מי רוצה להיות משה סילמן?

תהל פרוש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תהל פרוש

מי רוצה להיות משה סילמן? גבר בן 50 ומשהו, לפי הפרסומים, מנהל כושל, שנגרס בלוע הלהוט של ביטוח לאומי ובית המשפט - ולא ניצח. מי רוצה להיות משה סילמן? קאובוי במערב הפרוע של השוק החופשי אבל בלי הכבוד של הקאובוי, להיפך, מושפל ולבוש בכותונת שיער של קטגוריות העוני, אלה שצריכות לזכות בדירת עמידר. מי רוצה להיות משה סילמן? שהצית עצמו אתמול בלילה ביום ההולדת של המחאה החברתית, בייאוש השמור לחסרי התקווה ביותר.

לא, אף אחד לא רוצה להיות משה סילמן, אני לא רוצה להיות משה סילמן; אני רוצה להאמין שמפריד בינינו מכתש עצום של הבדלים אישיים, רוצה לדמיין שמפרידים בינינו הרים וימים של ביטחונות, מאחזים רגשיים של חוזק. כמה ניסיתי להיות חזקה ומובחנת ממשה סילמן לפני שהלכתי לישון אתמול, אבל לא נרדמתי, ובחמש בבוקר קמתי אחוזת בחילה.

אני חושבת שכל מי שאין להם ביטחון כלכלי יודעים מהי הבחילה הזאת: פחד עתיק המקנן בבטן להידרדר לפי התהום החברתית ולא לשוב, פחד עתיק להיות משה סילמן, לבד ועזוב בין המון אנשים. אף אחד לא רוצה להיות משה סילמן אבל הוא קיים בכולנו. קיים גם בראש הממשלה, בנימין נתניהו, ובשר האוצר יובל שטייניץ. הם מדקלמים כי מדובר בטרגדיה האישית והפרטית של משה סילמן אבל הוא במרחק של כחוט השערה מהם.

זוהי הטרגדיה שלנו, של כולנו. זוהי טרגדיה שאנחנו חיים בשיטה כלכלית יוצאת דופן – שילוב מהמם של ביורוקרטיה קומוניסטית ושוק חופשי אולטרה קפיטליסטי. שיטה שלימדה אותנו להיות בעיקר לבד, להעריץ עושר, לשנוא חולשה, לטפח טיפשות ויהירות ולחשוב שתמיד נצא וידנו על העליונה, שלעולם לא נזדקק לתמיכה. בעולם כזה הטרגדיה האישית של משה סילמן קטנה ופשוטה עד כאב: במקום להיות אזרח תקין ולהיתמך בזמן משבר בין ארבעת קירות ביתו, הוא יצא למרחב הציבורי וביקש עזרה. אלא שבשיטה כלכלית כשלנו הזדקקות שבאה לביטוי במרחב הציבורי, שדורשת משאבים ציבוריים, היא קץ הקצים, אחרית הימים, בושה ואשמה אישיות.

במה אשם משה סילמן? במזלו, בכך שלא נולד עשיר ונותר עשיר ופתר את מצוקות חייו המדכאות הרחק מהציבור. ואני אשמתי בגלל מזלי כמוהו בדיוק, משה סילמן הוא גם אני. וכך קרה שבלילה האחרון עתידי הפרטי התנגש בעתידו השחור של משה סילמן האחוז באש, והתנגש במשה סילמן שקפוא בתוכי ונעשה בלתי פרטי.

בחמש בבוקר אחרי שנואשתי מלישון וקמתי, הבטתי מבעד לחלון. השמים היו כחולים כהים מאוד, יפהפיים, ירח דקיק וכוכב צהבהב היו תלויים עליהם כאילו הצמידו אותם בסיכה שקופה. לשניהם היה אור חד ומהפנט, ואני הסתכלתי בהם די זמן כדי לחשוב שכדאי לחיות, די זמן כדי להתפלא שדברים כמו ירח וכמו כוכב נמצאים באותו עולם עם דברים כמו כסף והמוסד לביטוח לאומי, ויכולים להיכלל יחד בהבזק מחשבה אחד. חשבתי שאין סוף לא ליופי ולא לפחד.

תהל פרוש היא משוררת ועורכת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ