חובה, זכות, הזדמנות

משה ארנס
משה ארנס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה ארנס
משה ארנס

האם מי שמתגייסים לשירות חובה ומפגינים כעת במאהל ה"פראיירים" הם באמת פראיירים, המנוצלים בידי מי שאינם משרתים בצה"ל? סביר להניח, שהם יהיו הראשונים שיודו שאינם פראיירים, אלא אזרחים שממלאים בנאמנות את חובת השירות הצבאי לארצם, ורואים בו לא רק חובה אלא גם זכות, ולעתים קרובות גם הזדמנות להתקדמות אישית.

במדינה המוקפת אויבים, הנלחמת על קיומה, השירות הצבאי הוא החובה החשובה ביותר של צעיריה. הוא החובה האולטימטיבית של אזרחיה. וזה הצידוק היחידי להיותו שירות חובה. כך היה במשך דורות במדינות השרויות במלחמה. ישראל לא היתה מצליחה להגן על עצמה, אלמלא היה השירות הצבאי חובה בה מאז הקמתה. חובה זו אמורה להיות משותפת לכל - יהודים, דרוזים, מוסלמים ונוצרים. שום תירוץ אינו מצדיק התחמקות מהשירות והשארת הנטל לאחרים. לא השנים המוקדשות ללימודי תורה, ולא העובדה שאחדים מאויבי ישראל הם ערבים.

לרוע המזל נקבע לפני עשרות שנים, שערבים מוסלמים ונוצרים ויהודים חרדים אינם נקראים לשירות צבאי. הגיעה השעה לחסל את האנומליה הזאת. ברור שאפשר לעשות זאת רק בהדרגה, והפוליטיקאים נדרשים לקבוע את השיטה לביצוע משימה זו. אין זו משימה בלתי אפשרית, לא לחרדים ולא לערבים המוסלמים והנוצרים. כבר קיימת התחלה טובה בגדוד החי"ר החרדי ובגדוד החי"ר הבדווי. את שתי התוכניות הניסיוניות האלה יש להרחיב. לצעירים יהודים - חילונים, דתיים, או חרדים - השירות הצבאי איננו רק חובה, הוא גם זכות; זכות שנמנעה מהיהודים בגולה במשך מאות שנים. היהודים בגולה היו חסרי הגנה או נאלצו להילחם תחת דגלים זרים. הם יכלו רק לחלום על שירות צבאי תחת דגל משלהם. מדינת ישראל שינתה את זה.

לכולם - יהודים וערבים - השירות בצה"ל הוא גם הזדמנות. צה"ל הוא המוסד החינוכי הראשון במעלה בישראל, ואולי אחד הטובים ביותר בעולם. הורים שילדיהם משרתים בצה"ל יכולים להעיד על כך. השירות בצה"ל מגבש את האופי, יוצר מוטיווציה וכושר מנהיגות, ולעתים קרובות מעניק השכלה טכנולוגית המועילה גם בחיים האזרחיים.

אי שירות בצבא הוא בבחינת הזדמנות שהוחמצה, אך גם הרבה יותר מזה. צה"ל הוא חלק מהאתוס הישראלי, חלק מהתרבות ומסגנון החיים הישראליים. הוא מאחד צעירים מכל שדרות הציבור - יהודים ודרוזים, צ'רקסים ובדווים - ויוצר הרגשת אחדות, אומה אחת.

צה"ל יכול אולי להסתדר בלי מגזר כלשהו המעדיף לא לשרת בו, אך המדינה אינה יכולה להסתדר במצב שבו לא כל חלקי החברה משתתפים בהגנה עליה. הרבנים החרדים והפוליטיקאים הערבים, המתנגדים להנהגת שירות חובה אצלם, פועלים למעשה למען אותה מטרה - מניעת השתלבות בחברה של צעיריהם. הם יודעים שהשירות בצה"ל יגשים מטרה זו. בזכות שירות החובה צה"ל הוא אחד הצבאות הטובים ביותר בעולם, השומר על כולנו - יהודים וערבים - ומעניק לנו ביטחון. בעובדה זו מכירים כמעט כל המשקיפים בחו"ל. רק חלק מהציניקנים בארץ מסרבים להכיר בכך.

שירות לאומי אזרחי איננו חלופה לשירות צבאי. הוא אינו יותר טוב מכלום - הוא גרוע מלא כלום. הוא אינו מוצדק מוסרית, ואם ייושם בקנה מידה גדול הוא יוביל באופן בלתי נמנע להיסחפות מהשירות הצבאי לחלופות אזרחיות.

גרוע יותר הוא הרעיון שהועלה באחרונה, ולפיו יש לבטל לגמרי את שירות החובה בצה"ל ולהקים במקומו צבא מקצועי. דרך פעולה זו לא רק תדרדר בצורה חדה את היכולות הצבאיות של צה"ל, אלא גם תגרום נזק בל ישוער למדינה.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ