כמה נוח

עמית גולדנברג
עמית גולדנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמית גולדנברג
עמית גולדנברג

בנימין נתניהו מכיר ערבים, גם יצחק שמיר הכיר ערבים. שני המנהיגים מכירים ערבים כל כך טוב, עד שהם פיתחו דעה גורפת על כולם. אולי בשל כך רצה נתניהו לאשש את המסקנה המבוססת כל כך שניפק שמיר לפני ועידת מדריד ב-1991 - "הערבים הם אותם ערבים והים הוא אותו ים". "הדברים שאמר אז שמיר הביאו קיתונות של בוז", אמר נתניהו, "היום כולם כבר יודעים שהאיש ראה דברים יסודיים ואמיתיים". כלומר, ערבים לא משתנים.

ב-1995 פירסמה קרול דואק, פסיכולוגית מאוניברסיטת סטנפורד, מאמר מכונן שנושאו היה "תיאוריות חבויות". התיאוריה של דואק, שמאז אוששה בעשרות מחקרים, טענה כי אנשים נחלקים לשניים בנוגע לדרך שבה הם תופשים בני אדם אחרים. סוג אחד מאמין שבני האדם הם ישויות סטטיות שאינן יכולות להשתנות. הסוג השני סבור שאנשים הם ישויות דינמיות שמשתנות עם הזמן. דואק הראתה שהתפישות הללו משפיעות באופן גורף על הדרך שבה אנשים תופשים את המציאות. למשל, אנשים שמאמינים ביכולת להשתנות ידגלו בתיקון באמצעות חינוך ועיצוב תודעה, בעוד שאנשים שלא מאמינים ביכולתם של בני אדם להשתנות ידגלו יותר בענישה ופחות בדיאלוג.

ד"ר עירן הלפרין מהמרכז הבינתחומי בהרצליה בחן באמצעות התיאוריה של דואק את האוכלוסייה הישראלית והפלסטינית. במחקר שפורסם בכתב העת "Science" הראו הלפרין ודואק, שכאשר חוקרים שיכנעו ישראלים ופלסטינים שקבוצות באשר הן יכולות להשתנות, יחסם של הנבדקים לחברי הקבוצה השנייה השתנה לחיוב באופן משמעותי, וכך גם תמיכתם בפשרה ובמו"מ. לעומת זאת, כאשר הנבדקים שוכנעו שקבוצות אינן יכולות להשתנות, התמיכה בפשרה ובמו"מ ירדה משמעותית ותחתיה באו רצון בענישה, פחד ושנאה.

האמת היא, כמובן, שקבוצות יכולות להשתנות. אנגלים וצרפתים שנלחמו זה בזה עד חורמה חולקים כעת מנהרה שמחברת בין בירותיהם. האמריקאים, שרק לפני מאה שנה החזיקו בעבדים שחורים, בחרו בנשיא שחור. גם יהודים וערבים, למרבה ההפתעה, משתנים. בסקר שנעשה ב-2001 בקרב הפלסטינים הביעו 81% תמיכה במאבק אלים. ב-2011 תמכו במאבק אלים רק 33%. במקביל ירדה התמיכה בפלסטין ההיסטורית מ-67% ב-2001 ל-18%.

אישוש המשפט המפורסם של שמיר לא רק שגוי וחושף תפישת עולם שמרנית ודימוי עצמי של נרדפים, אלא גם משרת את עקרון השהיית המו"מ של נתניהו. האמונה שמטמיעים המנהיגים הישראלים, כי "הערבים הם אותם ערבים", מקילה עליהם להמשיך להוביל את הסכסוך למבוי סתום, הגובה קורבנות ומטפח שנאה בשני הצדדים. ראש הממשלה יודע היטב שתפישת הערבים כסטטיים מובילה לסטגנציה ומגבירה את השנאה, אבל השמירה על המצב הקיים מאפשרת לו להימנע מעימות עם מתנגדיו בקואליציה ומסיכון מעמדו. כל מה שנותר לשאול הוא אם אכן הפלסטינים הם שאינם משתנים, או שמא מנהיגיה מחרחרי המדון של מדינת ישראל.

הכותב הוא חוקר פסיכולוגיה פוליטית במרכז הבינתחומי בהרצליה ובאוניברסיטת תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ