שתיקתן הרועמת של הפמיניסטיות

יובל אלבשן
יובל אלבשן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יובל אלבשן
יובל אלבשן

אין בישראל הרבה קבוצות אינטרס בעלות נראױת ועוצמה ציבוריות כמו הקבוצה הפמיניסטית. בתקשורת, במשפט, במפלגות ובכנסת יש לקבוצה סוכנות שינוי רבות, ולהן סמכויות ויכולות, מסרים מחודדים ומפת דרכים ברורה, שלאורה הן מובילות את המאבק על דעת הקהל.בזכות יכולות אלה אין אמירה שוביניסטית שאינה נסרקת, מבוקרת ומחייבת תיקון של אומרה עם אפקט התרעתי לעתיד; אין פסיקה או חקיקה שהשלכותיה המגדריות אינן מוארות ואין מעשה שלטוני פוגעני (כמו פיזור בכוח של הפגנה) שמתקבל בהכנעה כשמדובר בנשים. לא בכדי נהפך המאבק הפמיניסטי בישראל למודל לחיקוי למאבקים חברתיים. הלוואי שקבוצות אינטרס אחרות, המייצגות אף הן אוכלוסיות הסובלות דיכוי, יצליחו לשחזר אותו.

דווקא משום כך רועמת כל כך שתיקת הפמיניסטיות בכל הקשור למאבק של יו"ר ועד עובדי הרכבת, גילה אדרעי. כל בת דעת מבינה, שהיחס שקיבלה אדרעי הן מהנהלת הרכבת, הן מבית הדין, ובעיקר מיו"ר ההסתדרות, עופר עיני, נגוע בשוביניזם מהסוג הנקלה ביותר.
אין להכחיש: אדרעי היא "לא נחמדה". היא מדברת בבוטות, מסרבת לקבל את תכתיבי בית הדין וההסתדרות ואינה מתיישרת לפי מוסכמות השיטה. כל זה נכון, אבל אדרעי לא היתה הראשונה שהתנהגה כך. לא מעט יושבי ראש של ועדי עובדים הפרו צווים, דיברו בבוטות נגד בית הדין לעבודה ויצאו נגד יו"ר ההסתדרות. חלקם אף העזו להפר צווים ברורים של בית הדין - בניגוד לאדרעי.

איש מהם לא זכה ליחס המגחיך שאדרעי מקבלת. אף לא אחד מהם לא צויר כמותה כעבריין, טיפש, רדוד, או כבדיחה עקומה. נגד איש מהם לא העזו השותפים הגבריים למשא ומתן - הנהלת הרכבת והנהגת ההסתדרות - להתנהג בכוחניות כזאת. חשוב להכיר בכך ולהודות, שלו היתה אדרעי גבר, היא לא היתה מקבלת את היחס האלים והמשפיל שבו התייחס אליהעיני, לשמחת חבריו בהנהלת הרכבת. שוביניזם טהור.

על רקע זה היה צפוי שאדרעי תזכה להגנת הפמיניסטיות. אלה שיש להן במה והבנה וקשרים. אלה המבינות היטב מדוע אדרעי מותקפת כפי שהיא מותקפת. והנה, שתיקה. רבע ציוץ בטוויטר לא נשמע. שמינית אייטם בשום תוכנית רדיו לא יוחדה לנושא. שום חברת כנסת לא העלתה שאילתה בכנסת. שום דיון מיוחד לא נערך בוועדה לקידום מעמד האשה. שום ארגון פמיניסטי לא הוציא הודעת גיבוי. לא כלום. לא רק נשות נעמת ומפלגת העבודה יישרו קו עם עיני, אדרעי נהפכה לשקופה גם בעיני אלה שאינן קשורות לעיני בקשרי אינטרסים, אלה שהעדשות הפמיניסטיות שלהן אמורות להיות מלוטשות וחדות.

אמת, אדרעי שונה. היא מדברת אחרת. האודם שלה נראה אחר, והיא אינה משחקת לפי הכללים המקובלים כיום במאבק הפמיניסטי (גם לא בזה המזרחי). אותה לא תמצאו בקפיטריה אקדמית מקלידה במרץ תובנות לדף הפייסבוק שלה. אדרעי היא אקטיוויסטית מן הסוג הישן (והטוב, לדידי, לא פחות מזה החדש), וככזאת היא מסתובבת באזורים נעדרי אח"מים. דווקא משום כך היא זקוקה להגנת האחיות המקושרות. זקוקה וראויה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ