הפתרון הקל יפגע בבריאות

איתן חי עם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתן חי עם

כאזרח, כרופא וכמנהל במערכת הבריאות, גם אני, בוודאי כמו רבים אחרים, שמחתי על החלטת בג"ץ, אחרי שנים של התדיינות משפטית, כי על משרדי האוצר והבריאות לגבש בתוך חצי שנה מתווה לתקצוב ראוי של קופות החולים. התחושה היתה שסוף סוף ייעשה צדק עם מערכת הבריאות, וגם ובעיקר עם האזרח. בעצם הפסיקה מדגיש בג"ץ את העובדה, ששחיקה מתמשכת בתקצוב קופות החולים פגעה ופוגעת בזכות של כל אזרח לבריאות, כפי שנקבע בחוק הבריאות הממלכתי.

ואולם, לאחר שהתעמקתי בתוכן ההחלטה, וגם שמעתי תגובות במערכת הבריאות ובאוצר, הבנתי שגם הפעם, השמחה מוקדמת וצריך לחכות ולראות איך הפסיקה, הברורה והמחייבת, תיושם בפועל.

טענת העותרות, קופות החולים, היתה בעיקר נגד דרך חישוב מדד הבריאות, שעל פיו הן מתוקצבות, שאינו כולל את העלייה במחיר יום אשפוז, מה שגורם לשחיקה בתקציבן. לפי הפסיקה יש לתקן עיוות זה, ובג"ץ הורה כי "המשיבים יפעלו ביעילות לגיבוש הסכמה באשר למתווה הפעולה הנכון וליישומו".

השכל הישר אומר שעכשיו יעשו אנשי משרדי האוצר והבריאות לילות כימים על מנת למצוא נוסחה חדשה למדד יוקר הבריאות, שבה יתוקן העיוות בתקצוב הקופות ותימנע הפגיעה בשירות הרפואי הניתן לאזרחי המדינה. החשש הוא שזה בדיוק מה שלא יקרה.

לפני האוצר עומדות שתי אפשרויות: האחת, כאמור, לתקן את הטעון תיקון ולשנות את מדד יוקר הבריאות על פי עלות יום האשפוז, דבר שיביא לתוספת תקציבית המוערכת בכ-300 מיליון שקלים. האפשרות השנייה היא להוריד את עלות יום האשפוז. מהלך כזה עשוי להיטיב עם הקופות, שכ-40% מתקציבן מופנה בכל שנה למימון אשפוז המבוטחים, וזאת מבלי להוסיף ולו שקל אחד למערכת הבריאות.

ממשרד האוצר כבר נשמעים הקולות שהדרך המועדפת היא הדרך הקלה, של הפחתת מחיר יום האשפוז. מנגד, ברור לכל שאין בכוונת האוצר לפצות את בתי החולים על הירידה בהכנסותיהם בעקבות הקטנת המחיר ליום אשפוז. הרי לו רצה בכך, היה האוצר מעדכן את מדד יוקר הבריאות.

אבל הפתרון הקל במקרה הזה הוא הפתרון הקשה. החלטה כזו תפגע פגיעה קשה בבתי החולים, המצויים כבר היום בגירעונות כבדים, ותאלץ אותם לחפש דרכים לפצות את עצמם על השחיקה כתוצאה מהירידה במחירו של יום אשפוז. הם ימצאו אולי מגוון פתרונות יצירתיים, אך האזרחים ייפגעו ביתר שאת. כדי להתמודד עם הקיצוץ בתי חולים יצטרכו להוריד את רמת השירות, התורים הבלתי נסבלים יהיו ארוכים עוד יותר, כוח האדם יקוצץ ולא יוכנסו טכנולוגיות חדשות.

ומה תהיה עמדת משרד הבריאות בדיון עם האוצר? האם המשרד ייצג בדיונים את קופות החולים, שלהן הוא אחראי, וידרוש להוריד את מחיר יום האשפוז, או שהוא ייצג את בתי החולים, שאותם הוא מנהל, וידרוש להעלות את מחירו?

עד שמשרד הבריאות יחליט את מי הוא מייצג, האוצר יוריד את המחיר ליום האשפוז, בתי החולים יגיבו בהתאם, החולים ייפגעו ומשרד הבריאות, האחראי על האיזון התקציבי של בתי החולים, יספר לנו שבתעריף כזה של יום אשפוז, הרפואה במיטבה.

ואולם, שמחתן של קופות החולים מוקדמת. אם האוצר אכן לא מתכוון להוסיף ולו שקל לתקציבן, הן עלולות לגלות שהן אמנם משלמות פחות בעבור יום אשפוז, אבל משך האשפוז הממוצע גדל ובסיכומו של דבר הוצאותיהן לא השתנו כלל.

כל עלייה במחיר יום אשפוז שלא תגובה בתוספת תקציב לקופות החולים, עשויה למוטט את קופות החולים. לכן חייבים לפצות את הקופות בתוספת תקציב, ולא להסתפק בהעברה מכיס לכיס.

הכותב הוא מנכ"ל אסותא, ולשעבר מנכ"ל משרד הבריאות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ