החברים של אולמרט

נרי ליבנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לפי הכרעת הדין במשפטו של אהוד אולמרט הוא איננו יכול להיחשב כבעל כוונות פליליות, משום שאין לו את "היסוד הנפשי" הנחוץ כדי להוכיח שאמנם ידע שהעבירות מבוצעות למענו, ואילו לשולה זקן יש את "היסוד הנפשי". לכן, אף כי לא נהנתה בעצמה אף לא ממייל אחד של טיסות חינם לחו"ל, היא היחידה הנושאת באחריות לעבירה שכלל לא נהנתה מפירותיה.

נראה שאותו "יסוד נפשי", שהוא "החלקיק העברייני" שהתגלה במעבדות בית המשפט המחוזי בירושלים, נוטה יותר לשכון אצל פחותי השררה, שיש להם עורכי דין פחות טובים. מדוע גילו השופטים את קיומו של היסוד דווקא אצל זקן? לא משום שהיא אשה, אלא משום שסירבה להעיד ולהציל את עורה, ובכך לסכן את אולמרט, שלו היא מסורה בכל נפשה - מוכנה לשכב על הגדר למענו כפי שנשכב עמרי שרון למען אביו אריאל שרון.

אולמרט איננו אביה של זקן, אך הוא ממלא תפקיד גדול לא פחות - אב, ואח, ורע, ושותף סוד; כמו בשיר "עמדי לצד הגבר שלך", זקן מעניקה לו את כל אהבתה ואיננה כועסת עליו כלל, כי "אחרי הכל הוא רק גבר"; כלומר, נסיך יהודי שעוד לפני שהוא מבקש היא ממלאת את רצונותיו וכל מעייניה נתונים לו, לשמח אותו ואת משפחתו.

מה אומרת על אולמרט העובדה שיש אשה שמוכנה למסירות נפש שכזאת למענו? ייתכן שבגלל חברה אחת הוא יצא נקי מפרשת ראשונטורס ובגלל חבר אחר, אורי מסר, הוא הורשע בהפרת אמונים; ובין המקרים יש הקבלה הפוכה, כי במקרה השני דווקא אולמרט הוא זה שלא זכה בשום טובת הנאה.

אולמרט כנראה אוהב לעזור לחברים והם, מתברר, אוהבים לעזור לו. אפשר אולי ללמוד משהו על דמותו מסקירת החברים שרצו אל המצלמות ביום הכרעת הדין במשפטו. רשימה חלקית: דן מרגלית, אברם גרנט, רוני בר-און, חיים רמון, יצחק ואתי לבני ואמנון דנקנר.

מצד אחד, הלב התרחב למראה פניו של דן מרגלית, שהשחירו כשולי הקדירה, עת נודע לו כי ייתכן שטעה באבחון כיוון נשיבתה של הרוח, כשבגד, בגין התקף צדיקות, בחברות רבת השנים שלו עם אולמרט, שאותו נהג לראיין ועליו נהג לכתוב מאמרי דעה - באובייקטיביות גמורה כמובן - כשעוד נחשב לסוס מנצח.

מצד שני, אולמרט וגרנט ניחנו בכישרון דומה להחזיק עיתונאי חצר. העדרו של "היסוד הנפשי" משותף לפרשות אולמרט, בר-און ורמון. ואילו ליבני היה שותף קבוע לשולחן שסביבו נהגו לשבת מדי יום שישי טומי לפיד ז"ל, מרגלית ודנקנר. שלושת האחרונים נהפכו לחבריו הקרובים של אולמרט כשעוד היה ראש העיר ירושלים, בתקופה שהגישו בטלוויזיה את "פופוליטיקה".

מה אומרת על אולמרט העובדה שיש לו חבר כמו דנקנר, שהצליח ביום הכרעת הדין לחזור לאור הזרקורים ולהפוך למרואיין החם, לאחר שבא לפתח בית המשפט כדי לומר שפרקליט המדינה "צריך להתאבד"? האם התכוון דנקנר לרמוז שלו היה אולמרט חברו מורשע בכל העבירות שיוחסו לו - כי אז הוא, אולמרט, היה צריך להתאבד? ומדוע, אף כי ידע בעצמו תקופות של חוסר פופולריות - כמו לאחר פרסום ספרו על חברו המת דן בן אמוץ, או בתקופה שבה פיטר באופן סדרתי ומעליב רבים וטובים מעיתונאי "מעריב" - דנקנר אינו חושב שיש דברים שאל לו לאדם להמליץ עליהם אם אין הוא מוכן לקבל אותם קודם כל על עצמו ולשמש דוגמה אישית?

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ