החברים של ניק

אדר פרימור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדר פרימור

"משבר האירו מוביל אותנו ל'ארצות הברית של אירופה'" - זו היתה כותרת הראיון שנתן ל"הארץ" (ב 13 ביולי) נשיא הנציבות האירופית, ז'וזה מנואל ברוזו. ברוזו, העומד בראש "ממשלת אירופה", היה אמור להיות אחד האנשים המוטרדים ביותר בעולם. חצי מיליארד אזרחים נמצאים על סיפון "הטיטאניק" שלו - רבים מאיימים לקפוץ ממנה, אבל הקפיטן רואה בעיניו קשת בענן - צבעונית, מרהיבה, כמעט מושלמת: "באופן פרדוקסלי", מתעקש ברוזו, "המשבר מוביל לחיזוק האינטגרציה באירופה ולכינון איחוד פוליטי אמיתי".

כשבוע לפני ביקור ברוזו בישראל התכנסו בברוז', בלגיה, כמה עשרות בוגרי "Europe'd College". "הרווארד של האליטה האירופית", כך הוכתר המוסד. במיטב מחלצותיהם הגיעו מכל קצות "היבשת השוקעת", וגם מעבר לה. הם באו כדי לציין 20 שנה לסיום לימודיהם באקדמיה היוקרתית. 20 שנה לסיום לימודיהם במסגרת שנוסדה לאחר מלחמת העולם השנייה על ידי חולמים כצ'רצ'יל ודה-גספרי. 20 שנה לסיום התכנסותם באותה מעבדה אוטופית, שהפכה אותם לפקידים בכירים במוסדות האיחוד, מומחים לענייני אירופה, פוליטיקאים, דיפלומטים ואקדמאים, שנשבו בקסם האידיאל העל-לאומי.

זוגות זוגות, כמו יצאו מתיבת נח, היו שם אליה וג'יימס (פורטוגלית ובריטי), קטיה ופאולו (גרמנייה ואיטלקי), ברנאר ומגאן (צרפתי ובריטית), ועוד רבים. חלקם באו עם צאצאיהם - כמו לספק עדות לעתיד הרב-לאומיות היפה של אירופה. הם בחנו את נזקי הזמן, את גודל כרסיהם ועומק פדחתותיהם. והם גם ביכו את שבר החלום. את שגרת חייהם האפורה בנציבות האירופית. את אובדן הכוח של המוסד, שעל עבודה בשורותיו נלחמו בחירוף נפש. "חיים בעולם של 'בלה בלה'", נאנח אחד מהם.

- "בכל מגעי עם האמריקאים או הסינים מתברר שדבר אינו אפשרי בזירה הגלובלית ללא אירופה" - דברי ברוזו.

אבל בוגרי ברוז' דיברו דווקא על התנפצות התקווה האירופית ששמה "אובמה", על העובדה שהוא לא סופר את אירופה והעביר את מרכז הכובד של הממשל לאסיה. סטיוון, שהגיע במיוחד מסין, סיפק את הזווית ההפוכה; את סיפור ההתפכחות האסיאתית מאירופה. איך ב 2002 ביקשו מדינות אסיא"ן לחקות את החוויה האירופית, איך הבטיחו להקים "קהילה כלכלית אסיאתית" עד 2015, ואיך החליטו עכשיו לצעוד כמה צעדים אחורה.

- "כל 27 חברות האיחוד סיכמו על הסנקציות נגד איראן, כולל יוון, שהפסיקה לייבא ממנה נפט למרות מצבה" - אמר עוד ברוזו.

אלא שג'ינה היוונייה, שנשאה את הנאום שהיה אמור לייצג את בני המחזור, לא החמיצה שום מלת ביקורת על המערכת האירופית וטיפולה במשבר הקשה ביוון. ברוזו מתגאה בסולידריות האירופית? ג'ינה רשפה אש וגופרית, שכמו החזירו את האוטופיסטים שנותרו בינינו אל קרקע המציאות הכואבת.

- "לא כל חברות האיחוד ישתתפו באיחוד הפוליטי, אבל האיחוד יהיה בעתיד הדוק, חזק ומאוחד יותר" - התנבא ברוזו.

"איפה ניק", שאלו רבים מהבאים לברוז'. אלא שניק קלג, כוכב המחזור, שהיה הסיפור הלוהט של מערכת הבחירות האחרונה בבריטניה, והוגדר שם "הפוליטיקאי הפופולרי ביותר מאז צ'רצ'יל", נאלץ להיעדר. ה"קלג-מאניה" נהפכה מזמן ל"קלג-דפרסיה". סגן ראש הממשלה הליברל-דמוקרט קלג - כנראה הפוליטיקאי ה"אירופי" בתולדות ארצו - עסוק בהתכתשויות בלתי פוסקות עם השמרנים של ראש הממשלה, דייוויד קמרון. נושא מחלוקת מרכזי: אירופה. כשברוזו אומר, שלא כל חברות האיחוד ישתתפו באיחוד הפוליטי - הוא מכוון בראש ובראשונה לבריטניה. ככל שהאינטגרציה באירופה תעמיק, כך יבקשו השמרנים להתרחק ממנה. איחוד פוליטי? בריטניה תברח החוצה הרבה קודם. וניק? - הוא יחזור לחפש את החברים שלו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ