כשהמנהיג מתעלה על הפוליטיקה

עמליה רוזנבלום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמליה רוזנבלום

בכל מקום בעולם עדיף להיות עשיר ובריא מאשר עני וחולה, אבל בארצות הברית להיות עני וחולה היה עד היום מעין גזר דין מוות. בהעדר ביטוח רפואי ממלכתי, היה אזרח אמריקאי שהמעסיק שלו לא סיפק לו ביטוח רפואי חשוף לעלויות אסטרונומיות במקרה של מחלה. התרחיש הזה גרם לכך שעשרות מיליוני אמריקאים הגיעו לכדי הזנחה רפואית מסוכנת, וקיבלו טיפול רק כשמצבם הצדיק אשפוז חירום (מצב שבו בתי החולים מספקים טיפול גם בלא ביטוח רפואי); או, לחלופין, איבדו את כל רכושם בניסיון לחזור לקו הבריאות.

ואולם היום ארצות הברית עומדת בפתחה של תקופה חדשה. ברק אובמה הצליח לעשות את מה ששום מנהיג דמוקרטי אחר לפניו לא עשה: להפוך את ארה"ב למדינה שיש בה ביטוח בריאות ממלכתי לכל אדם. להישג זה יש משמעות מיידית לכ-30 מיליון אמריקאים שכיום אין להם ביטוח בריאות. אבל בעידן של אי ודאות תעסוקתית מדובר בשינוי הרה גורל למאות מיליוני אמריקאים; למען האמת, לכל אמריקאי, למעט האולטרה-עשירים, שבעבורם תשלום של 150 דולר על ביקור אצל רופא משפחה הוא עניין של מה בכך.

למרות זאת רפורמת הבריאות של אובמה, שפרשנים אמריקאים מתארים אותה כהזדמנות מפעימה לארצם לחזור להיות גדולה ודגולה כבעבר, נתפשת בישראל כלא יותר מאשר עלילת משנה בסדרת "הבית הלבן".

כדי להבין את חשיבות הרגע הזה יש להתמקד בנקודת השיא במאבק של הנשיא, שהתרחשה בשבוע שעבר בבית המשפט העליון בוושינגטון. אחרי שלוש שנות דיונים הכריע בית המשפט, ברוב של חמישה מול ארבעה שופטים, שהרפורמה אינה נוגדת את החוקה. נקודת המחלוקת העיקרית היתה בעניין מרכיב ברפורמה, ולפיו יהיה ניתן לקנוס אזרח שלא רכש ביטוח בריאות. המתנגדים לרפורמה טענו שהטלת הקנס מנוגדת לחוקה, אך נשיא בית המשפט העליון, ג'ון רוברטס,הטה את הכף כשהצטרף לעמדת השופטים הליברלים ופסק, שהבניית הקנס לתוך הרפורמה היא חוקתית משום שניתן לראות בקנס סוג של מיסוי.

אבל התעמקות בנבכי החוק האמריקאי עלולה להחמיץ את התעוזה האמיתית שמאחורי המהלך. רוברטס אינו משתייך למחנה אובמה. מבחינה פוליטית הוא ניצב ימינה מהמרכז. לכן היתה ציפייה שהוא יקבל הכרעה על פי הפוליטיקה ולא על פי החוק. אבל לא כך היה. רוברטס, בצעד שהאמריקאים מריעים לו כעת ויודו לו עליו בעתיד, התעלה מעל לפוליטיקה, מעל למחנות של ימין ושמאל ומעל להישגים הקטנים ובני החלוף - ועשה את הדבר הנכון.

רוברטס היה לאחד משני הגיבורים של הרפורמה לא רק מפני שברגע קריטי הוא בחר בצדק ולא במפלגה, אלא גם משום שהחליט, בעזרת פרשנות משפטית מתוחכמת, ללכת עם מנהיג אמיתי, הרואה לנגד עיניו את טובת האומה האמריקאית. מנהיג שהעז לחלום בגדול חלום שעד לא כבר נראה בלתי אפשרי בארה"ב: שלכל אזרח אמריקאי באשר הוא יהיה ביטוח רפואי. היציאה לדרך של רפורמת הבריאות של אובמה היא רגע נדיר, שבו מתגלה מדינאי בעולם של פוליטיקאים. הלוואי עלינו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ