כמה שווים חיי חייל צה"ל

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

כמה שווים חיי חייל צה"ל? קשה להעריך. האם שוויים הוא פוטנציאל ההשתכרות שלו? האם הכאב העצום של בני משפחתו? ואולי ההפסד למדינה ולחברה? עכשיו יש הזדמנות להערכה כזאת, מטעם ועדת פלסנר. קודם שפורקה אתמול במצוות בנימין נתניהו, התחולל בין כתליה ויכוח על השאלה אילו "עיצומים אישיים" יוטלו על חרדים שלא ירצו להתגייס לצה"ל וגם לא לשירות אזרחי. הוועדה רצתה שהקנס יהיה 90 אלף שקל. הנה, כך נקבע שווי חיי חייל; 90 אלף שקל שבהם ניתן לקנות פטור. היש עסקה טובה מזאת?

אך גם חשבון זה התערער כשהוועדה הסבירה, ש-90 אלף השקל זה הכסף שמקבל אברך מהמדינה במשך חמש שנות שהות בישיבה. לכן מדובר בהחזר כסף שקיבל, עד גיל 23. אם כך, מחיר חיי חייל הוא אפס. עצוב, לא?

האבסורד הזה הוא תוצאה של ועדה שניסתה לרבע את המעגל, שכולם יהיו מרוצים וקדימה תישאר בממשלה. לשם כך הציעה מסלולי שירות מסובכים ומקוצרים וגם אפשרות של שירות אזרחי, שיאפשר לחרדים להמשיך להשאיר לחמור החילוני ולפרד הדתי את הזכות להיפצע ולהיהרג על הגנת המולדת. כי החיים נחשבים מאוד אצל החרדים, אך הם מוכנים, באופן יוצא מן הכלל, שהחיילים יילחמו עד טיפת הדם האחרונה - של החילונים והדתיים.

בוועדת פלסנר דיברו גבוהה גבוהה על שוויון בנטל, אך בפועל עשו את ההיפך, כי שירות אזרחי הוא ההיפך משוויון. זו השתמטות. זו אפליה מקוממת בין דם לדם. איך אפשר בכלל להשוות בין מי שמתגייס לשלוש שנים קשות ויש לו סיכוי גבוה לשרת בגולני, בשריון או בצנחנים, שם הוא מסתכן מדי יום, למי ששותל פרחים, או עוזר לגננת, או מסתובב בבית חולים כמה שעות ביום במשך שנה אחת, עם יותר זכויות ושכר גבוה משל חייל בחובה.

בבדיקה אקראית התברר באחרונה, שצעירים חרדים ב"שירות אזרחי" עושים אותו כ"חונכים" בישיבות. ואמנם, בדיוני ועדת פלסנר התברר, שמנהיגי ש"ס מוכנים לשירות אזרחי, בתנאי שיתבצע "בקהילה", כלומר במוסדות החרדיים שלהם ותחת ניהולם. כך ייהפך השירות האזרחי לצינור חדש להעברת מיליארדים למגזר החרדי, הן 800 שקל למי ש"רשום" והן כסף גדול למינהלה ולעמותות החרדיות שיתווכו. והכל לפעולות לא יעילות ולא נחוצות, שנזקן גדול מתועלתן.

יש בציבור אמונה תמימה, שאנשי השירות האזרחי יהיו אחיות רחמניות וכבאים אמיצים שיצילו חיים. כמה הרואי, כמה קשקוש. בתי החולים ותחנות הכיבוי צריכים אנשי מקצוע מיומנים, ולא משרתי כפייה שיעשו עבודות דחק בחוסר רצון. הנזק הכי גדול יהיה כשחלקם יבצעו את עבודתם נאמנה, וכך יפגעו בעובדים מן המניין, שיפוטרו, כי פתאום תהיה למעסיק אלטרנטיבה בחינם.

זאת ועוד, כפייה של שירות אזרחי היא מהלך אנטי דמוקרטי. אסור למדינה לגייס עובדי כפייה בכמעט חינם. זו פגיעה בזכויות הפרט. לעומת זאת, מותר למדינה לגייס את כל הצעירים לשירות צבאי כי מדובר בהגנה על החיים. לכן במקום להמשיך להסתבך ב"חוק טל 2", שהתוצאה שלו תהיה גרועה כמו "חוק טל 1", יש לאמץ את הפתרון הצודק היחידי: גיוס כל היהודים (והדרוזים) לצה"ל, בגיל 18, בלי להפלות בין חילוני, דתי וחרדי.

זו הדרך היחידה לשוויון אמיתי בנטל. זו גם הדרך היעילה לצמצום פערים, דעות קדומות ושנאות בין חלקי העם. כי כשחילוני, דתי וחרדי יגורו באוהל אחד, החומות ייפלו מאליהן. אני אף מוכן להמר, שלאחר שירות צבאי יהיה מספר החרדים שיבחרו בחיי עבודה יצרניים ולא בחזרה לישיבות - גדול ומרשים.

אבל למה ליזום פתרון ישר ואמיתי? ברגע שישראל ביתנו, הבית היהודי והחרדים התנגדו להמלצות הוועדה, נתניהו פירק אותה. מטרתו איננה השגת שוויון בנטל, אלא, בסך הכל, שמירה על הכיסא.

Read this article in English: Put everyone in the same tent

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ