עודה בשאראת
עודה בשאראת

"משובת נעורים" - הכינוי הסלחני שהעניק השופט אהרן ברק לברוטליות של צחי הנגבי בימי נעוריו - עדיין הולם את ידידו לשעבר, ויש אומרים נושא כליו, אביגדור ליברמן, גם בשנות החמישים לחייו. במקרה של ליברמן, אל תסמכו על כך שהאינסטינקט האנושי ינחה אותו; שהתפקיד הרם ייצוק בנושאו תוכן חדש. גם חוק הפיסיקה של שרון ("מה שרואים מכאן לא רואים משם") מתעקם בכניסה למשרד של ליברמן. משמאל הוא רואה בדיוק את מה שהוא רואה מימין. וממעמדו הרם כשר חוץ הוא רואה בדיוק את מה שרואים נערי הגבעות.

33 שנים מאז נעוריו העליזים באוניברסיטה העברית חוזר ליברמן להיות איווט. אבל הפעם, במקום מדשאות האוניברסיטה הוא בוחר לעצמו את חולות הנגב הזהובים כזירה לנעוריו המתפרצים. וכך בא בן קישינב לגרש את בן הנגב. האיש שהגיע על רקע קריאות "שלח את עמי", בא לשלוח עם אחר אל מחוץ למולדתו, או למצער, מחוץ לכפרו.

רק שנה לקח לו, אחרי שהגיע לארץ, להיות חלק מהוויית הימין הקיצוני, ולפני שהכיר
את המכולת השכונתית, הוא כבר התדפק על שערי תנועת כהנא. בהנחיית החוש
האופורטוניסטי שלו עבר חיש מהר לליכוד, שמשורותיו יצאה קבוצה סטודנטיאלית
בריונית, קסטל שמה - שבאחת מפעולותיה השובבות נגד סטודנטים ערבים ודמוקרטים
יהודים כיכבו שרשראות ברזל בתור עזרים לימודיים.

אחרי שדגל בהחלפת שטחים, כולל הערבים היושבים עליהם, ואחרי סיסמתו נאמנות מול אזרחות, הגיע התור לטיפול פרטני, והפעם בערביי הנגב. לא מספיק לאיווט שממשלה שלמה עובדת על המשימה הלאומית הזאת, הוא בא לזרות עוד פלפל ומלח על הפצע. כי בלי להרגיש התעללות, התענוג אינו תענוג. תנו לאיווט לשמוח.

בין לבין, בעיצומם של הכיבושים במדבר, הוא ניסה להכתים את הערבים כאילו הם בעד
אסד. ובמהומה הזאת הוא שכח שרק כמה ימים קודם לכן ישב, שמח וטוב לב, עם נשיא
רוסיה ולדימיר פוטין - האב הרוחני שלו עצמו ושל בשאר אל-אסד - שמספק למשטר הסורי נשק וגיבוי דיפלומטי. הערבים בישראל, ברובם המכריע, סולדים מאסד ומפשעיו
הנוראיים, אבל הם סולדים גם מהצביעות של קברניטי הכיבוש והגזענות, שמזילים דמעות תנין על גורלם של הסורים.

האיש, שאינו רצוי בנגב, בא לגרש בדווי מאוהלו, ובה בעת הוא דורש ממנו לשאת בנטל. איזו חוצפה ואיזה נטל? בני אדם שגרים בלי חשמל, בלי מים; אנשים המאוימים שיועברו לריכוזי אוכלוסייה גדולים ומחניקים, שמנוגדים לרוח המדבר - רוח המתגלמת במרחבים אינסופיים. אנשים אלה מתבקשים לשאת בנטל. האם זה הנטל של פינוי עצמם מאדמותיהם? האבסורד הזה עובד רק בישראל. ועל רקע ההסתה יקטוף איווט עוד כמה מנדטים ויצמחו עוד גזענים רבים.

בסוף הסיור הבטיח איווט שיטפל בח"כ טאלב א-סאנע. הערבים למודי טיפולים ועוד טיפול לא ישנה הרבה. אך מניסיון ההיסטוריה אנו למדים שבני דמותו של איווט מטפלים גם בכל מי שמפריע להם לטפל במי שבחרו לטפל. אז תדע לך, דמוקרט ערבי או יהודי, שהתור לטיפול אצל איווט עוד ישיג אותך.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ