תג מחיר לאולפנה

קרני אלדד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קרני אלדד

שכונת גבעת האולפנה התפנתה בשקט ובסדר מופתי, בלי הרמת יד וקול. כאב, ברור שכאב. כואב שהורסים בתים של יהודים בארץ ישראל. אבל בחשבון הכולל של טוב מול רע, הבינו הרבנים והתושבים שלמרות הכאב - הפעם ניצחנו. הפעם, למרות הכאב של אובדן הבית הנוכחי, יקומו מאות בתים חדשים למשפחות שרוצות לבוא לגור ביהודה ובשומרון ולחזק את אחיזתנו בארץ.

300 בתים חדשים, בקרית ארבע, באפרת, בבית אל. במקומות שסיר הלחץ ההתיישבותי כמעט התפוצץ מרוב המתנה, מרוב הקפאה-לא-כתובה. כמה זמן לא ראו הרים אלה בנייה יהודית מסיבית כל כך. וסוף סוף, תוך הקרבה כואבת של היחיד, הרבים יראו תקומה. פרשת מגרון דומה. כאן הכאב גדול יותר כי מדובר ביישוב של ממש, גדול ומבוסס. לכן הפיצוי הוא אדיר: כבר עכשיו נבנים שני יישובים חדשים במקום זה שייחרב חלילה, גבעת היקב ואדם מזרח. שניהם מוקמים על ידי ממשלת ישראל ובברכתה. מתי בפעם האחרונה היה כדבר הזה? הלב גואה, בלי ציניות. אין צורך להתגנב עם קרוואנים בבוץ בחול המועד או בליל בחירות באמצע הלילה. הכל גלוי, חשוף לאור השמש. תודה לך עורך הדין מיכאל ספרד, שהעתירה שלך לפינוי שכונת האולפנה, איפשרה את כל זה. זה מחזיר לנו,המתנחלים, את הגאווה, את זקיפות הקומה, אחרי כל כך הרבה מכות.

לא רק בתים נכללים בפרס הגדול הזה, אלא גם אישור תוכניות בינוי ערים (תב"ע) שהיו תקועות בצנרת הביורוקרטית עשרות שנים. יישובים גדולים ומבוססים, שהוקמו בחסות ממשלות הימין, שעברו את כל האישורים ורק חיכו לאישור הסופי של התוכנית, נתקעו ומעמדן נותר תלוי באוויר.

מבחינה היסטורית, זוהי נקודה לרעת ממשלות הימין, עד זו הנוכחית. העובדה שצריך לשלם מחיר כה יקר תמורת אישור תב"ע מעמידה בסימן שאלה את כל הנאומים בעד ההתיישבות של ראשי ממשלות הימין. כי עד כה היו המלים לחוד והמעשים לחוד. זאת ועוד, במשך 12 שנה לא אושרה בניית בית אחד בעיר אפרת. למה? למה אנחנו, המתנחלים, שליחי ממשלות הימין לדורותיהן, צריכים להתחנן שבנינו יוכלו לבנות את ביתם ליד הוריהם? למה בית אל, מועצה מקומית ויישוב שהוקם על ידי הממשלה, היה חנוק לאורך שנים?

הציבור בישראל יודע על הקפאת בנייה ביהודה ושומרון רק כשמצהירים עליה. הוא לא יודע שההקפאה חיה ובועטת כבר עשרות שנים בכל מי שמעז לחלום על בית ביישוב חוקי ביו"ש.

תודה לאל שכל זה מאחורינו עתה. לא רק שתושבי שכונת האולפנה ישוכנו מחדש בקרבת מקום, הם גם יוכלו להתנחם ב"שיכוני עו"ד ספרד" ברחבי יש"ע, שייבנו בתמורה הסבל שלהם. כמובן שכשיראו את בתיהם נחרבים הם יזעקו. כמובן שזה יום שחור למדינת ישראל, וכמובן שהלב מדמם ומהדהד גירושים והריסות קודמות. רק שהפעם יש מחיר. מחיר גבוה ומנחם, שאולי אפילו יצליח להעלות חיוך קטן על פניהם של מפוני שכונת האולפנה, שממחר יתחילו לבנות את ביתם מחדש.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ