טורקיה: לא מה שחשבנו

שלמה אבינרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה אבינרי

מובילה היום את הקו הקשוח ביותר כלפי המשטר של בשאר אל-אסד, קוראת להפלתו ומעניקה מקלט לאופוזיציה הסורית ולמתקוממים נגדו. תגובתה החריפה על בידי סוריה מעצימה את עמדתה הנחרצת כלפי מי שהיה עד לאחרונה בעל בריתה בדמשק.

עמדות אלה מחייבות הערכה מחודשת של הגישות הרווחות בישראל כלפי טורקיה. מה לא נאמר כאן על ראש הממשלה, , לאחר אירועי המשט הטורקי? שהוא איסלאמיסט קיצוני, פרו-פלסטיני, עוין לישראל, אנטישמי. ארדואן הוצג כאויב מס' 2 של ישראל אחרי . הממשלה שכשלה - הן מקצועית והן פוליטית - בטיפול במשט לעזה וסיבכה את צה"ל בהרג תשעה אזרחים טורקים, הצטרפה גם היא, בעקיפין ובמישרין, לדמוניזציה הזאת כדי להסיט מעט את הביקורת עליה.

אולם בחינת העמדות הטורקיות מובילה למסקנה אחרת: כשם שביקורת טורקיה על ישראל לא נבעה מעמדה אנטי ישראלית, כך ביקורתה החריפה פי כמה על סוריה אינה נובעת מעמדה אנטי סורית או אנטי ערבית. שתיהן נובעות מתפישתה הנוכחית את עצמה כמעצמה אזורית. גישה זו - שניתן לכנותה "ניאו-עותמנית" - פותחה בידי שר החוץ הטורקי הנוכחי, אהמט דבוטולו. היא אינה ביטוי למדיניות איסלאמיסטית, אלא ניסיון למנף את המעמד הגיאופוליטי הנוכחי של טורקיה באזור. עד לנפילת ברית המועצות נבעה עמדת טורקיה בעיקר מהחשש מפני התפשטות סובייטית; לכן היתה טורקיה הכמאליסטית חברה נאמנה בנאט"ו. אבל כבר במלחמת המפרץ השנייה נקטה אנקרה קו עצמאי, שהקשה על הפלישה האמריקאית לעיראק.

צד אחד של מדיניות זו - שלא הצליח כל כך - התמצה בסיסמה "אפס סכסוכים עם מדינות שכנות": מדיניות זו הביאה בעשור הקודם להתפייסות עם סוריה של אסד ולניסיונות התפייסות שלא עלו יפה עם ארמניה וכן למיתון העמדה הטורקית ביחס לקפריסין.

לאחר שהתברר כי האיחוד האירופי לא יקבל את טורקיה, על אוכלוסייתה המוסלמית הגדולה, החלה אנקרה לנווט את מדיניותה לכיוון גיבוש מעמדה ההגמוני באזור. מכאן העמדה הנוקשה כלפי ישראל בעניין המשט; מכאן ההתנערות ממשטר אסד לאחר שסירב לשמוע לעצות הטורקיות למתן את משטרו ולחדול מדיכוי אזרחיו.

המסר הוא, שעל שכנותיה של טורקיה להתרגל לעובדה שהיא רואה את עצמה כמעצמה אזורית שיש להתחשב בה, לכבד אותה ככזאת ולא להתגרות בה. האתגר שעמדה כזאת מציבה לישראל אינו פשוט, אך אין פירושו התמודדות עם "אנטי ישראליות". יש שחקן חדש חזק בשכונה - טורקיה אינה עוד מדינת-שוליים זניחה: כלכלתה משגשגת, מפלגת הקידמה והפיתוח על שורשיה האיסלאמיסטיים הצליחה להבטיח את עליונותה על הצבא בעל המסורת הכמאליסטית החילונית. ייתכן שלא מאוחר עדיין, וישראל יכולה לסגור את הפרשה הכאובה של המרמרה ולהגיע לנורמליזציה מסוימת עם אנקרה: הקונסטלציה הנוכחית היא אולי נוחה יותר לסגירת הפערים. טורקיה האסרטיבית לא תיעלם מן הזירה, וכדאי להביא זאת בחשבון.

Read this article in English: Understanding Turkey

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ