היס"מ הפלסטיני בפעולה

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

אנשי הביטחון מכים כל עוד נפשם בם, כאילו נועדו המכות להגן על חייהם. זה לא היס"מ בתל אביב, אלא המשטרה הפלסטינית ברמאללה. בשבת שעברה - במדידות ובמתינות, יחסית לעמיתים הישראלים - ושוב ביום ראשון, הפעם בברוטליות גוברת, ניסתה המשטרה הפלסטינית למנוע מקבוצה קטנה של מפגינים להתקדם אל מתחם הנשיאות המהודר (המוקטעה). ברמאללה כמו בתל אביב, נבי סאלח וניו יורק, אלימות מנגנוני הביטחון לעולם אינה גחמה אישית של מפקדים ופקודים. ההוראה תמיד באה מגבוה, גם אם ברגע הראשון קשה להבין את הגיונה.

חמושים בסיסמה "די לתיאום הביטחוני", חברי הקבוצה "פלסטינים למען הכבוד" הפגינו אומץ ראוי לציון מול האלות המונפות והאגרופים של חניכי המשטרות ומנגנוני המודיעין של ירדן, רוסיה, מצרים, צרפת וארצות הברית. לולא הוכו, היו המפגינים זוכים לפחות תשומת לב. עכשיו הכל מדברים בהם, ולא רק אוהדים המסתייגים מכמה מסיסמאותיהם המתלהמות ומהתואר "בוגד" שהדביקו לאי אלה קציני משטרה.

הסיסמה העמומה אך קולעת של ההפגנות היתה "אוי לאותה בושה". כל פלסטיני יודע למה מתכוונים המפגינים - צעירים "בני טובים" ברובם, שהוריהם קשורים למוסדות הרשות - כשהם אומרים שנמאסה עליהם ההשפלה. הם מבטאים רחשי לב של רבים.

כמו כל שלטון לא נבחר, זה הישראלי נזקק מטבעו להשפלה וביזוי של נתיניו הפלסטינים. הדיבור המתנשא של פקח המינהל האזרחי, תנועת היד החביבה כביכול של קצין הקישור הישראלי, חסימת השביל למטע ולבית כשממול המאחז פורח: כל פסיק בהוויית השליטה הישראלית משפיל.

עילת ההפגנות היתה עצם ההשפלה בנכונות של מחמוד עבאס לקיים עוד פגישת סרק. הפעם עם שאול מופז, שבזמנו כרמטכ"ל צרו חייליו על יאסר ערפאת, וארגוני זכויות אדם פלסטיניים כוללים אותו ברשימת פושעי המלחמה שיש להעמיד לדין בינלאומי בשל הפגיעה באזרחים.

המשת"פיות עם ההשפלה אינה מתחילה ואינה נגמרת בביקור מופז. מהי השפלה, אם לא בקשת סלאם פיאד מנגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, שישראל תארגן הלוואה של 100 מיליון דולר מקרן המטבע הבינלאומית כדי שהרשות לא תקרוס ותוכל לשלם משכורות לפקידים, ובהם אנשי מנגנוני הביטחון? מהי השפלה, אם לא הדיבורים המיוחצ"נים של פיאד על הנזק הכלכלי העצום שגורמים מדיניות הסגר הישראלית, הסיפוח בפועל של שטח C ומניעת יצוא מעזה, בעוד בחשאי הוא מתחנן אצל פישר - כאילו היה עדיין עמיתו בקרן המטבע ולא נציג השלטון הגורם לקריסה כלכלית פלסטינית?

כך נחשפת שוב העסקה הסיבובית ששמה אוסלו: העולם משלם לרשות כדי שתממן את המגזר הציבורי הפלסטיני ובו אנשי הביטחון, שתפקידם לדכא את בני עמם המוחים נגד הפיכת הרשות לקבלן משנה של צה"ל, המינהל האזרחי והשב"כ, המיישמים את מדיניות הממשלה הישראלית לרסק את שאיפת העצמאות הפלסטינית.

כמה מהסיסמאות של הצעירים חושפות בוסר פוליטי. אבל המסר שלהם עמוק יותר מהסיסמאות. המפגינים דורשים שהרשות תפסיק לפחות לשתף פעולה עם ההשפלה. זו תרומתם לתביעה המתגברת לבניית אסטרטגיה חדשה נגד השלטון הזר. זו הסיבה שהמכים, עושי דברה של הרשות, הכו כאילו הם מגוננים על חייהם.

Read this article in English: Palestinians humiliated by their own

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ