ארגון מחודש לעבודה המאורגנת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אתמול נפל דבר ביחסי העבודה בישראל. ועד עובדי הרכבת החליף את חברותו בהסתדרות בייצוג של "כוח לעובדים". בשעת כתיבת שורות אלה יותר ממחצית העובדות והעובדים ברכבת חתמו על המעבר.

אלה חדשות מצוינות, לא רק ל"כוח לעובדים" אלא גם לעובדות ועובדי הרכבת ולחברה הישראלית. כבר מזמן היה צריך להחזיר את העבודה המאורגנת, כבר מזמן היה צריך לייצר באמת כוח לעובדות ולעובדים עצמם, כבר מזמן היה צריך שיהיו עוד אופציות לייצוג עובדים בישראל, לא רק האופציה המסואבת והכוחנית של ההסתדרות.

ההסתדרות היא כוחנית, אבל מה שקורה עכשיו מדגים היטב, שבניגוד למה שהורגלנו לחשוב הכוחנות אינה כלפי הממשלה או המשק או הציבור; הכוחנות היא כלפי העובדות והעובדים עצמם. דוגמה לכך היתה במאבק העובדים הסוציאליים, שהיה נחוש ועיקש, עד שנכנס לתמונה עופר עיני, המבוגר האחראי, סילק אותם הצדה בתנועת יד מבטלת וסגר עניינים עם האוצר, בניגוד לרצונם, ולא על פי האינטרס שלהם.

עכשיו הכוחנות חמורה בהרבה: עיני השעה את נציגי העובדים הנבחרים של הרכבת והוא מנסה להדיח אותם. מאז ההשעיה הוא מתנכל להם ולעובדים המצטרפים לכוח לעובדים. בשבוע האחרון נלקחו מהם המכוניות שבשימושם, נותקו הטלפונים הניידים שברשותם, קווי הפקס והטלפון במשרדי הוועד נותקו, ועובדים נחסמים בכניסה למתחמי הרכבת ואין מאפשרים להם להיכנס למקום עבודתם.

כך מדגימה ההשתוללות הזאת של ההסתדרות גם את העובדה, שהברית של ראשיה כבר מזמן אינה עם העובדים; הברית שלהם היא עם בעלי הכוח. כל הפעולות הבריוניות האלה נעשות ממשרדי הנהלת הרכבת, תוך כדי שימוש בטלפונים של הרכבת, מעמדות של מנהלי הרכבת, ומנהלים אף מחתימים עובדים להסתדרות.

עיני כבר מזמן רואה את עצמו כחבר בהנהלת המדינה, ולא כמייצג עובדים. כבר מזמן הוא ממנה-מפטר-בוחש וחבר של כל המי ומי, וההסתדרות שלו דואגת בעצם רק לבעלי הכוח מבין העובדים: הוועדים הגדולים, שיש להם יד על השלטר. שם, אגב, אין כמעט עובדות, יש רק עובדים. וראשי ועדים שהם מין עיני מקומיים: מקושרים, מאיימים, עושים לעצמם, לבתיהם ולמקורביהם.

גם הרכבת היא מקום כזה, עם שלטר היכול להשבית תשתית. אלא שראש הוועד שלה שונה בתכלית מראשי הוועדים האחרים. לא מחוברת, לא מושחתת, מסורה לחלוטין לטובת העובדים, ומגדלת שלוש בנות לבדה. ומעל לכל, היא אשה. לא יפה, לא עדינה ולא מתפשרת. לכן נאמרו ונכתבו עליה תלי תלים של דברים איומים ונוראים, שמעולם לא נכתבו על שום יו"ר ועד שהשבית נמל או שדה תעופה.

אמנם נכון, היא אינה מושלמת. לא אשה ולא גבר אינם אמורים לבזות את בית המשפט או לתהות אם לשופטת יש או אין ביצים. אבל מעבר לביטויים המיותרים האלה יש מאבק אמיתי וצודק. הדיבורים על "ריסוק" העבודה המאורגנת בגלל הוועדים הגדולים הם בעצם אותה הבריונות שמבקשים למגר. את העבודה המאורגנת לא צריך לרסק; יש צורך בארגון מחודש שלה בצורה שתהיה הוגנת וראויה לכל הצדדים בעניין. גילה אדרעי במעבר שלה ל"כוח לעובדים" יכולה להיות זרז למהלך כזה.

Read this article in English: Reorganizing organized labor

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ