השקר הגדול על משתמטי צפון ת"א

נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחמיה שטרסלר

מה אתם רוצים מהחרדים? הרי גם בתל אביב אף אחד לא משרת בצה"ל. ואם יש כאלה שכן משרתים, הם כולם ג'ובניקים בקריה, בתפקידי פקידות. אז מה לכם כי תלינו על המשתמטים מישיבת פוניבז', הרי גם "הסמולנים" משדרות רוטשילד משתמטים באותה מידה.

את הטיעון הזה מטפח כעת אלי ישי, במטרה לטרפד את המלצות ועדת פלסנר. זה כמובן לא מפתיע. זה חלק מהאסטרטגיה שלו להמשיך ולספק לחרדים את ערי המקלט שלבשו צורה של ישיבות. הבעיה היא שחילונים רבים החלו גם הם להאמין בשקר הגדול הזה, כי כלל ידוע הוא בממלכת הכזבים: אם אתה חוזר על שקר מספר רב של פעמים, בסוף הוא הופך לאמת.

שורש הכזב טמון בנתוני הגיוס שמפרסם צה"ל, הכוללים השוואה בין ערים ויישובים ברחבי הארץ. צה"ל משווה מין בשאינו מינו. תל אביב היא עיר גדולה ולא הומוגנית. יש בה אוכלוסיות מגוונות עם הבדלים קיצוניים במצב הסוציו-אקונומי, ברמת ההשכלה, ברמת ההכנסה ובערכים המשפחתיים. והעיר הגדולה הזאת, על שלל בעיותיה, מושווית ליישובים כמו שהם ומכבים-רעות - יישובים קטנים והומוגנים, שרוב החיים בהם באים ממעמד סוציו-אקונומי גבוה, וחולקים תרבות דומה והשקפת עולם זהה. ברור מדוע תל אביב יוצאת רע בהשוואה.

כדי לתקן את המעוות ולאפשר השוואה הוגנת יותר, ראוי לקחת את בוגרי התיכונים בתל אביב ולבדוק כמה באמת משתמטים משירות. מינהל החינוך בעיריית תל אביב בדק באחרונה נושא זה.

המינהל בחן את אחוז המתגייסים ואת איכות השירות של בוגרי י"ב, ילידי 92'. הוא בדק אותם ב-13 תיכונים ממלכתיים בעיר: עירוני א', עירוני ד', עירוני ה', עירוני ו' (ביאליק רוגוזין), עירוני ז', עירוני ט', אליאנס, עירוני י"ד, תיכון חדש, גימנסיה הרצליה, עמל ליידי דייוויס, אורט סינגלובסקי ושבח מופת. כמו כן נבדקו גם שלושה בתי ספר ממלכתיים-דתיים: עירוני ח', ישיבת בר אילן ובית ספר אמית.

הנתונים מדהימים. ממוצע הגיוס העירוני בקרב הבנים באותם 16 תיכונים, עומד על 94%! ואם נבדוק מה קורה ב-13 התיכונים הממלכתיים (כלומר בלי הממלכתי-דתי), נגלה ששיעור הגיוס אף גבוה יותר: 95% מהבוגרים. הפתעה, לא?

וכמה הולכים לקרבי מבין אלה שמתאימים לכך? בבתי הספר הממלכתיים הולכים לקרבי 38% מהמחזור, וזה הפוך מהשתמטות. זה גם גבוה יותר מהממוצע הארצי. ל"שירות איכותי", שהוא בעצם שירות של תומכי לחימה, מגיעים 33% מהמחזור. גם זה ההיפך מהשתמטות.

וכמה הולכים לקצונה? 7% מהמחזור - גבוה מהממוצע הארצי. וכמה הולכים לקצונה מהתיכונים המושמצים של צפון תל אביב, כמו עירוני ד', אליאנס, עירוני י"ד וליידי דייוויס? יותר מ-10% מהמחזור. אז מי בדיוק משתמט כאן?

ועוד הפתעה גדולה: 94% מהבנות בתיכונים הממלכתיים בתל אביב מתגייסות לצה"ל, בעוד שבממלכתי-דתי רק 29% מתגייסות, בעזרת הפטנט הקרוי הצהרה על "דתיות". כאן מדובר בתעודת כבוד מיוחדת לבנות החילוניות.

אולי תגידו, ששיעורי הגיוס הגבוהים שנרשמו מקורם בשיעורי הגיוס בתיכונים במרכז העיר ובדרומה, כי "הצפונבונים" לא מתגייסים כלל. אז אספר לכם ששיעור הגיוס של בוגרי עירוני י"ד הוא 99%, בליידי דייוויס 96%, באליאנס 96%, בתיכון חדש 96%, בעירוני ד' 94%, בגימנסיה הרצליה 90%. בעירוני ה' 88% ובעירוני א' (שם מדובר באמנים-"סמולנים") מתגייסים 95% מהמחזור!

המספרים שלעיל, וגם נתוני צה"ל, מלמדים שמספר המשתמטים בקרב החילונים והדתיים בכל רחבי הארץ הוא קטן וזניח, בעוד שההשתמטות בקרב החרדים מגיעה ל-90%!

אבל מה חשובה האמת? ישי לא מתרגש ממנה. השבוע הוא המשיך ואמר ש"צריך לבדוק קודם כל את גיוס הצעירים מצפון תל אביב לפני שנטפלים לחרדים". אז בדקנו. עכשיו הוא צריך לבדוק את עצמו - ולהתנצל.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ