רק שוויון יביא שירות

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

הגישה שמאמצת הממשלה כלפי הערבים בדיונים בעניין השירות, הן בדיונים הפומביים בוועדת פלסנר והן בלשכת ראש הממשלה, היא אותה גישה מתנשאת, שאיפיינה את ממשלות ישראל לדורותיהן. כמעט כל החלטה אסטרטגית הנוגעת לאזרחי המדינה הערבים, נרקמה בדיון סודי בלשכת ראש הממשלה או במשרד הביטחון, ומשם יצאה לעולם.

כך נהגה הממשלה בסוגיית השירות הלאומי לערבים. ההחלטה התבשלה בוועדת דוד עברי במשרד הביטחון, לאחר הקרע שנפער באירועי אוקטובר 2000. אלא שהדייסה שבישלו בוועדה לא צלחה, למרות המאמצים לתת לה נופך אזרחי ולא צבאי. הצעירים הערבים לא באו בהמוניהם ולממשלה, התברר, אין די כסף להשקיע בפרויקט. גם אם מספר המשרתים בשירות לאומי יעלה מ-2,500 היום ל-3,000 או 4,000 בשנתיים הקרובות, זה עדיין אחוזים בודדים.

בשבוע שעבר התקשר ראש הממשלה בנימין נתניהו אישית אל חברי כנסת ערבים, ואמר להם שהעולם השתנה ויש ליזום מהלך של שוויון בנטל. השיחות האישיות, בין שנוהלו מתוך כוונה טובה ובין אם במטרה להראות לאביגדור ליברמן (שאיים לנטוש את הקואליציה), שהלחץ מופעל גם על הערבים, מוכיחות שני דברים: ראשית, שלערבים אכן יש נציגים בכנסת, שאפשר לדבר אתם. ושנית, שאם יש רצון אמיתי אפשר גם לשתף ערבים בקבלת החלטות בסוגיות הנוגעות אליהם באופן ישיר.

השיחות עם הח"כים מוחמד ברכה (חד"ש), ג'מאל זחאלקה (בל"ד) ואחמד טיבי (רע"ם-תע"ל), שמייצגים את שלוש הסיעות הערביות בכנסת, נמשכו כמה דקות כל אחת. המסר שהעבירו חברי הכנסת לראש הממשלה היה ברור: התנגדות נחרצת לשירות הלאומי. יש יותר מסיבה אחת להתנגדות. הח"כים הערבים דוחים את מה שהם רואים כניסיון ל"ישראליזציה" של הצעירים הערבים, קרי הטמעתם בתוך הציבור הישראלי במידה כזו שתביא לאובדן זהותם הלאומית. הם גם פוסלים את העיקרון של התניית הזכויות במילוי חובות, וככלל הם סבורים שאין מה לדבר על שוויון בנטל כל עוד ערביי ישראל לא נהנים משוויון בתחומים אחרים.

אך למרות ההתנגדות הח"כים לא טרקו את הטלפון, ואיש מהם לא אמר שאינו מעוניין בהידברות, ובלבד שמטרתה תהיה להציג ולהציף את כל הבעיות של החברה הערבית, לא רק את נושא השירות. ראש הממשלה דיבר על חובת השירות ושמע על הצרכים המיידיים, אבל עד כה שום ח"כ לא קיבל הזמנה לשיחה נוספת, ולא ברור אם יהיו עוד כאלה.

הח"כים הערבים לא הכחישו את קיומן של השיחות, אלא דאגו לפרסם את תוכנן, כמעט כלשונן, כולל בתקשורת הערבית. אולי זה אומר שבכל זאת אפשר לדבר עם הערבים ולא רק להתנגח אתם ולהציגם כקיצונים שכל מה שיש להם בראש זה המאבק הלאומי הפלסטיני.

בשבוע שעבר הציגו ראשי הרשויות הערביות יוזמה למסד את ההתנדבות בחברה הערבית בפיקוח הרשויות המקומיות. בינתיים לא נראה שבממסד יש מי שמתכוון להרים את הכפפה, אך בחברה הערבית היוזמה כמעט גרמה לקרע בין ועד ראשי הרשויות לבין ועדת המעקב של ערביי ישראל, שמאגדת את כל התנועות הפוליטיות הפעילות בחברה הערבית.

בציבור הערבי יש התומכים בשירות, יש המתנגדים לו ויש שמסכימים לו בתנאים מסוימים. הערבים בישראל אינם מקשה אחת - יש להם דעות רבות ומגוונות, כפי שמקובל בכל חברה בריאה. לכן צריך לדבר עם האזרחים הערבים, לשמוע ולהשמיע. שוויון לא יבוא בעקבות כפייה של שירות, ולא כתוצאה ממינוי של דירקטור או מנכ"ל או שר ערבי. שוויון הוא לא הניצב הלא-יהודי הראשון במשטרה, ולא האלוף הלא-יהודי הראשון בצה"ל. שוויון מתחיל בסתימת מהמורות בכבישים, בבניית תשתיות, בהרחבת שטחי שיפוט ואישור תוכניות מתאר ליישובים הערביים. שוויון הוא חיזוק מערכת החינוך, עידוד יזמות עסקית ופיתוח אזורי תעשייה ויצירת מקומות עבודה. שוויון אמיתי הוא המרכיב החיוני במשוואה ליצירת אזרחות טובה. אז בבקשה, דברו עם האזרחים הערבים, ואל "תטפלו" בהם כאויבים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ