תרבות השקר של כוחות הביטחון

ישי מנוחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישי מנוחין

בחודשים האחרונים זכינו לשמוע עדויות רבות על שוטרים שהשתתפו בדיכוי הפגנות שונות, כאשר האמת לא בדיוק עמדה כנר לרגליהם. מצלמות מעקב, מצלמות דיגיטליות וסמארטפונים אקראיים הוכיחו כי לעיתים קרובות הקשר בין עדויות השוטרים למציאות הוא מקרי, והעידו למעשה על תרבות שקר ארגונית.

קל להתמקד בשוטרים שבשטח. קשה, אך כדאי יותר, להתמקד בתרבות אי-אמירת האמת הכלל ארגונית, שמאפיינת יותר ויותר את משטרת ישראל. אחרי אירועי ההפגנות הסוערות צפינו בעשרות קטעי וידאו בהם שוטרים חובטים במפגינים. למרות זאת, היתמם המפכ"ל יוחנן דנינו, וטען ש"מפנים אלינו אצבע מאשימה בשימוש בכוח מופרז. אין דבר מופרך מזה... נאפשר כל מחאה ואף נעשה הכול כדי לאבטח את המפגינים".

מה יאמרו (ויעשו) השוטרים בשטח, כאשר ברור גם להם שמפקדם לא דבק באמת ורק באמת; כאשר המחלקה לחקירות שוטרים סוגרת תיקים ללא חקירות של ממש או מאמץ לחקור את כלל העדים (ולעתים אף לא אחד מהם), ובבתי המשפט עדיין נתפסת מילתו של שוטר כנאמנה לאמת יותר מאשר מילתו של אזרח מוכה?

ברחוב הכל פתוח. ההתרחשויות בלתי צפויות, וקיימת האפשרות להימנע ממגע עם כוחות הביטחון. בחדר החקירות, לעומת זאת, המצב הפוך: המפגש מתוכנן היטב, האלימות צפויה ולנחקר אין שום אפשרות להימנע מנחת זרועם של כוחות הביטחון.

במצלמות הרחוב קשה לשלוט אבל במצלמות חדרי החקירות ניתן להשיג שליטה מלאה. תיעוד חזותי של המתרחש בחדרי החקירות עשוי להיות חומר החיטוי המשובח ביותר לתרבות השקר והעינויים בחדרי החקירות של המשטרה והשב"כ. לכן, ככל הנראה, האריכה הכנסת, המגבה את תרבות השקר של המשטרה (וגם של השב"כ), את הוראת השעה, שפוטרת את המשטרה והשב"כ מתיעוד חזותי או קולי של חקירות חשודים בעבירות ביטחון.

הוראת שעה זו מעולם לא הפכה לחוק של ממש מעצם היותה בלתי מוסרית ומנוגדת לחוקים קיימים אחרים, המגנים על זכויות העצירים. בעבר נעשו ניסיונות רבים להפוך אותה לקבועה, אך הם לא צלחו. לא בכדי, אין במדינות המערב מקבילה להוראת שעה מסוג זה. אפילו בחדרי החקירות של גואנטנמו מתעדים על פי חוק את המתרחש.

אם כך, מה לנו כי נלין על המשטרה. היא לא פועלת בחלל ריק. הרשות המחוקקת היא זאת שמאפשרת ותומכת בתרבות השקר של כוחות הביטחון. תרבות השקר היא לא רק המשנה הארגונית של משטרת ישראל, אלא של כל הממסד הביטחוני. מי שחושב שהיא עוצרת בקו הירוק וכאן, בישראל, אנשי בטחון פועלים אחרת – טועה (במקרה הטוב), ומטעה (במקרה הרע) כי זה נוח ומתאים לתפיסת עולמו האנטי-דמוקרטית.

ד"ר ישי מנוחין הוא מנכ"ל הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל ויו"ר אמנסטי אינטרנשיונל ישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ