את מי הם מייצגים?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

החבירה של קדימה והליכוד לקואליציה רחבה - בניגוד גמור להלך הרוחות בקרב המצביעים שלהן – ועכשיו הפיצול מחדש, מזכירים עד כמה מנותקים הנבחרים מהציבור. עד כמה אינם מסוגלים לקבל החלטות בנושאים משמעותיים. מנהיגי שתי המפלגות הגדולות בישראל שוקלים בעיקר את מאזן הכוחות מול מפלגות לשון המאזניים אחרי הבחירות הבאות, ומתעלמים מרצון הרוב בישראל.

לא באמת היינו צריכים את ריקוד הקדימה-אחורה הפוליטי שהתרחש לנגד עינינו כדי להבין שבמצב הקיים, המפלגות הגדולות בישראל לא מסוגלות לייצג את דעת הרוב. נתניהו, מופז, ליברמן ויחימוביץ' מסתכלים לנו בעיניים, מדברים על שוויון ועל צדק חברתי, אבל חושבים ופועלים לצליליו של חליל אחר. גם בקואליציה הבאה שיגבשו הם יהיו תלויים באינטרסים צרים ולא יעבדו בשבילנו. לפני כל החלטה, יעמדו נציגי הציבור תחת לחץ של לוביסטים בשם בעלי ההון, ותחת השפעה מכרעת של מפלגות וארגונים סקטוריאליים. איש לא יזכיר להם בשליחות מי הם נבחרו, ולמרבה הצער, הם באמת ישכחו. אנחנו, המצביעים של המפלגות הגדולות, איבדנו את קולנו הפוליטי.

פעם קראו לנו מעמד הביניים, אבל ירדנו מנכסינו. עם משיכת היתר בבנק, העזרה מההורים ואפס חסכונות, אין לנו כל מעמד - ביניים או אחר. פעם גם כינו אותנו הרוב הדומם, אבל נמאס לנו לשתוק. פעם חשבנו שהצבעה בבחירות מייצגת אותנו, אבל התפכחנו. התרגילים הפוליטיים האחרונים הוכיחו שוב שהמפלגות נלחמות ביניהן על כיסאות ולא על עקרונות, ובין הלוביסטים וקבוצות האינטרסים, אותנו פשוט לא סופרים.
אבל נשארנו אנחנו. נשארנו אנחנו בזמן שמנסים לתאר אותנו מחדש: הבלתי מחוברים, הלא מזוהים, המרכז החסר, חסרי הייצוג. זה אמנם מחזק את הידיעה שאנחנו אכן קבוצה, אבל מדגיש דווקא את השלילי או הנעדר.

נשארנו אנחנו, הישראלים. לא חדשים ולא ישנים. אנשים שרואים בישראל את הבית, אבל חושבים שצריך לתקן בו כמה דברים. נשארנו אנחנו, עם מנה גדושה של ציניות, אבל לא איבדנו תקווה. נשארנו אנחנו, מוכנים לקבל אחריות ולשאת בנטל, אבל מואסים בקואליציות שלא מסוגלות להחליט, בהבטחות ריקות של מפלגות ובהפגנות לשם הפגנות.

אז מה נותר לנו לעשות עכשיו? בואו נקרא אנחנו לעצמנו. לא נחכה לעוד תרגיל פוליטי. נתעורר, נתאחד סביב המשותף, ונעניק לעצמנו שם על פי מה שנעשה. נמשיך לעבוד ולשלם מסים, נמשיך למלא את חובותינו ולתבוע את זכויותינו, נשתתף בבחירות ונעמוד על קיום דעתו של הרוב, נשמור על זכויות המיעוט. למול הזלזול הפוליטי במה שחשוב לנו, לא נסכים להתייאש.

המפלגות הגדולות שאנו בוחרים זקוקות לגוף אזרחי שיכוון אותן ויפקח על פעילות נציגי הציבור, כדי שלא ישכחו את מי הם מייצגים. ביחד, נגיע להסכמה לגבי סדר היום האזרחי החדש, ותוך שיתוף פעולה עם ארגונים ואנשי מקצוע, נפעיל לחץ מתמשך על מקבלי ההחלטות. בשטח, ברשת, בתוך המפלגות, בכנסת, ובכל אמצעי, נפעל בהתמדה עד לשינוי המציאות בישראל. אם לא נעשה זאת, אף אחד לא יעשה זאת במקומנו.

תומר טרבס הוא מנכ"ל תנועת עוּרוּ

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ