צחי כהן

התקנות שהתקין שר המשפטים לגביית שכר טירחה בעבור ייצוג משפטי על ידי הסניגוריה הציבורית, נכנסו לתוקף בחודש שעבר והמשרד כבר גובה שכר טרחה מהזכאים. זהו חלם כלכלי ומשפטי, שקשה לתאר חמור ממנו.

הזכאות לייצוג על ידי הסניגוריה הציבורית נקבעת לפי חומרת העבירה והעונש הצפוי, והיא מיועדת למי שידם אינה משגת לשלם לעורך דין. בין הפונים לסניגוריה הציבורית יש חיילים בשירות חובה, שוטרים, נכים ובעלי מוגבלויות אחרות. כלומר, השירות ניתן במשורה, רק לאלה שבאמת זקוקים לכך. עכשיו נוסף לתנאי הסף, המגבילים ממילא, גם תשלום אגרה של 300 או 1,200 שקלים (תלוי בסוג התיק ובערכאה שבה הוא נדון).

נאשם שבקשתו לייצוג משפטי מהסניגוריה נבדקה ואושרה, מופנה לאחד מעורכי הדין שלה, או לעורך דין חיצוני, המקבל את שכרו מהמדינה. כעת, יחד עם אישור הזכאות עליו להצטייד בשובר לתשלום האגרה. האגרות הללו צפויות להכניס לקופת המדינה 10 מיליון שקלים.

משרד המשפטים טוען שהאגרה סמלית והיא נועדה לתת ערך לשירות. שר המשפטים שכח את המטרה שלשמה נוסדה הסניגוריה הציבורית - לתת שירות משפטי איכותי בחינם לזקוקים לכך. ברור ש-10 מיליון שקלים לא ימלאו את הגירעון בקופת המדינה, אך הדרישה לתשלום ודאי תפגע בזכאים לשירות שסובלים ממחסור אמיתי. בעבורם אלה סכומים משמעותיים, שתשלומם יבוא על חשבון תרופות, אוכל ומוצרים בסיסיים. ספק גדול אם זה המקום "לעשות קופה"; על חשבון האזרחים החלשים ביותר.

לתפקידה של הסניגוריה הציבורית יש אלטרנטיבות נוספות, ללא עלות כספית, כמו פרויקט שכר מצווה של לשכת עורכי הדין, במסגרתו ניתן ייצוג משפטי חינם בנושאים אזרחיים, בין היתר בדיני עבודה, הוצאה לפועל ופינוי מדירה עקב חובות לבנק. יש גם לשכות לסיוע משפטי במוסדות אקדמיים המלמדים משפטים, קליניקות משפטיות, עמותות ואף עורכי דין עצמאים, שחלק מפעילותם מופנה לסיוע פרו-בונו לנזקקים.

בעידן שבו שיעור עורכי הדין הוא אחד לכל 150 אזרחים, גם לחסרי האמצעים יש אפשרות להשיג סיוע משפטי בלי לבקש את סיועה של הסניגוריה הציבורית. אפילו זו אמורה להיות סיבה טובה לוותר על האגרה ולהעניק לנזקקים את השירות שהם ראויים לו.

הסניגוריה אמנם לא תמנע ייצוג מזכאי שלא שילם את האגרה, אבל לגודל האבסורד, חובות בגין אגרות שלא ישולמו, יטופלו במרכז לגביית אגרות וקנסות. אם זה לא היה עצוב זה היה יכול להיות משעשע, לראות נאשם עני מיוצג על ידי הסניגוריה הציבורית ולאחר שהורשע הגיש ערעור וזוכה, עליו להתמודד עם חוב לסניגוריה הציבורית עצמה.

המרכז לגביית קנסות יוכל להפעיל נגדו אמצעים פולשניים כשלילת רישיון נהיגה, הכרזה עליו כפושט רגל, ואפילו, לא עלינו, מאסר. האם גם בתנאים האלה יפנו החלשים לעזרתה של הסניגוריה הציבורית?

עו"ד כהן מלמד במרכז ללימודים אקדמיים אור יהודה והוא עמית במכון לאחריות חברתית

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ