סוגיית זעירא אינה משפטית

שלמה גזית
שלמה גזית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה גזית
שלמה גזית

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הודיע בשבוע שעבר שהוא סוגר את תיק התלונה שהוגשה נגד האלוף (במיל') אליהו זעירא. וינשטיין החליט שאין מקום לפתוח בהליך משפטי בנושא זה.

זוהי החלטה נכונה וראויה, אף שאינני בטוח כי התקבלה מן הסיבות הנכונות. לו פעל היועץ נכון בעת שהוגשה התלונה, ראוי היה, לדעתי, כבר אז כי ידחה אותה על הסף: נושא תלונה זו מצוי כולו בתחום השיקולים המקצועיים והמוסריים של קהילת המודיעין. ראוי היה שהיועץ המשפטי לממשלה ימליץ בפני ועדת ראשי השירותים בקהילת המודיעין (ור"ש) ללמוד את הנושא, לחקור ולקבוע בעניין זה מסקנות תורתיות ומקצועיות.

מלחמת צבי זמיר (גם הוא אלוף בדימוס) באליהו זעירא, נסובה כולה על התפקיד שמילא המקור הבכיר, אשרף מרואן, בימים שקדמו לפרוץ מלחמת יום הכיפורים.

לפי גרסה אחת, הוא המקור שהציל את ישראל מאסון חמור פי כמה, בזכות התרעה שנתן בלילה שבין 5 ל-6 באוקטובר על המתקפה הצפויה למחרת. ואילו לפי גרסה שנייה, אשרף מרואן מילא את שליחותו כסוכן שתול, והוא האשם העיקרי במחדל המודיעיני ערב המלחמה.

בדיוק כשם שאין איש מאשים את אליהו זעירא ואת קציני אמ"ן כי הערכתם השגויה נעשתה במזיד, איש גם אינו טוען כי אם המוסד אכן שגה וגייס סוכן מצרי שתול, הדבר נעשה במזיד. יתר על כן, גורמי המחקר באמ"ן היו שותפים למוסד לכל אורך הדרך, בהפעלתו השוטפת של מרואן.

שוב ושוב נערכו בדיקות וחקירות, כדי לבחון את אמינותו של המקור הבכיר הזה. אף אני יזמתי חקירה כזו סמוך לכניסתי לתפקיד ראש אמ"ן באפריל 1974. ואולם, אף לא אחת מהחקירות האלה לא קבעה קביעה נחרצת. ראש המוסד לשעבר, צבי זמיר, משוכנע באמינות המקור. לעומתו ראש אמ"ן לשעבר, אלי זעירא, מאמין כי היה שתול.

על רקע הטראומה שעברה על כולנו במלחמת יום הכיפורים, יש לנו עניין רב לדעת את האמת, אך חוששני כי לא תינתן תשובה לשאלה זו, לשביעות רצון המעורבים בפרשה, כל עוד לא נחשף מידע אמין ממקורות מצריים. רק המצרים יכולים לתת לנו תשובה ברורה בעניין. אני איני רואה בהלוויה הממלכתית שערכו לאשרף מרואן בקהיר משום תשובה מספקת. אישית, אני נמנה עד היום עם המתלבטים, אלה שאינם יודעים את התשובה.

ומכאן לחלקה השני של המלחמה בין זעירא לזמיר, על חשיפת זהותו של המקור: הסתרת הזהות של מקורות נחשבת לעיקרון מקודש בעבודת המודיעין. זמיר מאשים את זעירא בחשיפת זהות המקור. זעירא מכחיש זאת ומערער על פסיקתו של הבורר בעניין זה, השופט תיאודור אור.

זעירא אינו טוען זאת, אולם הפרשה מעלה שאלה מקצועית מרתקת - האומנם חובה לשמור את זהותו של מקור גם כאשר נקבע בוודאות שהיה שתול, כלומר, סוכן כפול? אכן, גם זו שאלה שיש להניח לדיון מקצועי בקהילת המודיעין. כך או כך, זו איננה שאלה משפטית ובוודאי שאיננה ראויה לדיון פלילי.

אלוף בדימוס גזית היה ראש אמ"ן

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ