השוויון בנטל: מריחה אחת גדולה

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

החבר'ה במאהל הפראיירים היו מודאגים מאוד. כשביקרתי אותם בשישי שעבר הם שאלו פעם אחר פעם: האם הציבור יבוא מחר באלפיו לרחבת המוזיאון? ואם כן, האם תהיה לכך השפעה על השלטון? הרגעתי אותם: יבואו עשרות אלפים, ותהיה לכך השפעה רבה על בנימין נתניהו. הייתי משוכנע בדבר בעקבות שיחות רבות שניהלתי באותו שבוע בנושא גיוס החרדים. היה ברור שהחמור החילוני תוקע רגליים באדמה ומתמרד, ולכן הפעם ייצא להפגין. היה גם ברור, שנתניהו יבצע עוד זיג אחד בסדרת הזיגזגים האינסופית שלו וישנה את עמדתו לכיוון תמיכה בוועדת פלסנר. הוא הרי שולח מדי בוקר את היד מבעד לחלון, בודק את כיוון הרוח, וכך מחליט את החלטותיו.

הבעיה היחידה היא, שהמלצות הוועדה מטעות. הן מריחה אחת גדולה. אפילו המונח "שוויון בנטל" מקבל בוועדה עיוות גרוטסקי. ההמלצות מדברות על "גיוס" בגיל 23, כאשר הצעיר החרדי יוכל לבחור בין מסלול צבאי למסלול אזרחי. זה לא "שוויון בנטל", זה הרחבת האי שוויון. איך אפשר בכלל להשוות בין מי שמשרת שלוש שנים בגולני או בסטי"ל למי שיבלה בגיל 23 כמה שעות ביום ב"שירות אזרחי בקהילה", כשהוא מלמד בני 13 את ניגון ההפטרה, או חונך נערים בישיבה, או עובר בין המיטות בבית החולים כדי להניח תפילין. האבסורד גדול עוד יותר, כי שכרו בשירות האזרחי יהיה גבוה בהרבה משכר של חייל בשירות חובה; כמה אלפי שקלים לעומת כמה מאות - כי בגיל 23 הוא כבר יהיה מטופל בכמה ילדים. כמו כן, משך השירות האזרחי נקבע לשנה וחצי בלבד. אם כך, מי המשוגע שיבחר בצה"ל?

ההבדל המהותי בין שירות צבאי לשירות אזרחי הוא בסיכוי להיפצע או להיהרג. רק בצבא יוצאים למלחמה, ורק שם הולכים למילואים 25 ימים בשנה. לכן, כל עוד הלוויות החיילים ייצאו מכל מקום בארץ חוץ מאשר מבני ברק, לא יהיה שוויון בנטל ולא יהיה אפשר לקצר את שירות החובה ושירות המילואים, אף שקיצורם הוא קריטי הן כדי לשפר את איכות חיי החילונים והן למען הצמיחה במשק. ויש עוד אמת אכזרית אחת: רק כאשר בני החרדים יילחמו בחזית וייפגעו חס וחלילה, רק אז תחדור למוחות מנהיגי ש"ס זוועת המלחמה. ואז לפתע נראה אותם מורידים את מינון קריאות הקרב וחרחור המלחמה - תחום שבו מתמחה אלי ישי.

יש מי שאומרים, שהשירות בצבא אינו כה חשוב וצריך להתרכז רק בהוצאת החרדים לשוק העבודה. גם זה לא נכון. רק שירות בצבא, בכור ההיתוך של החברה הישראלית, יפקח את עיני הצעירים החרדים, שילמדו שיש גם עולם אחר. חלקם יחליטו אז, שבמקום לחזור לישיבה עדיף לעבור ללימודים ועבודה. כך הם ייהפכו לעצמאים העומדים ברשות עצמם - ומזה בדיוק חוששים פרנסי העדה. לכן, במקום המלצות ועדת פלסנר, שבעצם אינן פותרות דבר, יש להביא לכנסת חוק פשוט וקל: גיוס מלא לצה"ל של כל היהודים (והדרוזים) מגיל 18, בלי הפליה בין חילוני, דתי וחרדי. כמו שהצבא יודע לקלוט את עשרות אלפי החילונים והדתיים, הוא יידע לקלוט גם את 7,000 הצעירים החרדים - בהדרגה, באמפתיה, תוך מתן פטור למי שאינו מתאים.

ומה על השירות האזרחי? מנהיגי ש"ס אוהבים את הרעיון. הם רואים בו הזדמנות ענקית להעברת מיליארדים מהמדינה אל עמותות חרדיות וצעירים חרדים, שיקבלו כסף מלוא החופן, בלי בקרה ובלי פיקוח. לכן יש לסגור את השירות האזרחי כבר היום. הוא מיותר, בזבזני וגורם רק לנזק. מי שרוצה להתנדב - שיעשה זאת באופן אישי, על חשבון זמנו הפנוי. הגיע הזמן, שהחבר'ה במחנה הפראיירים יפסיקו באמת להיות פראיירים. במקום להמליץ על ועדת פלסנר עליהם לקבוע עמדה עקרונית חדה וברורה: שירות צבאי שווה לכל, מגיל 18. זו הנוסחה היחידה לשוויון בנטל. רק כאשר באוהל צבאי אחד יחיו זה לצד זה חילוני, דתי וחרדי, חומות השנאה ייפלו והחברה הישראלית תתרפא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ