כשהיועץ המשפטי שותק

אורי וייס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי וייס


כשהורים בעמנואל הפסיקו לשלוח את ילדותיהן לבית הספר החרדי, לאחר שבג"ץ הורה לו להפסיק ההפרדה בכיתותיו, הם נשלחו אל מאחורי סורג ובריח באשמת ביזיון בית המשפט. זאת, אף על פי שההורים לא היו כלל צד בעתירה - הם לא הפרו את הפסיקה, אלא רק התחכמו לה. לו בארה"ב הורים היו נוהגים כך, לאחר שבית המשפט הורה על הפסקת ההפרדה הגזעית, הדבר לא היה נתפש אף כעקיפת הפסיקה.

ברם, מה מתרחש כאשר רשויות המדינה עצמן מפרות באופן שיטתי את פסיקות בג"ץ? כאן היועץ המשפטי, יהודה ויינשטיין, מחשה. המדינה התחייבה בפני בג"ץ שלא לאכוף איסור עבודה על המהגרים האפריקאים עד אשר יוקם מחנה הריכוז. ההתחייבות עוגנה בפסק דין. אלא ששר הפנים, אלי ישי, מכריז בריש גלי שיקנוס ראשי ערים שלא ימנעו העסקת מהגרים, ולפני כן משרדו הנחה עיריות בחשאי למנוע את העסקתם. עיריית תל אביב הורתה לחברות קבלן, המספקות לה שירותים, לפטר מהגרים אפריקאים;עיריית חיפה הודיעה שמי שיעסיק סודנים - יסגרו לו את העסק. פירושן של החלטות אלו הוא הרעבת המגרים וכפייתם להפקיע רכוש (כלומר "לגנוב"), מה שמסבך אותם עם שוטרים ומצית נגדם שנאה. כל זאת, בניגוד גמור לעקרון השוק החופשי, לפיו לכל אדם מותר לעבוד.

היועץ המשפטי לממשלה הוא ראש וראשון לאוכפי שלטון החוק בצמרות השלטון. בעוד בתי המשפט יכולים להתחפר בתירוץ העלוב, שהם, כביכול, מוסד מגיב שאינו קובע את סדר היום שלו, היועץ המשפטי לממשלה מחויב להיות אקטיבי. הוא מחוייב להודיע בשער בת רבים, שהוראות שר הפנים וראשי העיר בטלות ומבוטלות, ולכן מחובתו לפתוח בהליכים משפטיים נגד מי שהפרו את התחייבות המדינה בפני בג"ץ. ביזויים שלהם את בית המשפט גדול לאין שיעור מהביזוי שביזו ההורים בעמנואל. היועץ המשפטי לממשלה היה חייב להודיע לפקידות הממשלתית והעירונית, שאסור לה בתכלית האיסור למלא את ההוראות הבלתי חוקיות של אנשי השררה.

אלא שהיועץ המשפטי לממשלה מועל בתפקידו ונוהג כמוג לב. הוא רומס את שלטון החוק, ועוד ברכיבו החשוב - שלטון החוק בשלטון. הוא רומס את זכויות האדם. הוא מחסר מאוד מיכולתו של אדם להתגונן מפני איש השררה, על ידי כך שיראה לו שהוא מגלה פנים בחוק שלא כהלכה. כך הוא נוהג לגבי העסקת המהגרים מאפריקה, כך הוא נוהג לגבי חטיפות בלתי חוקיות של המהגרים וילדיהם בידי רשויות המדינה וגירושם לסכנות מוות ואונס, וכך הוא נוהג לגבי שורה ארוכה של פסקי דין והפרות החוק הבינ"ל.

אילו בישראל נתקיים שלטון חוק, הרי שמבקר המדינה היה נוזף בחומרה ביועץ המשפטי לממשלה. אלא שויינשטיין ומיכה לינדנשטראוס מקיימים ביניהם קשר שתיקה. שניהם רודפים גנבי עגבניות, אך משתפים פעולה עם השודדים. במדינת חוק בתי המשפט היו מורים ליועץ המשפט לאכוף את פסקי הדין, וכבר היתה נפתחת נגדו חקירה על מעילתו הסדרתית בתפקיד והשתתפותו בפשע ובביזוי בית המשפט. היועץ המשפטי הוא שותף למעשי הפשע נגד המהגרים מאפריקה, ואוי לו אם ייעשה בו דין צדק. עליו לדעת, שבמשפטים שדנו בפשעים אוניוורסליים, גם אנשי המשפט נקראו לתת הדין.

הקהילה המשפטית בישראל יכולה לקחת דוגמה ממקבילתה בפקיסטאן. בית המשפט העליון הפקיסטאני פסק, שמשטר החירום הדיקטטורי שהטיל פרבז מושארף - איננו חוקי. הדיקטטור העלוב בא לפטר את נשיא בית המשפט, אלא שעורכי הדין יצאו במצעד ונאבקו. התוצאה היתה שפקיסטאן חזרה למשטר דמוקרטי, תוך שבדרך התגברה על התנקשות פוליטית במנהיגת תומכי הדמוקרטיה. מי יתננו שופטים כאלו תחת שמגר, ברק, בייניש, וגרוניס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ