים במוצהר, הרי שכיווני החקירה השונים שלהם מעידים על ראייה מקיפה של המצב הנשי. החוקרים בדקו ומצאו, למשל, זיקה בין תפישת הגוף של היולדות לבין מידת הסיכון של הופעת סימפטומים פוסט-טראומתיים. זה ממצא שגם אם הוא צריך עדיין להיתמך על ידי מחקרים נוספים, הוא מצביע על כיוון מחשבה מעניין, שמדגיש את העובדה ששלמות נפשה של האשה מבוססת גם, ואולי אפילו יותר משחשבנו, על יחס בריא לגופה. זהו מצב שלנו, כחברה, יש לא מעט השפעה עליו.

כיוון נוסף שנבדק על ידי החוקרים הוא הקשר בין "לידה טבעית" לבין הסיכון ללקות בפוסט טראומה. באופן מעניין, בקרב קבוצת הנשים שפיתחו פוסט-טראומה נרשם אחוז גבוה יותר של נשים שילדו ב"לידה טבעית" מאשר בקרב הקבוצה שלא פיתחה פוסט-טראומה. אם מחקר נוסף יאשש את הממצא הזה, הרי שמדובר בממצאים מרעישים. לא מעט נכתב בזמן האחרון על הלחץ המופעל על נשים ישראליות להיניק. אבל מכבש האימהות המושלמת מתחיל עוד קודם, ו"הלידה הטבעית" היא ללא ספק אחד מסמליו הבולטים.

בדרכו השקטה מאפשר לנו המחקר הצנוע הזה לערער מעט על עליונותה של "הלידה הטבעית". ראשית, ניתן לשאול, האם תיתכן לידה שאינה טבעית? מכיוון שברור שכל לידה היא טבעית, שווה לחשוב על האידיאולוגיה הטמונה בהקניית התואר היוקרתי: "טבעי" לתהליך כה מייסר בפוטנציאל כמו לידה. הרי עד לא מזמן גם מותה של אשה במהלך הלידה היה טבעי לחלוטין. האם לכך מתכוון מחנה "הלידה הטבעית"? ברור שלא. "הלידה הטבעית" משווקת כתהליך עוצמתי, שמאדיר את האשה, ומחבר אותה לכוחות הטבע ולרך הנולד. חלקים אחרים של הלידה, טבעיים אף הם, כמו גוף פצוע ומדמם וסכנת חיים מיידית ומוחשית, נשארים בצד.

אבל אי אפשר להשאיר אותם בצד. הקריטריון היסודי ביותר לאבחון פוסט-טראומה הוא חשיפה למצב שבו נשקפת לאדם או למישהו קרוב אליו סכנת חיים. לידה במובן זה היא חשיפה לטראומה במובנה הקלאסי ביותר.

אז בפעם הבאה שאתם מבקרים יולדת, תקשיבו לה, ובבקשה אל תצוו עליה לשכוח את הכל עד הפעם הבאה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ