האקדמיה בשירות ההתנחלויות

יריב אופנהיימר
יריב אופנהיימר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יריב אופנהיימר
יריב אופנהיימר

מפרשת מכללת אריאל עולה ריח חריף של שחיתות שלטונית שמהותה שימוש בכספי ציבור באופן בלתי סביר ומפלה, בניגוד להמלצות הדרג המקצועי, ועל מנת לסייע לקידום עצמי של נבחרי ציבור בתוך מפלגתם. שר האוצר יובל שטייניץ ושר החינוך גדעון סער משתמשים בקופת המדינה ומבקשים לרפד את מכללת אריאל ולהפוך אותה  לאוניברסיטה, על מנת למצוא חן בעיני מתפקדי הליכוד, ולבסס את מקומם ברשימת הליכוד לכנסת הבאה. קו דק עובר בין החלטה אידיאולוגית לבין החלטה פוליטית אינטרסנטית שמונעת ממניעים זרים. במקרה של מכללת אריאל הקו הזה נחצה בבירור.

כזכור, רק לפני כמה ימים קבעה הוועדה לתכנון ותקצוב במועצה להשכלה הגבוהה, כי אין מקום לבצע שינוי במעמדה של המכללה ולהפוך אותה לאוניברסיטה. המלצה רשמית זאת של הות"ת מצטרפת למכתבם של שבעת ראשי האוניברסיטאות, לרבות אוניברסיטת בר אילן (שאיננה חשודה כבעלת אוריינטציה שמאלנית), הקוראים לעצור את המהלך ולהימנע מהפיכת המכללה לאוניברסיטה. הוועדה היחידה שהמליצה על המהלך הוקמה על ידי מל"ג יו"ש, ופעלה תוך ניגוד עניינים וללא יכולת רצינית לבחון את השלכות ההכרזה על מוסדות ההשכלה הגבוה בתוך ישראל, כפי שפירט פרופ' מנואל אוניברכטנברג בחוות דעתו שפורסמה לראשונה ב"הארץ". לא ניתן להתייחס ברצינות למסקנות הוועדה, שהוקמה בחוסר אובייקטיביות על ידי אנשים האחראים בעצמם על מכללת אריאל.

אך עם כל הכבוד לאוניברסיטת חיפה, לאוניברסיטת בן גוריון ואפילו לטכניון - לשר האוצר ולשר החינוך יש אג'נדה פוליטית ואישית אחרת. שניהם אינם זקוקים לקולות המרצים באוניברסיטאות, הסטודנטים והדוקטורנטים במוסדות להשכלה גבוהה בישראל, עתידם הפוליטי תלוי אך ורק במתפקדי הליכוד שחלק גדול מהם נמנה עם אנשי ההתנחלויות. שר החינוך מבקש ממל"ג יש"ע לאשר את המהלך, ושר האוצר משגר מכתב יוצא דופן שבו הוא מבטיח 50 מיליון שקלים למכללה. כך הופך האינטרס הלאומי לעניין שולי, והקופה הציבורית נשדדת והופכת לאתנן פוליטי שנועד לרצות את המתנחלים ותומכיהם בלבד. אם במקום מתנחלים היו אלו בעלי ההון שמושכים בחוטים, כבר מזמן היתה קמה הארץ וזועקת "שוחד בחירות" ו"שחיתות פוליטית".

המכללות האחרות, ספיר, תל חי ועוד, יכולות רק להתבונן בקנאה ולתהות מדוע שוב בוחרת הממשלה להפלות את תלמידיהן לרעה, מדוע שוב מי שעובר את הקו הירוק הולך ליהנות מתנאים טובים יותר על חשבון הקופה הציבורית. אין זאת הפעם הראשונה שמכללת אריאל מופלית לטובה. חוק שהעבירה סגנית השר, גילה גמליאל, חוק "שנת לימודים חינם בפריפריה" כלל את מכללת אריאל, הנמצאת 20 ק"מ ממרכז הארץ, אך השמיט את אוניברסיטת בן גוריון שנמצאת בבירת הנגב, 90 ק"מ מהמרכז. גם התקצוב שלו זוכה המכללה ממשרדי הממשלה גדול באופן קבוע מתקציבן של המכללות הציבוריות האחרות הפועלות בתוך ישראל.

צריך להוריד את המסיכות ולומר את הדברים כהווייתם: מכללת אריאל איננה עוד מוסד אקדמי, מכללת אריאל היא גוף פוליטי-אידיאולוגי, שמבוסס על תפישת עולם התומכת במפעל ההתנחלויות. המכללה קיימת על מנת להכשיר את מפעל ההתנחלויות כולו ולסייע לראשי גוש אמונים לזכות בלגיטימציה. אין זה פלא שרק השבוע נשלח יו"ר מועצת יש"ע, איש פוליטי מובהק, בשליחות המכללה לנסיעה הסברתית בדרום אמריקה. זאת המכללה ואלו הם נציגיה.

לכן חורגים ממנהגם חברי כנסת ושרים ונעמדים בתור כדי לזכות בקרדיט ולפעול למען ההתנחלות "האקדמית" בלב אריאל. לא טובת הכלל, לא טובת מערכת ההשכלה הגבוה ולא טובת הסטודנטים בישראל עומדת לנגד עיניהם, רק שיקולים צרים: רצון לרצות את נציגי המתנחלים במפלגות השונות, ולהבטיח את כיסאם בכנסת הבאה.

היריב אופנהיימר הוא מזכ"ל שלום עכשיו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ