פרקליטות עם קלון

יריב אופנהיימר
יריב אופנהיימר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יריב אופנהיימר
יריב אופנהיימר

כחסיד של עקרון שלטון החוק, אני שמח ומברך על אווירת הפחד והאימה שאחזה בשנים האחרונות בכל פוליטיקאי או נושא משרה ציבורית בכל הקשור לניגודי עניינים, קידום מקורבים ולקיחת שוחד וטובות הנאה. הפחד מפני הגשת כתב אישום, סיום הקריירה הפוליטית, ואף מאסר בפועל הוא גורם מרכזי במניעת שחיתות, ניקיון המערכת הפוליטית ושמירה על טוהר המידות. עצמאותה וחופש פעולתה של הפרקליטות חייבים להישמר ולהישאר מנותקים מכל גורם לחץ כלשהו, פוליטי ותקשורתי. 

יחד עם זאת, הכוח הרב שנתון, ובצדק, בידי הפרקליטות מחייב את אנשיה לנהוג במשנה זהירות בבואם להגיש כתב אישום כנגד אישיות ציבורית נבחרת, מן הטעם הפשוט המחייב את נבחר הציבור להתפטר מתפקידו עם הגשת כתב האישום לבית המשפט. התנהלות הפרקליטות בפרשות אהוד אולמרט בכלל ובפרשת משה טלנסקי בפרט, אין בה כדי לחזק את מעמדו של שלטון החוק, אלא להיפך, התנהלות הפרקליטות פגעה קשות באמינותה של המערכת, וביכולתה העתידית להגיש כתבי אישום מוצדקים כנגד נבחרי ציבור שסרחו. בסוף מעשה, הקלון בתיק אולמרט דבק דווקא באמונים על שמירת החוק והם שיתקשו מעתה להמשיך ולזכות באמון הציבור.

קשה שלא לתהות כיצד על סמך עדות מקוטעת של אדם מפוקפק כגון טלנסקי, ביססה הפרקליטות כתב אישום כוזב ומסע ציבורי אגרסיבי וקטלני כנגד ראש ממשלה מכהן, ואף נהגה במקרה זה באופן חריג כאשר ביקשה מבית המשפט לפתוח בהליך של עדות מוקדמת, עדות שריסקה באחת את מעמדו הציבורי של אולמרט מבלי שלהגנה ניתן לבצע בזמן אמת חקירה נגדית. קרבתו של טלנסקי לגורמי ימין היתה צריכה לעורר עוד יותר את החשד כי מאחורי התלונה עומדים גורמים פוליטיים המנסים באמצעותה להביא לחילופי שלטון בישראל ולעצירת התהליך המדיני, אותו ניסה אולמרט לקדם באותה תקופה.

עוד יותר קשה להבין מדוע בחרה הפרקליטות "לקשט" את כתב האישום בסעיף נוסף קטנוני ותמוה בדבר שוויו של אוסף העטים של אהוד אולמרט, סעיף שגם בו זוכה אולמרט מכל אשמה. הוספת פרשת העטים חיזקה עוד יותר את התחושה כי ההליך המשפטי כנגד ראש הממשלה לשעבר מונע ממוטיבציית יתר, שהסיטה את אנשי הפרקליטות למחוזות בלתי הגיוניים. ההיתלות בהרשעתו החלקית של אולמרט איננה אליבי מספיק, ברור לכל כי ללא פרשת מעטפות הכסף וללא פרשת ראשונטורס, הפרקליטות לא היתה מגישה כתב אישום מלא על התנהלות אולמרט בכל הקשור לפרשת "מרכז ההשקעות".

מהיכרותי את המערכת המשפטית מזוויות אחרות, אני יודע כמה מהססת הפרקליטות להגיש כתבי אישום כנגד מעשי שחיתות לכאורה בכל הקשור להתנהלות ראשי מועצה בשטחים באשר לבנייה בלתי חוקית שהתבצעה באופן גלוי וידוע לכל. אני בטוח כי אם דין טלנסקי היה חל גם לגבי תיקים אלו, רבים ממנהיגי המתנחלים היו מבלים את השנים האחרונות על ספסל הנאשמים בבתי המשפט. אך כאשר החשד מגיע לראש הפירמידה, ייתכן והתיאבון של אנשי הפרקליטות להגיש כתב אישום ולשנות סדרי עולם גבר על השכל הישר ועל הצורך לנהוג באיזון ובכובד ראש, עת שמתקבלת ההחלטה על הגשת כתב האישום כנגד ראש ממשלה מכהן.

אינני מאמין בתיאוריות קונספירציה ואינני סבור כי הפרקליטות פעלה ממניעים זרים, אך אי אפשר להתעלם מריח הרשלנות, היוהרה וחוסר האחריות הנודף מהתנהלות הפרקליטות בפרשת אולמרט. אנשי הפרקליטות צריכים לתת את הדין כיצד על סמך עדות מפוקפקת, אילצו ראש ממשלה להתפטר, ומדוע במקרה זה מוטיבציית היתר שלהם גררה את המערכת כולה ליום בו נפגע קשות אמון האזרח במקצועיותה ובשיקול דעתה של מערכת התביעה הכללית בישראל. לצד זאת, יש לוודא כי תבוסת הפרקליטות בבית המשפט לא יתורגם לחרדת ביצוע בדיון בתיקים עתידיים, וכי בחסותו של פסק הדין בעניין אולמרט יימלטו מכתב אישום פוליטיקאים ואנשי ציבור אחרים שכנגדם יש ראיות מספיקות ומוצקות להגשת כתב אישום.

יריב אופנהיימר הוא מזכ"ל שלום עכשיו. הדברים נכתבו על דעתו האישית ואין הם מייצגים את עמדת הארגון. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ