חזון השופט לוי

קרלו שטרנגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים15
קרלו שטרנגר

בתחילת השבוע שעבר פתחתי את העיתונים וסוף סוף היתה לי סיבה לשחרר אנחת רווחה. ועדה בראשותו של השופט העליון לשעבר אדמונד לוי קבעה כי ישראל אינה כוח כובש. החוק הבינלאומי, המתעקש להציק לנו בקובעו שההתנחלויות הישראליות בגדה המערבית אינן חוקיות, פשוט חסר תוקף - כל ההתנחלויות חוקיות!

רגשי האשמה שלנו הוליכו אותנו שולל: לא גזלנו אדמות, לא עשינו שום רע. אנחנו יכולים להירגע. בקרוב תספח ישראל את הגדה המערבית ותגיע עד הירדן לכל הפחות, כשהיא כוללת בשטחה את הערים המקראיות שכם, חברון, שילה ורבות אחרות.

חוגגים שנה לזירה הדו לשונית של הארץ

לא חשוב שמערך שלם של מומחים משפטיים סבורים שמסקנותיה של ועדת לוי נטולות כל היגיון משפטי; מה זה משנה שפרשנים מדיניים מזהירים, שאם ייושמו המלצות הוועדה, ישראל תבודד ברמות שטרם נודעו כמותן. זה סופי: ההתנחלויות חוקיות!

לאחר שחלף גל השמחה הראשוני חשתי מבוכה: הייתכן שוועדת לוי רומזת בעצם, שבקרוב נספח את הגדה המערבית ולפיכך יצטרפו אלינו לפחות כ-2.5 מיליון אזרחים פלסטינים חדשים? והאם מהלך כזה לא עשוי, אולי, להוות בעיה בכל הנוגע לאופיה היהודי של ישראל? הרכבה של ועדת לוי נבחר בקפידה כך שהכיל רק משפטנים בעלי דעות ימניות, המתנחלים מקבלים את מסקנותיה בתשואות - אם כן, היא חייבת להיות ציונית מאוד. אבל, האם ציוני טוב אינו רוצה שישראל תהיה מדינה יהודית?

ואז הבנתי שעלי לעדכן כמה מתפישותי המוטעות ביחס לשאלה מיהו ציוני. עד כה חשבתי שציוני טוב רוצה שישראל תהיה מדינה יהודית ודמוקרטית. לימדו אותי גם, שיש אנשים ממש רעים - קוראים להם פוסט-ציונים - והם אומרים שאסור שישראל תהיה מדינה יהודית, עליה להיות מדינת כל אזרחיה. סיפרו לי גם שהאנשים האלה, המכונים יהודים שמאלנים, סובלים ממחלה פסיכיאטרית חשוכת מרפא הקרויה שנאה עצמית.

אבל כעת אני תופש שהבנתי הכל לא נכון. הנה, אפוא, מורה הנבוכים שלי לציונות 2012 החדשה והמשודרגת. העיקרון פשוט: יש לשלב את ועדת לוי עם מגילת העצמאות, המציינת שתיאודור הרצל הוא "הוגה חזון המדינה היהודית". זה מוצא חן בעיני, שכן תמיד חיבבתי את הרצל. היה בו מן החולם, אבל החלום שלו היה הומניסטי ובעל כוח משיכה. הוא חשב שהיהודים, שסבלו בעצמם מדעות קדומות ומאפליה, צריכים להראות לשאר העולם איך מנהלים מדינה ליברלית באמת, והוא התעקש שהערבים יזכו לשוויון מלא במדינה היהודית. ואכן, גם במגילת העצמאות כתוב, שמדינת ישראל "תקיים שוויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין".

אם תשלבו את מגילת העצמאות של ישראל, שהמתיישבים/מתנחלים ובנימין נתניהו בלי ספק דבקים בה, עם המסקנות של ועדת השופט לוי, תקבלו ציונות 2012.

ציונות 2012 אומרת כך: יש אנשים ממש רעים, שרוצים שישראל תהיה מדינתם הדמוקרטית של היהודים, ועל כן הם מתעקשים על פתרון שתי המדינות, שנועד לשמר את הרוב היהודי בישראל. הם סבורים שאלמלא כן, ישראל לא תוכל להיות גם מדינתם של היהודים וגם דמוקרטית. הם, ואת זאת אני מבין עכשיו, אנטי-ציונים.

ועדת לוי, המתנחלים/מתיישבים ונתניהו, הם הם הציונים האמיתיים דגם 2012. הם הבינו שאבד כלח על הרעיון של שמירת הרוב היהודי. הם רוצים שישראל תהיה מדינה בעלת אוכלוסייה מעורבת ובלי רוב יהודי. מדינת כל אזרחיה. אני חשבתי שזאת הפוסט-ציונות, אבל טעיתי.

מאחר שאביגדור ליברמן רוצה שהאזרחים הישראלים יישבעו אמונים, אני נשבע כעת אמונים לאמונה הציונית המתוקנת שלי, כפי שהיא מוגדרת על ידי נתניהו, לוי והמתיישבים/מתנחלים: אני מכריז בזאת שישראל היא מדינת כל אזרחיה, שוב איני מאמין שזאת צריכה להיות מדינה יהודית. הרעיון הזה היה גרוע מלכתחילה. הוא מנע הפרדה בין הדת למדינה וכמעט הפך את ישראל לאתנוקרטיה תיאוקרטית.

המרתי את דתי לציונות דגם 2012 ואני רוצה להודות למנהיגנו הדגול בנימין נתניהו ולמתנחלים/מתיישבים על שריפאו אותי מרעיון העיוועים של מדינה יהודית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ