הון, שלטון ועבודת אלילים

אורי משגב
אורי משגב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי משגב
אורי משגב

מי שרוצה להבין מדוע אפילו דמותו הסרבנית וחסרת המעוף של יצחק שמיר המנוח זוכה לפתע לעדנה גם בקרב המחנה שהתנגד לדרכו; מדוע שאלת גיוסם לצבא של כמה אלפי אברכים חסרי השכלה ומיומנויות-חיים בסיסיות מוציאה ישראלים רבים מכליהם; מדוע דור שלישי ורביעי של ילידי הארץ מנפיק דרכונים זרים; מדוע הרחובות שוב יתמלאו בקרוב בנחילי מפגינים זועמים; ומדוע יתרחשו כאן בסופו של דבר היפרדות או מלחמת אזרחים של ממש - מי שרוצה להבין את כל אלו צריך להפנות את מבטו למקום הנכון. לא לקרית הממשלה, גם לא לבורסה, ואפילו לא לפרויקט ניסור הבתים בגבעת האולפנה. המבט חייב להיות מופנה לנתיבות. לאותה "הילולה" מקאברית שנערכה שם השבוע, בפאתי בית העלמין העירוני, ומסמלת יפה את קבורתה של הציונות.

הנה רשימה חלקית מאוד של הנוכחים בסעודה השנתית לזכרו של שלום איפרגן, אביו של הרב יעקב איפרגן, המכונה "הרנטגן": יו"ר אי-די-בי נוחי דנקנר, ומנכ"ל הקבוצה חיים גבריאלי; יו"ר מנורה מנחם גורביץ'; מפכ"ל המשטרה לשעבר משה קראדי, כיום מנכ"ל דלק
פי גלילות; סגן המפכ"ל הנוכחי ניצב ישראל יצחק; מפקד מחוז תל אביב, ניצב אהרון אקסול; נשיא בתי משפט השלום בצפון, השופט ג'ורג' אזולאי; הח"כים יואל חסון ומגאלי והבה; הרב הראשי לצה"ל, תא"ל רפי פרץ; דובר צה"ל לשעבר אבי בניהו; המשפטן ציון אמיר; המפיק חיים סלוצקי; היחצ"ן רני רהב. בעזרת הנשים, מאחורה: עוד שתי ח"כיות מקדימה, רונית תירוש ורחל אדטו, ולצדן הפרסומאית ג. יפית והידוענית מורן אייזנשטיין. בלט בהעדרו: אורח הכבוד הקבוע אילן בן-דב, שקיבל לפני כמה שנים מאיפרגן את עצת הזהב לרכוש את חברת פרטנר, מהלך שמוטט את עסקיו. בשיאו של הערב הוקרנה ברכת וידיאו מטעם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

גילוי קרינת הרנטגן והשימוש המבוקר בה היוו פריצת דרך מדעית בתולדות האנושות. קשה לדמיין את הרפואה המודרנית ללא אותה יכולת לשרטט באופן מדויק ותת-עורי את מבנה השלד ומצב העצמות. לאותו "מקובל" איפרגן אין כמובן יכולות מדעיות או רפואיות, אבל החגיגה שבניצוחו אכן מספקת תשקיף מדויק למצב המחריד שאליו הידרדר המפעל הציוני. טקס וודו רב-משתתפים נערך בלבה של עיר ישראלית בשנות האלפיים, למטרות "צדקה" כמובן (להבדיל מיצרנות, או סתם החזר הלוואות שנלקחו מהציבור). לצלילי לחשי הכישוף ותופי הטם-טם מתקבצת אסופת אורחים רמי דרג, חלק ניכר מהם אמנם לוזרים מוכחים, אחרים משתייכים למסגרות כושלות ובעייתיות - אבל כולם נהנים מתפקיד רשמי או לפחות מהילה תדמיתית מסוימת.

כל חברה מתקדמת היתה מתנערת באותו רגע מטיפוסים מופקרים כאלה, המצדיעים במופגן למסלול של מיסטיקה ואי-רציונליות. מפטרת אותם ממשרות ציבוריות, מושכת במהירות כל השקעה כספית מעסקיהם, מוקיעה אותם תדמיתית ומטילה ספק הכרחי בשיקול הדעת הבסיסי שלהם, אם לא בבריאותם הנפשית. הציונות שאפה ליצור בארץ ישראל סינתזה חדשה: עם יהודי יצרני ומודרני, מקיים את עצמו ומציב מופת ערכי. חסידיו השוטים של הרב איפרגן משרטטים סינתזה אחרת - כזו של הון, שלטון ועבודת אלילים. מנתיבות תצא תורה: תורת הפוסט-ציונות.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ