100 מיליון פיתות ותקציב הביטחון

ראובן פדהצור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראובן פדהצור

משרד ההגנה האמריקאי, המנהל מלחמה באפגניסטאן, מחזיק עדיין כוחות בעיראק ומשקיע משאבים רבים במלחמה בטרור, הסכים לקיצוץ של 487 מיליארד דולר מתקציבו בעשור הקרוב. הבריטים, המעורבים גם הם במלחמה באפגניסטאן, החליטו לקצץ יותר משבעה מיליארד דולר מתקציב הביטחון בשלוש השנים הבאות. הממסד הביטחוני בשתי המדינות האלה מקבל בהבנה את הצורך להקטין את הוצאות הביטחון בתקופה שבה הכלכלה מקרטעת.

ואילו אצלנו, בעת שהגירעון צומח במהירות ובשעה שהסכנה למלחמה מתרחקת, הממסד הביטחוני דורש תוספת "צנועה" של 15 מיליארד שקלים לתקציב הביטחון. גורמים ביטחוניים בכירים מסבירים, כי כניסתו של איש האחים המוסלמים לארמון הנשיאות היא ההוכחה הניצחת לסכנה הנשקפת מהחזית המצרית. חייבים להיערך מולה, הם מסבירים, ואין מנוס מלהגדיל שוב את תקציב הביטחון. ומיד ממהרים לתדרך עיתונאים על הצבא המצרי הענק המצויד במערכות לחימה מערביות מתקדמות.

המציאות כמובן שונה. הצבא המצרי לא התחזק לפתע ולא הצטייד באחרונה באמצעי לחימה חדישים, והסכנה שההנהגה המצרית תחליט לצאת למלחמה בישראל דווקא קטנה. מה שיעסיק בשנים הקרובות את מוחמד מורסי ושולחיו מ"האחים המוסלמים", כמו גם את המועצה הצבאית העליונה, הוא הצורך הנואש להאכיל יותר מ-80 מיליון פיות.

מצבה הכלכלי של מצרים מידרדר והולך, התיירות התרסקה והאבטלה מגיעה לממדים מבהילים. "הדבר האחרון שעליו יחשוב מי שצריך לדאוג בכל יום לאספקת בצק לאפיית מאה מיליון פיתות הוא יציאה למלחמה", הגיב באחרונה מזרחן על האיומים שמפזרים בכירי מערכת הביטחון. בקהיר מבינים שחלפה התקופה שבה יכול היה שליט ערבי להסיט את זעם ההמון המתמרמר על מצבו למאבק בישראל.

אך בכירי צה"ל בשלהם. כדי להגדיל את תקציבם הם ימשיכו להפחיד, גם כשהם יודעים היטב שאין ממש מאחורי איומיהם. הם לעולם לא מסתפקים בתקציבם הענק. אותם לא מעניין מצב המשק. הם גם אינם בוחלים ב"כיפופה" של האמת כשהם מספרים לנו שתקציב הביטחון מקוצץ באכזריות על ידי פקידי האוצר חסרי האחריות, בשעה שהתקציב גדל ריאלית בכל שנה. לפני עשור היה תקציב הביטחון כ-42 מיליארד שקל. השנה הוא חצה כבר את גבול ה-60 מיליארד.

טקטיקת ההפחדה מצליחה תמיד. כשוועדת טרכטנברג המליצה שתקציב הביטחון יקוצץ בשלושה מיליארד שקל, והכסף יופנה לחינוך, נשלפו איומים חדשים-ישנים. איראן, מצרים, סוריה, הבדווים בסיני, חמאס וחיזבאללה. אסון מתרגש ובא וכדי למונעו, ולאפשר לצה"ל "להיערך" לקראתו (היערכות היא תמיד שם המשחק) יש להגדיל בדחיפות את התקציב. חברי הממשלה נבהלו, ובמקום שיקוצצו שלושה מיליארד שקל מתקציב הביטחון הוא גדל בשלושה מיליארד.

בהחלט ייתכן שמצרים של "האחים המוסלמים" לא תהיה ידידותית במיוחד, ואף תבקש לבחון מחדש סעיפים אחדים בחוזה השלום. אך מכאן ועד יציאה למלחמה הדרך ארוכה. אז אנא, בכירי המטכ"ל, הפסיקו לתופף בתופי המלחמה ולהפחידנו. הרי את התוספת לתקציב תקבלו בכל מקרה, אז מדוע גם להעכיר את רוחנו? די לנו באיום האיראני, שגם בו עושה ראש הממשלה שימוש יעיל בשירות האינטרס התקציבי שלכם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ