זאת לא יהדות

שחר אילן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שחר אילן

אחד ממקורות הכוח העיקריים של ההנהגה החרדית הקיצונית הוא התפישה הרווחת בציבור, שהדרך שלה מייצגת את היהדות המסורתית, ומה שיותר קיצוני - יותר אותנטי. זהו אחד המיתוסים היותר חזקים והיותר מופרכים בחברה הישראלית. הואיל ולרבים בציבור הישראלי יש כבוד רב למסורת באשר היא מסורת, המיתוס הזה עוזר מאוד לדוברים החרדים במאבקים רבים, למשל המאבק נגד גיוס תלמידי הישיבות.

נציגי יהדות התורה מכריזים בלי בושה שלימוד התורה הוא דרך החיים היהודית המקורית, מקנים להשתמטות מצבא ומעבודה לגיטימציה. אבל טענתם חסרת בסיס. בפועל מושג האברך (תלמיד ישיבה נשוי) היה חריג בגולה. הוא נהפך לדרך החיים החרדית המרכזית רק בישראל, בזכות קצבאות מדינת הרווחה. ביהדות המסורתית בעלי משפחות עבדו ופירנסו כמיטב יכולתם. בישראל נוצרה הלכה חדשה שבה לעבוד זה נחות.

ההיבט האבסורדי ביותר של היהדות הקנאית החדשה הוא הכשרות למהדרין. המלה כשר מציינת בשפה העברית משהו שהוא מותר ותקין. הקנאות החרדית יצרה מצב חדש שבו רק הכשר למהדרין הוא כשר ומותר. התוצאה: כשר רגיל כבר לא כשר. לא רק המלה כשרות איבדה מתקפותה. פעם ציפו מנשים שיהיו צנועות. הצניעות נדרשה בין היתר משום שנשים וגברים חיו בלא הפרדה. הפרדה היתה רק בבית כנסת. לא עוד. את הצניעות החליפו ההפרדה וכיסוי הגוף המוחלט. הגבר החרדי, על פי התפישה החדשה, כבר לא מסוגל לשבת באוטובוס ליד אשה, ללכת אתה על אותה מדרכה או אפילו לראות את קרסולה. וגם העיוות הזה מוצג כאילו הוא היהדות בהתגלמותה.

אם היה משהו בטוח ביהדות, זה הגיור. מרגע שהתגיירת, נחשבת יהודי שווה ערך. אבל אז החליט בית הדין הרבני של הרב אברהם שרמן לבטל אלפי גיורים. ולא חלילה גיורים של רפורמים או קונסרווטיבים, אלא של הרב חיים דרוקמן, רב אורתודוקסי מרכזי לא פחות משרמן.

וכך הולך חלק גדול מהציבור החרדי ומקצין לכלל כת טליבאנית. לקנאות הזאת שותפים הן החסידים (שמפיצים את מגיפת ההפרדה וההדרה), והן הליטאים (שהמציאו את ביטולי הגיורים). העובדה שמדובר בחידושים שאבותינו לא העלו על דעתם, לא מפריעה להם לטעון שזו דרך היהדות האמיתית ולכן הם אינם יכולים להתפשר. מכל בחינה אפשרית הזרם החרדי הקנאי הוא רפורמי, אבל הרפורמה שלו אינה רפורמה של מתינות וקידמה אלא של איסורים וחרמות. למרות זאת הוא נחשב למייצג היהדות האותנטית, ואילו ח"כ הרב חיים אמסלם, שבמעשיו ובדבריו הולך בדרכה של היהדות המסורתית האמיתית, מנודה ונרדף.

הגיע הזמן לנתץ את המיתוס המסולף שלפיו אורח החיים של "הקצן כפי יכולתך", או "תפוס כפי קיצוניותך", הוא דרך היהדות. חיוני שלציבור יהיה ברור: אין מדובר כאן ביהדות המסורתית מימים ימימה, אלא בסילוף ועיוות שלה. ולהקצנה הזאת אסור להיכנע.

הכותב הוא סמנכ"ל עמותת חדו"ש, לחופש דת ושוויון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ