עודד ערן ויואל גוז'נסקי

בכל פעם שבכירי הממשל האמריקאי העוסקים במזרח התיכון מסכמים את רשמיהם מביקור במחוזותינו, הם בוודאי שואלים את עצמם "מי לעזאזל צריך את כאב הראש הזה".

במצרים מצאה שרת החוץ הילרי קלינטון ערפל פוליטי וריב סמכויות בין גנרל המסמל את המשטר שבמשך 40 שנה שיתף פעולה עם וושינגטון, לבין חניך אוניברסיטה אמריקאית המייצג את הכוח העולה באזור, זה של האחים המוסלמים. ברמאללה, אבו מאזן הסביר לקלינטון מדוע בנימין נתניהו אשם באי-חידוש המו"מ. בירושלים נתניהו ניסה לשכנעה שהוא דווקא רוצה במו"מ, אבל אבו מאזן גורר רגליים. ובסוריה מצליח הנשיא אסד להתעלם מכל הרמזים והאיתותים של האמריקאים, מדמם השפוך של 16,000 בני אדם, מרבע מיליון פליטים ומעוד 25 אלף עצורים.

ועוד לא הזכרנו את כאב הראש שגורמת תוכנית הגרעין האיראנית. הסנקציות מביאות אמנם ללחץ גובר והולך בטהראן, אך זו לא הסכימה עד עתה להשעות את תוכניתה הגרעינית, והלחץ על הממשל, שהתחייב למנוע מאיראן להתחמש בנשק גרעיני, גובר בהתאם.

ייתכן שמסע הבכירים האמריקאים לירושלים נועד להבהיר לישראל, שוושינגטון זקוקה לעוד ארכה, וכי עוד לא הגענו לרגע שבו צריך להחליט על פעולה נגד מתקני הגרעין. ברק אובמה מעדיף להתמודד בבחירות בנובמבר בלי ההשלכות של פעולה ישראלית נגד איראן.

תחושות העייפות שגורם המזרח התיכון בוושינגטון כבר באה לידי ביטוי בהתנתקות - תחילה מעיראק ובעתיד הקרוב מאפגניסטאן. בין אם היא רוצה בכך, ובין אם מדובר בתגובה של תסכול, ארה"ב משדרת למזרח התיכון מסר ברור: אין לנו יותר צורך בנפט שלכם והיריב האסטרטגי שלנו הוא בכלל סין. הדיווחים על העברת מרכז הכובד האמריקאי מזרחה אינם משוללי יסוד, וכלולים גם באסטרטגיה הביטחונית האמריקאית שפירסם הפנטגון. הם גם אינם מנותקים ממדיניות ארה"ב בעניין "האביב הערבי" ומה שנראה לערבים כ"נטישה" אמריקאית של בעלי בריתה במזרח התיכון.

אלא שמוקדם מדי להכריז על סוף העידן האמריקאי באזור. למרות שינוי סדר העדיפויות האמריקאי יישארו לוושינגטון מעמד ועניין באזורנו: ארה"ב נוקטת צעדים כדי לנסות לשכך את דאגותיהן של בעלות בריתה. היא מודיעה על תגבור נוכחותה הצבאית במפרץ, וחותמת על עסקות ענק עם מדינות המפרץ, מה שלא מזיק גם לכלכלתה.

העובדה שהשינוי הצפוי בסדר העדיפויות האמריקאי יתפרס על פני שנים מספר מקהה במקצת את עוקצו, אך בכל זאת מדובר בשינוי דרמטי ביותר שעשויות להיות לו השלכות לטווח ארוך גם על ישראל, הנשענת באופן מסיבי על ארה"ב. מכיוון שזהו אינטרס ישראלי מובהק שוושינגטון לא תתנתק מהאזור, עלינו לנסות לתרום לכך ככל האפשר על ידי נכונות לחדש את התהליך המדיני עם הפלסטינים. יש להביא בחשבון את הנסיבות האזוריות החדשות, אך לאפשר התקדמות הדרגתית לעבר פתרון שתי המדינות.

הכותבים הם חוקרים במכון למחקרי ביטחון לאומי באוניברסיטת

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ