איפה שמיר ואיפה ביבי

יואל מרקוס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יואל מרקוס

איזה צירוף מקרים הוא, שביום שבו הובא למנוחות ראש ממשלה לשעבר שנחשב כישר באדם, נחשף ראש ממשלה חי ובועט כשקרן מועד. איזה צירוף מקרים זה, שביום שבו מספידים את יצחק שמיר כמנהיג שדבק באמת שלו, שאול מופז מגדיר את נתניהו כלא דובר אמת, שלא לומר רמאי.

לא להספיד את שמיר אני בא, אלא להשוות שני מנהיגים משני דורות: אחד שלא היה אפשר לטעות בעמדותיו וביושרתו, והנוכחי המזגזג, ששם את האות השביעית באלף-בית על השותף הפוליטי שזה עתה כרת עמו ברית ידידות.

עם הנשיא רייגן, שהיה נושא למערכונים, ידעו בני עמו, שמה שהוא אומר - למשל, שלא יעלה מסים - יעשה. עם רייגן ידע האמריקאי איפה הוא עומד. לטוב או לרע, גם אנחנו - מה שראינו אצל שמיר היה מה שקיבלנו.

בטקס שנערך במלאות 20 שנה לוועידת מדריד היה זה ג'יימס בייקר, שר החוץ הקשוח בעת הוועידה, שדיבר בהערכה על שמיר: "אף על פי שהיו לנו חילוקי דעות עמוקים לא הפסקנו לכבד את יושרתו... הגון וישר, מעולם לא הוליך אותנו שולל, מעולם לא הדליף שיחות חסויות. ידענו שיהיה קשה לעשות אתו עסקים, אך במהלך כל חילוקי הדעות שני הצדדים ידעו שישראל היא בעלת בריתנו, ואם אתה רוצה או לא, שמיר הוא המנהיג".

גישה זו היא שאילצה את האמריקאים גם לחשיבה אחרת: שכל צד יכול לעמוד על שלו, בלי שייווצר קרע. שמיר, שלא כביבי, לא ניסה להרקיד את הקונגרס, או לחתור תחת הנשיא המכהן. בימים שבהם אלכסנדר הייג היה שר החוץ האמריקאי ושמיר שר החוץ הישראלי התגלעה מחלוקת קשה באחת הפגישות. העיקשות היתה סימן ההיכר של שמיר. אך למרות היום הסוער, הייג התקשר לשמיר בלילה ואמר לו: "שנינו אמרנו היום הרבה פעמים 'לא'. בוא נדבר עכשיו על איך צולחים את הגשר".

אף ששמיר היה מפקד לח"י, הקיצונית שבמחתרות, כראש ממשלה הוא לא הוביל את ישראל למלחמות יזומות ולהרפתקאות, גם לא החזיר מאות רוצחים ערבים תמורת חייל חטוף אחד. עם התקרב מלחמת המפרץ, ב-1991, יזמו שר הביטחון אז משה ארנס וצה"ל פעולה בתוך עיראק כדי למנוע ירי טילים על ישראל. שמיר, שהתנגד ליוזמה מסוכנת זו, שגם ארצות הברית התנגדה לה, זימן את הרמטכ"ל דן שומרון ושאל אותו: דני, עם יד על הלב, האם אפשר לפעול בהצלחה בתוך עיראק? שומרון אמר, אי אפשר. הטייסים ויחידות הקומנדו שששו אלי קרב היו מאוכזבים כששמיר אמר לא. אך עובדה, שחיל האוויר והקומדנו הבריטי שפעלו במקומנו לא הצליחו לאתר אף לא אחד מ-40 הסקאדים שנורו על ישראל.

שמיר לא הוליך שולל לא את שריו ולא את ממשלתו בתרגילים מהסוג שאנו רואים בימים אלה. כשנודע לו בשעתו ששמעון פרס, שר החוץ שלו, הגיע להסכם סודי עם המלך חוסיין בלונדון, ביקש לראות את ההסכם. פרס סירב ואמר לו "תקבל את זה מהאמריקאים". עשה משמיר סמרטוט, התגאו אנשי פרס. אך הסוף היה, שפרס הובס ושמיר כיהן כהונה נוספת כראש ממשלה עם יצחק רבין כשר ביטחון, ביחסים מצוינים.

אמרו על שמיר, שהלך לוועידת מדריד כמי שכפאו שד. נכון שהלך עם חששות והתנגדות, אך הוא בא מוכן, ובלבד שלא יאמרו שהוא הכשיל את הוועידה. אף שמיוחס לו הביטוי שמותר לשקר למען ארץ ישראל השלמה, הוא לא נתפס בשום שקר. לביבי, לעומתו, נוצרה תדמית של כזבן מועד, לא רק אצלנו אלא גם בחצרות מנהיגים בחו"ל.

אם יש לביבי מחשבה אסטרטגית, הוא מצליח להסתירה אפילו משריו ושותפיו הקואליציוניים. אלמלא ההבטחות שנתן למופז, בין היתר יישום החלטות ועדת פלסנר ועוד כמה עניינים סודיים, לא היתה קדימה מתבזה בהצטרפות למשאית ממשלתית בת 94 ח"כים. כדי שלא יהיה תלוי בדתיים? חלום שלא יתגשם לפני שיצמחו לכולנו שערות בכף היד. שמיר היה מנהיג יצוק מבזלת, וידענו איפה אנו עומדים אתו. הרושם הוא, שביבי אפילו אינו יודע למה רימה את קדימה, למה שיקר בנאום בר-אילן. זה מנהיג זה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ