מפריטים את האזרח

מרב מיכאלי
מרב מיכאלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרב מיכאלי
מרב מיכאלי

"טרגדיה אישית גדולה", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתיחת ישיבת שרי הליכוד למחרת הערב שבו משה סילמן שרף את עצמו כמעט למוות. "טרגדיה אישית גדולה", אמר נתניהו ואיחל ל"משה" רפואה שלמה. "רפואה שלמה" איחל, והורה לשרי השיכון והרווחה לבדוק את העניין. כך, "משה" הוא עכשיו מיודעו של ראש הממשלה, הזוכה - לפחות כרגע - לטיפולם האישי של שני שרים, וראש הממשלה מאחל לו רפואה שלמה, כאילו יכולה להיות כזאת למי שסובל מכוויות ב 97% מגופו.

תגובתו של נתניהו אינה פליטת פה ולא נשלפה מהשרוול. היא מדיניות. מדיניותו של נתניהו היא מדיניות הפרטה, וכך בדיוק מפריטים. מפריטים את האזרח ואת בעיותיו. אלא ש"משה" היה בדיוק זה. אזרח פרטי, עם עסק פרטי, שלא ביקש מהממשלה דבר. הוא עבד, ושירת, והכל היה בסדר. מה יגיד נתניהו למי שעשה הכל נכון, ובכל זאת קורס והמדינה מתנכלת לו? יאחל לו רפואה שלמה.

שבוע לפני שסילמן שרף את עצמו, פירסמה האגודה לזכויות האזרח דו"ח המפרט את האופן שבו ייבשו ממשלות ישראל בעשורים האחרונים את השירותים החברתיים. באלימות ממסדית, כל ממשלה קיצצה קשות בתקציבים, העבירה הפרטות מאחורי גבה של הכנסת בחוק ההסדרים או באיומים קואליציוניים, התבטאה בבריונות נגד כל סוג של התנגדות למדיניותה, לא אכפה חוקים ואף הפרה בעצמה - חוקי עבודה, חינוך ציבורי ודיור ציבורי.

במהלך שנות ההפרטה האלה קמו אלפי ארגונים שנכנסו לוואקום שהותירה המדינה, ארגונים המנסים לתת סיוע ומענה לכל אלה שמדינה כבר לא רואה אותם ממטר. אלא שבשנים האחרונות, אותן דינמיקות שהפעילה הממשלה על המוחלשים עצמם, היא מפעילה כעת על הארגונים המסייעים להם. את אותה אלימות ממסדית שהופנתה כלפי המוחלשים מפנה היום הממשלה כלפי הארגונים: משרד הרווחה של שר הרווחה "החברתי" ומשרד האוצר של שר התקציב הדו-שנתי מאיימים היום על הארגונים האלה, ומתנים את המשך מתן התקציבים לסיוע בפרסום מכרזים. כל קבלן יוכל לטפל בחוסים, בנשים מוכות, בנפגעות תקיפה מינית או בנכים, לצורך עשיית רווח קל.

רבות נכתב מאז מוצאי שבת על מסע הייסורים של סילמן בנבכי הביורוקרטיה של הביטוח הלאומי, משרד השיכון, משרד הרווחה ומערכת המשפט. מסע ייסורים שהביא לחורבנו ולאסונו. כל אלה הם מוסדות, וקל לדבר על מוסדות במונחי אטימות וביורוקרטיה.
אבל בכל המוסדות האלה יושבים אנשים. לאנשים האלה מגיע כל נזקק ונזקקת לסיוע. אנשים הם אלה המטרטרים, המסרבים, המתעללים. אנשים שהפנימו את רוח המפקד שנושבת מהממשלה כבר שנים רבות: כל אחד לעצמו, מי שנזקק הוא נצלן, פרזיט ושקרן. מי שרוצה יכול, ואם הוא לא יכול, סימן שמשהו לא בסדר אתו. לא אתנו. אנחנו שומרים על הקופה.

בכלל, נדמה שמדובר בביורוקרטיה, אבל ביורוקרטיה היא בסך הכל כלי, כלי ליישום מדיניות. כשלא רוצים להשקיע כסף ולעזור לאזרחים, הביורוקרטיה תהרוס אותך. כשכן רוצים להשקיע כסף ולעזור לאזרחים, מוותרים ברגע לחברות ענק על מס מ 120 מיליארד שקל רווחים כלואים ומעבירים 100 מיליון שקל לאוניברסיטה באריאל שמקימים בלי שום ביורוקרטיה בכלל.

באתר משרד ראש הממשלה אי אפשר למצוא את הדברים שאמר נתניהו לסילמן. איש לא טרח לעדכן. נתניהו גם לא שינה בעקבות המעשה את דברי הפתיחה שלו או את סדר היום של ישיבת הממשלה. ראש הממשלה לא שינה את מדיניותו.

כך, לא רק עניינו של סילמן ייבדק. בצעד צבוע משרד הרווחה והביטוח הלאומי החליטו להקים צוות פעולה מיוחד, בראשותם של לא פחות ממנכ"ל משרד הרווחה ומנכ"ל הביטוח הלאומי, לטיפול ב"מקרים קיצוניים". הרמז הובן. ראש הממשלה לא רוצה שיגיעו לתקשורת עוד "מקרים קיצוניים" כמו סילמן. כהרגלו, במקום להבין שיש בעיה ולפתור אותה, ראש הממשלה מכבה שריפות. טוב שלא קרא לסופר-טנקר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ