לחיות עם שכן גרעיני

עקיבא אלדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקיבא אלדר

הטקסט נשמע מוכר. "ברגע זה מכוונים אלינו 22 אלף טילים", אמר פרופ' אין נאם-סיק, "מכת טילים אחת מהצפון על סיאול תפיל עד חצי מיליון חללים". החוקר הבכיר מהאקדמיה הלאומית לדיפלומטיה, כמו רוב המומחים והפוליטיקאים בסיאול, סבור שנשק גרעיני בידי המשטר בפיונגיאנג הוא בעיה אסטרטגית חמורה. אבל רובם המוחלט מסכימים, שהתקפה צבאית על מתקני הגרעין של צפון קוריאה איננה הפתרון. כל בני שיחי בסיאול, בלי יוצא מהכלל, הציעו שישראל תוריד את האופציה הצבאית נגד איראן מהשולחן שלה, וגם מסדר היום הבינלאומי.

אם תרצו, המקרה של צפון קוריאה הוא דוגמה למחדלי מדיניות הגרעין של המערב. בעיני הדרום קוריאנים, ולא רק בעיניהם, לעומת קים ג'ונג און, מחמוד אחמדינג'אד הוא אדם שקול ורציונלי. והנה, המשטר הקיצוני במדינה הסגורה ביותר בעולם תיעתע בקהילה הבינלאומית וניצל את השנים הארוכות של דיפלומטיה עקרה, כדי להפוך למעצמה גרעינית. הנשק הגרעיני העניק לצפון קוריאה עליונות אסטרטגית מול השכנה הדרומית. הוא כופה עליה חיים בצל איום מתמיד וחוסר איזון מול פני האויב.

את תרצו, המקרה של חצי האי האסיאתי הוא דוגמה לצמיחה כלכלית מעוררת קנאה בצלו של איום. דרום קוריאה נהפכה למעצמה תעשייתית ללא מאזן אימה בנוסח המלחמה הקרה בין ארצות הברית לברית המועצות, ובלי הרתעה גרעינית בנוסח העימות בין ישראל לשכניה (על פי מקורות זרים). סיאול שואבת את ביטחונה מההנחה שאפילו משטר רציונלי למחצה לא ימהר להתעסק עם מדינה שנהנית מחסותה של המעצמה החזקה בעולם. יותר מ-20 אלף חיילים אמריקאים שפרוסים בשטחה הם השדולה היהודית וה"ידידי ישראל בקונגרס" של דרום קוריאה.

למרות שאיראן במרכז הכוונת של הפטרון האמריקאי שלה, דרום קוריאה אינה ממהרת לוותר על היחסים ההדוקים שלה עם משטר האייתוללות; היא קונה מאיראן יותר מ-9% מצריכת הנפט שלה (וכועסת על מדינות אירופה שאוסרות על חברות הביטוח לבטח את המכליות), מוכרת סחורות ומקימה תשתיות באיראן בהיקף של עשרות מיליארדי דולרים בשנה. פרנסתם של מאות חברות ורבבות עובדים תלויה ביחסים הללו. באזור בתי המלון וחנויות היוקרה של סיאול ראיתי שלט "רחוב טהראן". המנהל הכללי של אגף אפריקה והמזרח התיכון במשרד החוץ בסיאול, אחד התפקידים הבכירים ביותר בשירות החוץ, מונה באחרונה לשגריר ארצו באיראן.

ד"ר יון סונג-הון לא מסתיר את מורת רוחו מהמדיניות הגרעינית, הרכה מדי לדעתו, כלפי צפון קוריאה. יש לו חשבון עם הנשיא שלו לשעבר, רו טאה-וו, שהודיע בשעתו על פירוז ארצו מנשק גרעיני, ועם הנשיא בוש האב, שהחליט ב-1991 לפנות את הנשק הטקטי מדרום קוריאה. הוא היה רוצה שהאמריקאים יחזירו אותו למקומו. זה עתה שב יון סונג-הון מכנס על הגרעין האיראני והצפון קוריאני, שהתקיים בוושינגטון. קשה היה שלא להבחין באכזבה בקולו של החוקר הבכיר במכון הלאומי לאיחוד, כשסיפר כי איש מבאי הכנס לא הציג ראיות לשיתוף פעולה גרעיני בין פיונגיאנג הגרעינית לאיראן, שחותרת להצטרף למועדון. אקדח מעשן היה מקשיח מן הסתם את מדיניות האמריקאים כלפי צפון קוריאה. הצלחתו של טיפול בינלאומי בגרעין האיראני תעודד טיפול דומה בגרעין הצפון קוריאני.

ד"ר יון סונג-הון אינו מאמין שצפון קוריאה תוותר על הנשק הגרעיני. לנוכח הניסיון המר בזירה המקומית, הוא מציע שלא נתלה תקוות בדיאלוג ובהחמרת הסנקציות כאמצעים לשכנוע איראן לוותר על תוכנית הגרעין שלה. "מובן מאליו שלכל מדינה שמורה הזכות להגנה עצמית", סיכם החוקר הבכיר והוסיף מיד, "אך אם אתה שואל אותי, אני מציע שתעשו הכל כדי להימנע מהתקפה צבאית על איראן". במלים אחרות, מוטב פצצה מאשר הפצצה.

סיאול, דרום קוריאה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ