אין סיבה להתנגד להכרה במכללת אריאל

ירח טל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירח טל

מאבקו של המרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון, גלש זה כבר מפסים אקדמיים לפוליטיים. אין בסיס עובדתי להתנגדות של אנשי אקדמיה, ובהם ראשי אוניברסיטאות, להחלטת הממשלה להכיר במכללה כאוניברסיטה (ההחלטה טעונה אישרור המל"ג). ועדה מדעית בלתי תלויה מטעם המל"ג, המורכבת מפרופסורים מדיסציפלינות מרכזיות, קבעה שהמרכז באריאל בשל להכרה כאוניברסיטה.

המכללה הוקמה ב-1982, ובשנותיה הראשונות פעלה בחסותה האקדמית של אוניברסיטת בר-אילן. כיום היא עומדת בזכות עצמה ולומדים בה כ-13 אלף סטודנטים, כ-9,000 מהם לתואר אקדמי. במרכז שישה מרכזי מחקר: חקר המוח, רובוטיקה, פיתוח אמצעי לחימה בטרור, חקר חומרים, מחקר ופיתוח אזורי והמרכז לפיתוח מקורות קרינה ויישומיהם, שהוא בעל מעמד של מוקד ידע לאומי ומשתף פעולה עם מערכת הביטחון.

הטענה שההכרה במכללת אריאל כאוניברסיטה תבוא על חשבון האוניברסיטאות הקיימות, היא דמגוגית, שכן גם היום המכללה נהנית מסיוע נדיב מתקציבי המדינה. זאת ועוד, מספר הסטודנטים שלומדים בה, ובהם אגב 500 סטודנטים ערבים, מלמד שיש לה ביקוש.

גם אלה המתנגדים להכרה במכללת אריאל כאוניברסיטה מטעמים פוליטיים טיעונם חלש, שכן על פי כל הסדר מדיני מוצע, שמקובל גם על השמאל, אריאל תיכלל בתחומי ישראל בהסדר שיכלול חילופי שטחים. כלומר, אין המדינה שמה כספה על קרן הצבי. אז למה לא להכיר במכללה כאוניברסיטה? כדי לא לעצבן את השכנים הערבים? הרי הם לומדים במכללה ונהנים ממנה, מקבלים תארים ומשתלבים במעגל העבודה.

רוממות הפריפריה בגרונם של רבים, אבל פריפריה היא לא רק גליל ונגב, היא גם אזור זה של השומרון, שבוודאות ייכלל בשטחים הריבוניים של מדינת ישראל. הוא מוקף יישובים עם אוכלוסייה צעירה שזקוקה לעידוד, ובתוכה גם אוכלוסייה ערבית. שדרוג מכללת אריאל לאוניברסיטה עשוי להעניק תנופה לאזור, שתניב פריחה כלכלית שממנה ייהנו גם הערבים.

הטוענים שהחלטת הממשלה לשדרג את המרכז באריאל למעמד אוניברסיטה נגועה בשיקולים פוליטיים, מונעים בעצמם משיקולים פוליטיים. יש לא מעט צביעות בעמדה הזאת, שכן יש בכך משום הגבלה של החופש האקדמי, שאבירי השמאל מרבים להיתלות בו.

מתוך ידיעה מקרוב, ככתב ותיק לענייני מדע בעבר וכיום עורך ערוץ מדע ומכסה את הנעשה בשדה המחקר בכלל האוניברסיטאות ומכוני המחקר, אני יכול להעיד כי במרכז האוניברסיטאי באריאל מועסקים מדענים מן השורה הראשונה שאינם נופלים מעמיתיהם באוניברסיטאות אחרות. במה הם נופלים מהם - בזה שהם חוצים את הקו הירוק? על זה הם נשפטים או על רמתם המדעית? ראשי האוניברסיטאות - טלו קורה מבין עיניכם.

הכותב הוא עורך ערוץ לענייני מדע באתר של אוניברסיטת בר-אילן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ