כתם של אכזריות

יוסי וולפסון
יוסי וולפסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי וולפסון
יוסי וולפסון

תארו לעצמכם צינוק-כלא חשוף. ללא כיסא, שולחן או מזרן. הרצפה, רשת מתכת, חורצת ברגליכם היחפות. אינכם לבד. התא דחוס באסירים. אבל מנהל הכלא מסביר לכם, ששפר עליכם גורלכם: שטח הרצפה מאפשר לכל האסירים להשתרע עליה מבלי שיצטרכו לטפס זה על גבי זה.

זהו החזון של משרד החקלאות לתרנגולות בתעשיית הביצים הישראלית לפחות בעשור הנוכחי. משרד החקלאות מבקש גם לעגן בתקנות היתר להרעיב את התרנגולות במשך עשרה ימים עד שבועיים - פרקטיקה המכונה "הנשרה כפויה". בתעשיית הביצים משווים את ההרעבה לאתחול של מחשב: את התרנגולת מרעיבים כשתפוקת הביצים שלה יורדת. לאחר ההרעבה ההטלה מתחדשת ביתר שאת. הרבה תרנגולת לא שורדות את ה"אתחול". הן מתות מרעב, פשוטו כמשמעו.

מחוץ למשרד החקלאות יש הסכמה רחבה שצריך לאפשר לתרנגולת להלך ולהתעופף, לבטוש בקרקע ולנקר בה, להטיל את ביציה במקום מוגן ולאבק את נוצותיה בצוותא עם חברותיה - כדרכן של תרנגולות. כך נראים כבר היום חייהן של 40% מהתרנגולות באיחוד האירופי. ומה באשר לזכותה של כל אפרוחית לבקוע תחת כנפיה של אמא תרנגולת? להזדקן בכבוד גם לאחר שאין לה ערך כלכלי? "מותרות" כאלו לא יימצאו אפילו ב"לולי החופש" המתקדמים ביותר.

לפני 13 שנים קבע האיחוד האירופי תקן מינימלי להחזקת תרנגולות בתעשיית הביצים. התקן מתיר, כמינימום, "כלובים מאובזרים", שיש בהם ציוד שאמור לאפשר לתרנגולת כמה צרכים בסיסיים, כגון הטלה בתיבת קינון, עמידה על מוט וניקוי הנוצות בעפר. בנוסף, יש לתרנגולת שטח מעט גדול יותר מבלולים הישנים. שורת מדינות (כגון שווייץ, גרמניה, אוסטריה ובלגיה) אסרו לחלוטין כליאה של תרנגולות בכלובים. ארה"ב מקדמת כיום הצעת חוק פדרלית, המוסכמת על ארגון יצרני הביצים שם, שקובעת תקן חדש של "כלובים מאובזרים", שנותן לתרנגולת מרווח גדול יותר מהתקן המינימלי הישן של האיחוד האירופי.

ומה בישראל? משלם המסים יוציא בשנים הקרובות מאות מיליוני שקלים על רפורמה בתעשיית הביצים. משרד החקלאות רוצה שהלולים החדשים יוקמו לפי פטנט שהמציא המשרד, שניתן לתארו כ"כלובים מאובזרים ללא האביזרים": השטח לתרנגולת יתאים לתקן האירופי המיושן, אבל האביזרים, עיקר התקן האירופי, לא יותקנו אלא (אולי) עוד שבע שנים. בנוסף מבקש המשרד לעגן בתקנות את הרעבת התרנגולות, שאסורה באירופה ומנוגדת למדיניות ארגון יצרני הביצים בארה"ב.

למרבה המזל, משרד החקלאות אינו חופשי לפעול כאוות נפשו. ועדת החינוך של הכנסת, האמונה על חוק צער בעלי חיים, סירבה לאשר את התקן שמציע משרד החקלאות. המשרד להגנת הסביבה דורש לאסור את ההרעבה ולחייב לולים חדשים לעמוד לפחות בתקן האיחוד האירופי. בג"ץ הורה שהמחלוקת תובא לדיון בממשלה. בשבוע הבא יתברר אם ממשלת ישראל מתייצבת מאחורי השר גלעד ארדן ולמען התרנגולות, או מאמצת את עמדת משרד החקלאות ומטילה על ישראל כתם של אכזריות.

עו"ד וולפסון הוא רכז תחום חיות משק ב"תנו לחיות לחיות"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ