אבל הוא מטכ"ליסט

מורן שריר
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר
מורן שריר

אם תערכו סקר, רחוב או טלפוני, ותבדקו מה הציבור הישראלי יודע על ח"כ יוחנן פלסנר, סביר שהדבר הראשון וכנראה היחיד שאנשים יגידו זה ש"הוא היה בסיירת מטכ"ל". אין כמעט דיווח על הח"כ הצעיר שלא מזכיר את העבר שלו כקצין ולוחם בסיירת. העיתונים בעיקר מתמוגגים מהקשר המטכ"לי-מיסטי בין הבוחשים בקלחת חוק טל החדש: פלסנר, בנימין נתניהו, אהוד ברק ושאול מופז. מילא אם השירות הצבאי היה מופיע במסגרת פירוט הביוגרפיה שלו, אבל בדרך כלל הוא פשוט מוצמד לשמו של פלסנר כבדרך אגב, כאילו "מטכ"ליסט" זה תואר דוקטור.

בחדשות ערוץ 2 כינה דני קושמרו את ההתדיינות בין פלסנר לבוגי יעלון כ"פגישה בין שני יוצאי הסיירת". ב"ידיעות אחרונות" התפרסם ראיון עם פלסנר. חבר הכנסת הופיע על השער בחליפה ועניבה (כיאה לחבר ברשות המחוקקת) ובידו רובה סער (כיאה למחוקק ברפובליקת בננות). לצד הכתבה - שבה חזר הח"כ שוב ושוב על דוגמאות מעולם המושגים של "היחידה" ונראה כמי שטרם השתחרר באמת - הופיעה תמונה של פלסנר כלוחם צעיר. איפה? בסיירת.

לא כל פוליטיקאי זוכה שהעבר הצבאי שלו יילך לפניו כתואר לכל החיים, בדרך כלל אנחנו בכלל לא יודעים איפה הם שירתו. אבל במקרה של פלסנר, לא צריך ויקיפדיה - הבן אדם מטכ"ליסט. עיטור הכבוד הזה יילך אתו, כמו הסודות מהמבצעים המהוללים של צוות יוחנן, אל הקבר.

מציינים בפנינו בכל הזדמנות שפלסנר שירת בסיירת המובחרת, כי אחרת אנחנו עלולים לחשוב שהוא פוליטיקאי מ"קדימה". אף אחד לא רוצה שיחשבו שהוא פוליטיקאי מקדימה. יוחנן פלסנר הוא שם גנרי שלא אומר דבר לאיש. השיוך לסיירת מטכ"ל מפיח רוח בתואר המדכדך "ח"כ יוחנן פלסנר מקדימה". ככה נבדיל את פלסנר מצבא העסקנים של מופז, ככה נדע שלא מדובר במאכער פוליטי שרודף אחרי כותרות.

מי שמדביק לו את התואר המטכ"לי, ובדרך כלל זה הוא עצמו, רוצה שהציבור יידע שני דברים: פלסנר הוא בחור טוב והוא בחור רציני. מטרותיו נעלות (הוא סיכן את חייו למען המדינה) ובכוונתו להשיג אותן (מטכ"ליסט לא חוזר ממשימה בידיים ריקות). כמו שמכונית "יד שנייה מרופא" חייבת להיות אמינה, כך גם הצעת חוק "יד ראשונה ממטכ"ליסט".

התואר "בוגר סיירת מטכ"ל יוחנן פלסנר" הוא המהות של ועדת קש"ב (קידום שוויון בנטל). הוא ההוכחה שמספיקה חותמת צבאית יוקרתית בשביל שיקשיבו לך, ולא משנה מה אתה אומר. אחרת, אין לך מקום בציבוריות הישראלית. אם את מש"קית ת"ש במילואים, אין לך זכות דיבור בנושאים של חיים ומוות, סיכולים ממוקדים ומלחמות בלבנון. העבר המטכ"ליסטי של פלסנר הוא כרטיס הביקור שלו, זכות הקיום שלו במדינה. בלי העבר הזה, מי היה פלסנר? איך היו מציגים אותו? מה הוא היה יודע על עצמו? מי היה לוקח אותו ברצינות?

כשיאיר לפיד תקף השבוע את ראש הממשלה, התגובה הרשמית של הליכוד היתה: "יאיר לפיד, שהיה כתב בעיתון 'במחנה', הוא האחרון שיכול להטיף מוסר על שוויון בנטל לראש הממשלה בנימין נתניהו, שהיה קצין בסיירת מטכ"ל". סיירת מטכ"ל זו הנקודה בסוף הדיון - השירות שלי שווה יותר משלך ולכן אני צודק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ