ביבי מלך החרדים

ענר שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ענר שלו

אם למישהו היה ספק, התשובה ניתנה השבוע. נתניהו, שקיבל הזדמנות נדירה לשינוי הסטטוס קוו, בחר בסטטוס קוו. במקום להתנהג כמנהיג קואליציה מקיר לקיר עם סדר יום אזרחי ואפשרויות פעולה ותיקון נרחבות, שידרג נתניהו את עצמו, במו ידיו, לראש סיעת אגודת ישראל.

פיזור ועדת פלסנר לקידום השיוויון בנטל הוא מהלך בוטה וכוחני של מנהיג שמשקיע את כל כוחו בלא למשול, באי ניצול המנדט שנתן לו הבוחר. בניגוד להתחייבותו, עם צירוף קדימה לקואליציה, לשינוי היסטורי וגיוס נרחב של חרדים, התגייס נתניהו לשורות החרדים הנלחמים בוועדת פלסנר, רוקן את המלצותיה מתוכן, ולבסוף פיזר אותה.

אין בכך שום דבר מפתיע. נתניהו התנגד תמיד לשינויים של ממש, ולחם בגבורה נגד כל סכנה של שיפור זה או אחר שהסתמן באופק. הנצחת המצב הקיים היא האידיאולוגיה שלו, וחייבים להודות שהוא מממש אותה בהצלחה.

גם אמנות הזיגזוג של נתניהו הגיעה בימים אלה לשיאה. הוועדה לקידום השיוויון בנטל שהוליד בקול תרועה רמה הומתה על ידיו ללא הנד עפעף. הברית המביכה עם שאול מופז שתפר במסתרים ובאישון לילה - נפרמה בתוך פחות מחודשיים.

הספירה המבוהלת לאחור, לאחד באוגוסט, אז יפוג חוק טל בהוראת בג"ץ, והתהפוכות במערכת הפוליטית כולה, מעידות על חרדה עצומה משיוויון. מתברר שרעיון השוויון בנטל, שכה רבים מנופפים בו, מעורר פאניקה והתנגדות אינסטינקטיבית, פאבלובית ממש, לא רק אצל החרדים, אלא גם אצל ראש הממשלה ורבים בקואליציה.

הפחד משוויון ממשי אפילו חדר לוועדת פלסנר ולהמלצותיה. הוויכוח על סנקציות אישיות למשתמטים משירות תיפקד כמסך עשן יעיל. על האקסיומה שחרדים יתגייסו בגיל 23 כמעט לא דיברו כאן. אם זה מקובל על נתניהו ומופז ועל החרדים, כנראה שזה בסדר.

גיוס בגיל כה מאוחר מקבע בחוק אי שוויון מזעזע, המהווה אפילו נסיגה ביחס למצב הקיים. לשם השוואה אפשר לחשוב על מסלול העתודה האקדמית בצה"ל, במסגרתו נדחה השירות עד לאחר השלמת תואר ראשון באוניברסיטה. אלא שעתודאים מתגייסים לרוב בגיל 21 וחותמים קבע, כך שאורך שירותם הוא כ-5 שנים. החרדים בני ה- 18 לעומתם ילמדו או יעבדו 5 שנים, על פי אותה המלצה, ואז יתגייסו לשנה וחצי עד שנתיים. אולי כבר שיתגייסו בגיל מאה לחודשיים?

דחיית השירות ב-5 שנים היא סוס טרויאני שמטרתו להרוס מבפנים כל סיכוי לשינוי.
בגיל 23 רוב החרדים כבר נשואים עם כמה ילדים, מה שמקטין את תרומתם למערכת הצבאית (או האזרחית) שבה ישרתו, ומגדיל פי עשרה את עלותם לצבא, שייאלץ לשלם להם אלפי שקלים בחודש. היחס של עלות מול תועלת יהיה שערורייתי ויהפוך את גיוס החרדים לאי רציונלי ממש.

גם בנושא הסנקציות האישיות היתה הטעיה של הציבור החילוני. האיום לשלול ממשתמט חרדי קצבת כולל חודשית והטבות גדולות בדיור ובארנונה, שחילונים ממילא אינם מקבלים, פירושו שעונשו של עריק חרדי יהיה השוואת תנאיו לזה של יוצא צבא חילוני. אכן סיוט בל יתואר, שכדי להימנע ממנו פורקה ועדת פלסנר.

אם גם הפשרות הבעייתיות הללו שהציעה הוועדה אינן מקובלות על נתניהו, פירוש הדבר שהוא בגד ברוב החילוני והמסורתי, כולל במצביעיו שלו, וערק לשורות אגודת ישראל וש"ס. קינג ביבי משער ה"טיים" אינו עוד ראש ממשלת ישראל. הוא ראש מדינת החרדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ