רב-יחצ"ן דנינו לא אוהב ביקורת

גידי וייץ
גידי וייץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גידי וייץ
גידי וייץ

מפכ"ל המשטרה, יוחנן דנינו, רגיש מאוד ליחסי ציבור. רגיש כל כך, שבשנה שהוא מכהן בתפקיד הספיק להחליף כמה דוברים. די להציץ בדף הפייסבוק של משטרת ישראל כדי להבין כיצד היה דנינו רוצה להיתפש בתודעה הציבורית: בתמונה אחת נראה מחבק בחיוך אבהי לוחמי ימ"מ מטושטשי פנים, בשנייה יושב אמפתי במוקד 100, מחובר לאוזניות וקשוב לאזרחים, ובאחרת הוא מסתחבק בחמימות עם אלוף טור-דה-פראנס, אלברטו קונטדור, שהגיע לביקור במטה הארצי ומאחוריהם מתנוססת תמונת ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

דנינו לא כל כך אוהב ביקורת. כשהוא סופג כזאת, בעיקר מעיתונאים, הוא מגיב לרוב בתערובת של עלבון, תוקפנות ופרצי האדרה עצמית. אלא שמאז התיישב על כיסא המפכ"ל, לא חשפה המשטרה ולו פרשת שחיתות מהדהדת אחת הקשורה לחלונות הגבוהים. אפשר לטעות ולחשוב, שהמחול המסוכן שבין משחדים למשוחדים חלף מן הארץ, שכבר לא תופרים מכרזים שלטוניים למקורבים, שנסגרו חשבונות הבנק הסודיים של פוליטיקאים באיי מקלט, ושקבלני הקולות הפסיקו לזכות להטבות שלטוניות מפליגות. אם זה יימשך כך, בעוד שנתיים, כשדנינו יסיים את תפקידו, הוא יוכל לספר שבקדנציה שלו השחיתות השלטונית גססה למוות.

השוטרים של דנינו אינם מטפלים עוד באינטנסיביות בשלטון, אבל מטפלים במסירות במתנגדיו, כפי שיעידו בוודאי הרופאים שחבשו את פצעי נפגעי ההפגנות בסוף השבוע שעבר, או שופט בית המשפט השלום צחי עוזיאל, שדחה את הבקשה המביכה של התובעים המשטרתיים להאריך עד תום ההליכים את מעצר המפגינים.

רב יחצ"ן דנינו לא נכח בשדרות רוטשילד ובגן העיר כשהפקודים שלו הפליאו את מכותיהם במפגינים, ובתחילת השבוע יצאה מסביבתו בת הקול: כבר בדיונים הראשונים לקראת חידוש מחאת הקיץ העריכו במשטרה שהפעם מדובר ב"מרד חברתי" ולא רק ב"צדק חברתי". הנחות עבודה כאלה מסתיימות בדרך כלל בפצועים ועצורים. "ההפגנות האלימות לא היו מחאה עממית, אלא מסכת מתוכננת של הפרות חוק אלימות", איבחן בהמשך הסוציולוג במדים והבטיח לבדוק אישית את האירועים ולהפיק את הלקחים הנדרשים. אין חשש שדנינו יסיק מהאירועים האלה את הלקח המתבקש: הדחה מתפקיד של מפקד מחוז תל אביב, ניצב אהרון אקסול, ומפקד מרחב ירקון, תת-ניצב יורם אוחיון.

מבחינות רבות, דנינו הוא מגיבורי הזמן, ביטוי מובהק נוסף של עידן נתניהו. עידן שבו לוהקו למסדר שומרי הסף של המדינה דמויות שאינן רואות את ייעודן בהצבת גבולות לשלטון ובמאבק מתמיד בחזקים ובמקושרים. בראש המסדר עומד היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין, המסכם שנתיים וחצי חיוורות בתפקיד, שבהן לא ניהל ולו קרב אחד על טוהר המידות בצמרת, או עימות ערכי ומעורר תהודה אחד עם הממשלה והכנסת, המנסות לנגוס בתפוח המצטמק של הדמוקרטיה.

בקרוב יצטרף למסדר האנמי שומר סף חדש: מבקר המדינה עו"ד יוסף שפירא, שלפני שנבחר על ידי חברי הכנסת עבר מעין מבחן קבלה בבית מושא החקירה המרכזי שלו, ראש הממשלה בנימין נתניהו.

מישהו בוחר את האנשים האלה בפינצטה. מישהו מנסה לשבש את פעולת הנוגדנים.

Read this article in English: PR chief Yohanan Danino

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ